Naujienos

Maisto kainos. Kaip pasaulyje keisis maisto kainos ateityje?

Pasaulinės maisto produktų kainos pasiekė 10 metų aukštumas, ir tai ne riba.

Jungtinių Tautų (toliau – JT) Maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, didėjančios tokių sudedamųjų dalių kaip grūdai ir aliejus kainos pasaulyje pasiekė 10 metų aukštumas. Pasak „Kraft Heinz“ vadovo Miguelio Patricio, jo įmonė buvo priversta keleriose šalyse didinti kainas dėl beveik visame pasaulyje didėjančios infliacijos.

Didejancios maisto kainos visame pasaulyje

Pandemijos poveikis

Pandemijos metu daugelis šalių sumažino žaliavų – nuo javų iki augalinių aliejų – gamybą. Karantinas apribojo produktų gamybą ir platinimą.

Atsinaujinus ekonomikos augimui, tiekėjai nesugebėjo patenkinti didėjančios paklausos, todėl padidėjo kainos. Didėjantis darbo užmokestis ir energijos kainos taip pat padidino našta gamintojams. Patricio teigia, kad visi šie veiksniai kartu lemia produktų brangimą.

„Jungtinėje Karalystėje trūksta sunkvežimių vairuotojų. JAV logistikos sąnaudos taip pat labai išaugo, o kai kuriose ekonomikos srityse trūksta darbo jėgos“, – priduria jis.

Deja, manoma, kad vartotojai turės priprasti prie didesnių maisto kainų, nes pasaulio gyventojų skaičius auga, o žemės teritorijos, kurioje būtų galima auginti maistą nedidėja. Ilgainiui reikės tobulinti technologijas, kad ūkininkavimas taptų veiksmingesnis.

Viskas vartotojui

Didieji maisto gamintojai, tokie kaip „Kraft Heinz“, „Nestle“ ir „PepsiCo“, greičiausiai turės perkelti papildomas išlaidas vartotojams, sako žemės ūkio bendrovės „ED&F Man“ tyrimų vadovė Kona Hakas (Kona Haq).

„Kukurūzai, cukrus, kava, sojų pupelės, palmių aliejus, bet kas – visi šie pagrindiniai maisto produktai brangsta“, – sako ji. Dėl prasto derliaus Brazilijoje, vienoje didžiausių žemės ūkio produktų eksportuotojų pasaulyje, sausros Rusijoje, sumažėjusio derliaus JAV ir atsargų kaupimo Kinijoje bei brangstančių trąšų, energijos ir transportavimo sąnaudų kainos kilo.“

Jos nuomone, poveikis bus daromas visiems maisto gamintojams, todėl visi jie maždaug vienodai padidins kainas, nes tai padarys visi, o tai reiškia, kad jiems nekils pavojus prarasti klientus.

Šią savaitę „PespsiCo“ įspėjo, kad taip pat tikisi, jog didės beveik visų rūšių sąnaudos, pradedant transportu ir baigiant žaliavomis, ir teigė, kad kitų metų pradžioje tikėtinas tolesnis kainų didėjimas.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button