Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip mirkyti žirnius prieš sodinimą ir kodėl apskritai reikia tai daryti?

5 min. skaitymo

Žirniai nėra kaprizingi augalai, todėl jiems nereikia specialiai apdoroti dirvos prieš sodinimą ar ypatingai prižiūrėti vegetacijos metu. Tačiau žirniams vis tiek reikia pagalbos. Ir vienas iš momentų, kai reikia jūsų dėmesio, yra sėklų apdorojimas prieš sėją.

Šiame straipsnyje papasakosime, kodėl prieš sėją žirnius reikėtų pamirkyti ir kaip tai padaryti.

 

Kodėl reikia mirkyti žirnius prieš sėją?

Žirnių, kaip ir kitų augalų, mirkymas prieš sėją padeda:

  • patikrinti sėklų daigumą;
  • atmesti nestandartines sėklas;
  • pagreitinti dygimą;
  • užtikrinti vienodą daigumą ir derlių.

 

Kokiomis aplinkybėmis būtina mirkyti žirnius?

  • sėklos yra abejotinos kokybės arba neaiškios kilmės, todėl svarbu įsitikinti, kad jos sudygsta;
  • prieš sėjant žirnius neįmanoma gerai palaistyti dirvos;
  • šios kultūros sėjos terminai jau praleisti arba jau baigiasi, todėl svarbu paspartinti sėklų dygimą.

 

Kiek laiko reikia mirkyti žirnius?

Priklausomai nuo rezultato, kurį norite pasiekti, žirnius galima mirkyti skirtingą laiką.

  • Jei būtina dezinfekuoti sodinamąją medžiagą, atmesti nepakankamai išsivysčiusius ar pažeistus žirnius, sudaryti paviršinį fungicidų ir insekticidų sluoksnį, užkirsti kelią ligoms ir kenkėjams, žirnius galima mirkyti trumpai (ne ilgiau kaip 5-30 min.). Laikas, per kurį žirniai mirkomi bet kurio produkto tirpale, nustatomas produkto instrukcijoje.
  • Ilgalaikis mirkymas atliekamas siekiant žirnius prisotinti drėgmės ir juos išbrinkinti. Dėl šios procedūros sėklos ištraukiamos iš ramybės periodo. Šiuo atveju pakanka palaukti, kol žirniai padidės, išsilygins sėklų raukšlės ir raukšlelės, o žirniai įgaus beveik taisyklingą apvalią formą.
  • Jei norite kuo labiau pagreitinti dygimą po sėjos, žirnių sėklas reikia mirkyti vandenyje arba specialiame tirpale tol, kol išdygs daigai. Tai gali užtrukti iki 2 dienų, priklausomai nuo sėklų kokybės.

Skanūs žirniai

Žirnių mirkymo receptai

Kiek laiko mirkysite žirnių sėklas prieš sėjimą, priklauso ir nuo tirpalo, kurį planuojate naudoti:

  • Defektuotų sėklų identifikavimas. Pirmiausia surūšiuokite sausus žirnius ir išimkite pažeistas sėklas. Pašildykite 1 litrą vandens iki 38-40 ℃ temperatūros ir į jį įberkite 1 valgomąjį šaukštą druskos. Kruopščiai išmaišykite ir, kai visi druskos kristalai ištirps, į tirpalą supilkite žirnių sėklas. Per 5-10 minučių visi žirniai bus padalyti į produktyvius ir neproduktyvius – pirmieji nugrimzta į indo dugną, o antrieji lieka plūduriuoti tirpalo paviršiuje.
  • Daigumo patikrinimas. Tam tinka paprastas vanduo be priedų. Gausiai sudrėkinkite medvilninį ar lininį audeklą arba vatos sluoksnį vandeniu ir sudėkite žirnius taip, kad jie būtų visiškai suvynioti į drėgną medvilnę ar audeklą. Arba galite sudėti sėklas į gilią lėkštę, užpilti jas vandeniu (taip, kad apsemtų visas sėklas) ir uždengti servetėle, kad būtų išvengta aktyvaus drėgmės garavimo. Po 2-4 valandų produktyvių sėklų raukšlės išsilygins, jos gerokai padidės, o ant neproduktyvių sėklų tokie pokyčiai bus silpnai išreikšti arba visai neišreikšti.
  • Namuose galite pasiruošti boro rūgšties (1 g 5 litrams vandens) arba kalio permanganato tirpalo (kalio permanganato atskieskite vandenyje tiek, kad vanduo nusidažytų šviesiai rausva spalva). Žirnių sėklas mirkykite 20-25 minutes. Baigus apdoroti, žirnius reikia šiek tiek išdžiovinti, kad ant jų paviršiaus liktų apsauginis boro rūgšties arba mangano sluoksnis. Be naminių priemonių, galite naudoti specializuotas sėklų dezinfekavimo priemones arba kombinuoto veikimo produktus (dezinfekcija + stimuliavimas + apsauga nuo kenkėjų).
  • Augimo skatinimas. Tam reikalingi profesionalūs produktai, skirti ankštiniams augalams stimuliuoti, arba bendrosios paskirties produktai. Naudojant tokius produktus svarbu laikytis gamintojo rekomendacijų: laikytis tinkamos tirpalo koncentracijos ir laikyti sėklas jame tiksliai tiek laiko, kiek nurodyta instrukcijoje.

 

Naudingi patarimai, kaip sodinti žirnius:

  • Išmirkytas sėklas galima sėti į sausą dirvą, tačiau ji turi būti gerai išpurenta.
  • Daigintas sėklas reikia gilinti maždaug ¼ mažiau nei nedaigintą sodinamąją medžiagą.
  • Daigintus arba mirkytus iki dygimo žirnius sodinant svarbu švelniai pabarstyti žemėmis: aplink sėklas neturi būti tankių gumulėlių ar tuštumų – abu šie veiksniai trikdo šaknų formavimąsi.
  • Jei sėklos mirkomos ilgai, kad sudygtų, reguliariai keiskite vandenį į šviežią (arba drėgną audeklą, į kurį suvynioti žirniai), kad sėklos nesugestų.
  • Neviršykite laiko, kurį dezinfekcinės priemonės veikia sėklas, kitaip tirpalas gali prasiskverbti į žirnius ir juos pažeisti.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Miglė Pociuvienė – sodininkystės, daržininkystės ir augalininkystės entuziastė, savo žinias ir patirtį kaupiu jau daugelį metų. Rašau straipsnius KAIPKADA.LT portalo skaitytojams ir padedu geriau suprasti augalų priežiūrą, derliaus auginimo subtilybes bei tvarios aplinkos kūrimą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus