Gyvūnai / Gamta

Kodėl rudenį medžių lapai tampa geltoni ir raudoni?

Ar kada pagalvojote, kodėl vasarą mus supa įvairūs žalios spalvos atspalviai, o rudenį miškai, medžiai ir sodai nusidažo ryškiais ir įvairiais geltonos, raudonos, oranžinės, violetinės spalvos atspalviais? Šiame straipsnyje rasite atsakymą.

Kodėl rudenį medžių lapai tampa geltoni ir raudoni?

Ruduo medziu labai geltonos raudonos oranzines spalvos
Nuotrauka: pixabay.com, Ruduo miške

Lapų spalvą lemia natūralūs pigmentai, pirmiausia chlorofilas, kuris būtinas fotosintezei ir atspindi žalią spektro spalvą, kitaip tariant, atrodo žalias. Pavasarį ir vasarą chlorofilas atlieka savo pagrindinę funkciją – saulės šviesą paverčia energija, kurią augalas naudoja gyvybei. Rudenį augalai pradeda ruoštis žiemai ir iš lapų į kamieną bei šaknis „pasiima“ maistinių medžiagų. Taip sunaikinamas chlorofilas, o skilimo produktai po tam tikros cheminės konversijos tampa geltoni. Ir tai dar ne viskas: daugelio augalų lapuose yra kitų pigmentų – karotinų, kurie morkoms ir moliūgams suteikia oranžinę spalvą. Jie taip pat atlieka svarbų vaidmenį fotosintezėje, tačiau vasarą yra beveik nematomi, nes juos maskuoja žalias chlorofilo atspalvis. Kai jis suskaidomas, karotenai tampa matomi.

Jei mėgstate rudens spalvas ir norite jomis džiaugtis sode iki pat šalnų, nėra nieko paprasčiau: tiesiog pasodinkite nepretenzingų medžių ir krūmų su gražia rudenine lapija.


Taip pat skaitykite:

Jei radote klaidą, praneškite mums apie tai pažymėdami tekstą ir paspausdami Ctrl+Enter.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Prenumeruokite naujienas Google News platformoje

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT straipsnių ir naujienų autorius el. p. redakcija@kaipkada.lt tel. +370 695 72614

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button

Pranešimas apie klaidą

Šis tekstas bus išsiųstas mūsų redaktoriams: