Remiantis naujais moksliniais tyrimais, pagrindinė Atlanto vandenyno srovių sistema gali žlugti jau 2025 m. Tai ypač neramina atsižvelgiant į dabartinę ekstremalią temperatūrą, kurią stebime visame pasaulyje, įskaitant didelį nukrypimą nuo ankstesnių rekordų pačiame Atlanto vandenyne.
“Čia apskaičiuojame, kada ankstyvojo perspėjimo požymiai yra gerokai didesni nei natūralūs svyravimai”, – rašo Kopenhagos universiteto fizikas Peteris Ditlevsenas ir statistikė Susanne Ditlevsen. “Atsižvelgiant į AMOC svarbą klimato sistemai, neturėtume ignoruoti tokių aiškių artėjančio žlugimo požymių.”
Atlanto meridioninė apytakinė cirkuliacija (AMOC) – tai didelė vandenynų srovių sistema, kuriai priklauso gerai žinoma Golfo srovė ir kuri reguliuoja vandenynų šilumos perdavimą iš atogrąžų į šiaurinį pusrutulį.
Taigi ji daro didelę įtaką Žemės klimatui. Ji laikoma vienu svarbiausių Žemės klimato sistemos lūžio elementų ir nuo XX a. paskutinio dešimtmečio vidurio lėtėja. Jei jis visiškai sustos, tropikuose gali sutrikti musoniniai sezonai, o Europoje ir Šiaurės Amerikoje žiemos bus pavojingai atšiauresnės. Šalutinis poveikis rimtai paveiktų ištisas ekosistemas ir mūsų apsirūpinimą maistu.
AMOC tiesiogiai stebimas tik nuo 2004 m., t. y. nepakankamai ilgai, kad būtų galima suprasti visą dabartinės jo lėtėjimo tendencijos trajektoriją.
Taigi, išnagrinėję daugybę modelių, mokslininkai nustatė vandenyno sritį, kurioje jūros paviršiaus temperatūra labiausiai atitinka vandenyno cirkuliacijos sąlygas, ir ją panaudojo kaip vieną iš dviejų mažiau tiesioginių rodiklių, kurių įrašai siekia 1870 metus.
Kitas ankstyvasis įspėjamasis ženklas, į kurį atsižvelgė mokslininkai, buvo sistemos “stabilumo praradimas”, pasireiškiantis kaip padidėjęs svyravimas ir dispersija, panašiai kaip padidėjęs besisukančio viršūnės svyravimas prieš jai apsiverčiant.
Šių dviejų ankstyvųjų įspėjamųjų požymių naudojimas AMOC būklei įvertinti yra panašus į širdies ritmo ir kraujospūdžio matavimą širdies būklei stebėti. Komandos atliktas modeliavimas rodo, kad ši labai svarbi vandenyno cirkuliacija gali sustoti jau 2025 m. ir greičiausiai ne vėliau kaip 2095 m.
Peteris Ditlevsenas ir Susanne Ditlevsen teigia, kad šios išvados yra itin ankstyvos, palyginti su naujausiomis TKKK prognozėmis, tačiau pirmieji požymiai jau akivaizdūs. Ankstesniuose modeliuose buvo “tendencingai pervertinamas AMOC stabilumas tiek dėl derinimo prie istorinių klimato įrašų, tiek dėl prasto giliųjų vandenų susidarymo, druskingumo ir ledynų nuotėkio atvaizdavimo”, – straipsnyje nurodo komanda.
Be to, nuo to, kokiu greičiu pasieksime šį destabilizuojantį įvykį, taip pat gali priklausyti, ar sistema sugrius, ar grįš į stabilią būseną. Kadangi mums ne tik nepavyko sumažinti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, bet jų dar padaugėjo, panašu, kad esame bauginančioje trajektorijoje, kurioje greitai ir stipriai pasieksime šią vandenynų slenkstinę ribą.
Ankstesni tyrimai parodė, kad ankstesni ekstremalūs klimato svyravimai arba Dansgaardo ir Ešerio įvykiai buvo nulemti tokio nestabilumo. Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad pasikeitus tik vienam parametrui, pavyzdžiui, padidėjus į Šiaurės Atlantą patenkančio gėlo vandens kiekiui, sistema gali išsišakoti – dėl to staiga ir dramatiškai pasikeičia sistemos elgsena.
Gali būti, kad šis jautrumo lygis nebuvo įtrauktas į TKKK vertinimą, nes ne visuose modeliuose, kuriuos jie įtraukė, į jį atsižvelgta. Mes vis dar nesuprantame visų veiksnių, galinčių turėti įtakos šiai sistemai, o kiti mokslininkai teigia, kad tokie elementai kaip šalto vandens įtekėjimo poveikis nevisiškai atitinka praeities klimato įrašus.
Tyrėjai mano, kad jų metodas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama ankstyviesiems įspėjamiesiems ženklams, leidžia išvengti būtinybės iki galo suprasti šiuos varomuosius veiksnius, tačiau pažymi, kad jie negali atmesti galimybės, jog kai kurie nežinomieji gali lemti kitokį rezultatą. Jie taip pat negali atskirti dalinio ar visiško AMOC žlugimo, aiškina jie.
“Net ir su šiomis išlygomis, tai iš tiesų nerimą keliantis rezultatas, dėl kurio reikėtų imtis skubių ir veiksmingų veiksmų mažinant pasaulinį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, kad būtų išvengta nuolatinio etalono pokyčio link AMOC žlugimo”, – daro išvadą komanda. Šaltinis.