Geodezė yra žemės paviršiaus matavimo mokslas. Sąvoka „tyrinėjimas“ egzistuoja jau seniai, o jos vartojimas siekia Biblijos laikus. Tyrimai atliekami naudojant tokias priemones kaip topografiniai tyrimai, kadastriniai tyrimai ir palydovinio žemėlapio sudarymas. Plokštuminis matavimas yra matavimo būdas, kai žemės paviršius laikomas plokščiu paviršiumi. Mažiems projektams, kurių plotas mažesnis nei 250 kv.km, žemės kreivumas į atstumus neskaičiuojamas. Jeigu tiriamas plotas viršija 1000 km2, žemės paviršiuje matuojami kampai negali būti plokštumoje, o turi būti lenktame paviršiuje; todėl norint pasiekti tikslumą dideliuose regionuose, reikia naudoti geodezinius matavimus.
Geodeziniai tyrinėjimai yra matavimų rūšis, kai renkant matavimus žemės paviršiuje atsižvelgiama į žemės kreivumą. Kai tyrimas apima platų regioną (daugiau nei 250 kvadratinių kilometrų) ir tikslumo laipsnis yra didelis. Geodeziniai tyrimai naudojami siekiant suteikti kontrolinius taškus mažesniems tyrimams, su kuriais galima susieti. Atliekant plokštumos matavimą, naudojamo prietaiso kampas yra didesnis nei 90º (imtinai), bet mažesnis nei 180º (išskyrus). Kontroliniai taškai nustatomi plokštumose, kad vėliau būtų galima atlikti tikslesnius matavimus; tuo tarpu geodeziniams matavimams to nereikia. Atliekant plokštumos matavimus, duomenys visada renkami iš vieno taško į kitą tiesia linija, neatsitraukiant; geodezinių matavimų atveju taip nėra. Kadangi žemėje tiesių linijų nėra, duomenys turėtų būti renkami naudojant lenktą liniją. Dėl šios priežasties duomenys turi būti renkami trumpų segmentų serijoje. Atlikdamas geodezinius matavimus, matininkas turi naudoti daugybę skirtingų matavimų, kad apskaičiuotų atstumus tarp matavimo taškų, kad galėtų sudaryti kreivę.
Kas yra geodeziniai tyrimai?
Geodezinis matavimas yra tyrimo metodas, kuriuo matuojamas žemės kreivumas, siekiant nustatyti objektų aukštį ir ilgį žemės paviršiuje. Tai apima Žemės taškų kampų, atstumų ir aukščių matavimą naudojant valdymo taškus.
Kas yra kadastriniai matavimai?
Atliekant kadastrinį matavimą atstumams ir kampams matuoti naudojama plokštumos geometrija ir trigonometrija. Kadastriniai matavimai tinka palyginti mažiems plotams, nes turi aukštą tikslumo lygį. Tam naudojama mažiau valdymo taškų nei atliekant geodezinius matavimus.
Kuo skiriasi geodezinis ir kadastrinis matavimai?
Kadastrinio matavimo metu žemės paviršiui apibūdinti naudojama plokščio sferos paviršiaus idėja. Ji atlieka tyrimus, pagrįstus tiesine geometrija, atstumo ir kampų matavimais. Geodeziniai matavimai naudoja sferinę geometriją ir trigonometriją, kad būtų galima tiksliai nustatyti žemės paviršiaus objektų dydį ir formą. Daugiau informacijos galite rasti čia.