Mokslininkai: jau netolimoje ateityje žmonijos laukia didelio masto “gyventojų skaičiaus korekcija”


Daugiau nei prieš du šimtmečius, dar 1800 m., Žemėje gyveno maždaug milijardas žmonių. Vos per šimtmetį šis skaičius padidėjo 600 milijonų. Šiandien Žemės planetoje gyvena daugiau kaip 8 mlrd. žmonių.

Žmonės visame pasaulyje

Tačiau toks gyventojų skaičiaus augimas gali būti pavojingas ekosferai, įspėjama naujame tyrime, ir iki šimtmečio pabaigos gali įvykti gyventojų skaičiaus korekcija. Tokią prognozę pateikė Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) gyventojų ekologas Viljamas Risas (William Reese). Jis teigia, kad planetos išteklius naudoja netvariu tempu, o tai apsunkina “pažangaus ekologinio perviršio” problemos sprendimą.

Blogiausiu atveju toks gyventojų skaičiaus augimas gali sukelti tam tikrą civilizacijos žlugimą, kuris “pataisytų” pasaulio gyventojų skaičių. Mokslininkas įspėja, kad tai gali įvykti iki šio šimtmečio pabaigos. Dėl to išliks tik turtingiausios ir atspariausios visuomenės.

Citata:

“Homo sapiens evoliucionavo taip, kad daugintųsi eksponentiškai, plėstųsi geografiškai ir sunaudotų visus turimus išteklius”, – savo paskelbtame straipsnyje rašo Reesas.

Sausros visame pasaulyje

Mokslininkas pažymi, kad dėl žmonių dominavimo planetoje pamiršome, jog žmonės vis dar priklauso nuo natūralios atrankos.

“Mūsų natūralus polinkis į trumpalaikį mąstymą, kuris mums gerai pasitarnavo praeityje, verčia mus vartoti kuo daugiau, kai tik yra galimybė. Tai lemia perteklinį vartojimą ir aplinkos taršą”, – sako Reesas.

Klimato kaita rodo, kad jau patiria stresą, tačiau tai tik nedidelė bendros perteklinio reguliavimo problemos dalis. Žmonės ir toliau naudoja iškastinį kurą ir nekreipia dėmesio į kitus perteklinio vartojimo požymius, pradedant biomasės vartojimu ir baigiant planetos maistinių medžiagų ciklų sutrikimais. Visos šios problemos prisideda prie masinio išnykimo ir planetos gyvybės palaikymo sistemų žlugimo rizikos.

Tokie sprendimai, kaip perėjimas prie atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, neišsprendžia eksponentinio gyventojų skaičiaus augimo problemos ir netgi prisideda prie per didelio vartojimo.

Kyla klausimas, ar technologiniai patobulinimai gali padėti rasti sprendimus, kaip patenkinti augančius planetos poreikius. Jei nepavyks, įspėjama tyrime, gyventojų skaičių gali pradėti veikti maisto trūkumas, aplinkos nestabilumas, karai ir ligos. Kitaip tariant, žmonių mūsų planetoje jau darosi per didelė.

Išeiti iš AMP versijos