Kinai pradėjo gręžti skylę į Žemės šerdį

Kinai gręžia skylę į Žemės šerdį

Kinijos mokslininkai pradėjo gręžti 10 000 metrų gylio skylę Žemėje – tai vienas giliausių žmonijos bandymų išsiaiškinti, kas yra mūsų planetos šerdyje. Kad tai padarytų, jiems reikia pereiti per keliolika uolienų sluoksnių. Mokslininkai tikisi, kad jiems pavyks pasiekti 145 mln. metų senumo kreidos sistemos sluoksnius.

Projekto įgyvendinimas

Projektas prasidėjo šių metų kovo 30 d. Gręžimo rezultatai bus naudojami mineralinių išteklių nustatymui ir aplinkos pavojaus, pavyzdžiui, ugnikalnių išsiveržimų ar žemės drebėjimų, įvertinimui.

Tai nėra giliausias gręžimas istorijoje – 1970 m. Rusijoje išgręžtas itin gilus Kolos gręžinys siekia 11 034 metrus po jūros lygiu. Tuo metu mokslininkai nustatė, kad tokiame gylyje uolienos yra šlapios, o tai buvo labai netikėta, nes anksčiau manyta, kad vanduo negali prasiskverbti taip giliai. Jie taip pat tikėjosi po granitu rasti bazalto sluoksnį, tačiau po magminiu granitu rado tik metamorfinį granitą. Tačiau Žemės mantija dar toli, nes Žemės plutos storis sausumoje yra įvairus – nuo 30 iki 100 km.

Išeiti iš AMP versijos