Vaikai su pinigais turėtų būti supažindinami nuo ankstyvo amžiaus. Todėl nuo to amžiaus, kai vaikas eina į mokyklą, galite reguliariai duoti jam kišenpinigių. Taip jie galės mokytis finansinio raštingumo.
Kiek pinigų turėtumėte duoti savo vaikui?
Viskas priklauso nuo jūsų vaiko amžiaus ir poreikių. Pinigų sumą kiekviena šeima nustato asmeniškai.
Tačiau kišenpinigių turėtų pakakti:
- maistui mokykloje;
- kelionės išlaidoms;
- mobiliojo telefono sąskaitos papildymui;
- pramogoms (kinas, kavinės ir pan.).
Norėdami išmokyti vaiką planuoti išlaidas, pradėkite duoti jam pinigų savaitei, paskui mėnesiui. Tačiau tam reikia kartu apskaičiuoti visus poreikius.
Pavyzdys
- maistas mokykloje – 5 eurai per dieną arba 100 eurų per mėnesį;
- kelionė – 1,20 eur per dieną arba 24 per mėnesį;
- kirpimas kirpykloje – 15-20 eurų/mėn;
- išlaidos pramogoms – nustatomos kartu su vaiku.
Iš viso: apie 150 eurų per mėnesį.
Vyresniems nei 10 metų vaikams kišenpinigiai jau gali būti skiriami kartą per mėnesį, o ne kas savaitę. Jei pinigai išleidžiami iki kito mėnesio, išsiaiškinkite, kodėl.
Galbūt reikia peržiūrėti kišenpinigių dydį arba pasikalbėti apie šią patirtį su vaiku, padaryti išvadas ir pabandyti dar kartą.
Kas atsitiks, jei iš viso neduosite vaikui pinigų mokyklai?
Pinigai yra vienas iš būdų, kaip mes sąveikaujame su pasauliu. Kišenpinigiai – tai treniruoklis, kuris moko, kaip su jais elgtis.
Tėvams svarbu suprasti, kad gebėjimas elgtis su pinigais yra svarbus įgūdis būsimam suaugusio vaiko savarankiškam gyvenimui. Ir jei šios praktinės patirties neįgysite nuo mažens, jos reikės įgyti suaugus, o klaidos kaina bus daug didesnė.
Kaip išmokyti vaikus užsidirbti pinigų?
Jaunesniame amžiuje, 6-10 metų, tėvai turėtų paaiškinti vaikams, kodėl jiems reikia pinigų. Verta padėti vaikams suprasti, kaip taupyti pinigus įvairiems tikslams, pavyzdžiui, žaislui ar patirčiai. Po to vaikui kyla klausimų: “Kur galiu gauti pinigų savo tikslams?”. Tada tėvai gali pateikti idėjų, kaip užsidirbti pinigų, arba pasiūlyti vaikui darbą.
Tačiau kalbama ne apie tradicinį darbą, pavyzdžiui, indų plovimą, kuris jau yra tarp šeimos narių pareigų. Kalbama apie daugiau vienkartinių užduočių. Pavyzdžiui, albumo tvarkymas, nuotraukų skaitmeninimas, išmaniojo telefono nustatymas ir panašūs kiti darbai.