Klimato kaita sukelia visuotinį chaosą: uraganus, karščio bangas, gaisrus, ekosistemų nykimą, sausras ir potvynius. Tačiau kokia bus žmonių gyvybių kaina? Mokslininkai teigia, kad už dešimtmečius trukusį gamtos nepriežiūrą sumokėsime siaubingą, katastrofišką kainą.
Kas mūsų visų laukia?
Naujais niūriais skaičiavimais, vien šį šimtmetį nuo įvairių globalinio atšilimo sukeltų nelaimių mirs apie 1 mlrd. žmonių, dauguma jų – neturtingi ir gyvenantys pietinėse pasaulio šalyse.
Tokią niūrią išvadą padarė Kanados ir Austrijos mokslininkai, išanalizavę 180 klimato kaitos ir mirtingumo tyrimų. Atlikę analizę, jie priėjo prie išvados, kad galioja “1000 tonų taisyklė”, reiškianti, kad kiekvienam 1000 tonų sudeginto iškastinio kuro tenka vieno žmogaus mirtis. Vadovaudamiesi šia taisykle mokslininkai padarė išvadą, kad iki 2100 m. planetai atšilus 2 laipsniais pagal Celsijų ar daugiau, maždaug 1 mlrd. žmonių mirs anksčiau laiko.
Mokslininkų teigimu, žmonės mirs dėl įvairių nelaimių.
“Sausros žudo, kai pritrūksta geriamojo vandens ar maisto. Jūros lygio kilimas žudo, kai žmonės priversti palikti savo žemę ir tapti migrantais. Visais šiais atvejais skurdas ir klimato kaita kartu lemia žmonių mirtį”, – teigiama mokslininkų straipsnyje.
Ką pasaulis turėtų daryti galimos katastrofos akivaizdoje?
Mokslininkai teigia, kad turime imtis ryžtingos pozicijos energetikos politikos srityje ir radikaliai apriboti anglies dioksido išmetimą.
Šiuo metu šalys yra sudariusios keletą susitarimų, kuriais siekiama sumažinti anglies dioksido išmetimą. Tačiau negalime sakyti, kad jie yra labai sėkmingi. Juolab kad ne visos šalys juose dalyvauja.
Be to, vis dar neturime pakankamai veiksmingų technologijų šiltnamio efektą sukeliančioms dujoms iš atmosferos sugerti. Keletas šiuo metu veikiančių elektrinių sugeba absorbuoti tokį mažą teršalų kiekį, kad jis tiesiog nepastebimas bendrame milžiniškame išmetamų teršalų kiekyje. Jungtinės Valstijos už 1,2 mlrd. dolerių ketina pastatyti kelias naujas ir daug galingesnes anglies dioksido gamyklas, tačiau tai užtruks ilgai ir vis tiek nepakaks neutralizuoti visų net pačios šalies, jau nekalbant apie likusį pasaulį, išmetamų teršalų kiekių. Be to, vis dar yra metano, kuris planetai yra daug baisesnis už CO2, ir kol kas neturime jokio sprendimo.