Nuo liepos 1 d. Lietuvos gyventojų laukia daug naujų pokyčių, jie palies beveik visus


Nuo 2023 m. liepos 1 d. prasidės antrasis šių metų pusmetis. Nuo šios datos įsigalios ne mažai įstatymų ir jų pakeitimų. Nebeliks kompensacijų už elektrą, pigs dujos, vairuotojams grės naujos baudos, keisis teisėjų atlyginimai ir kita.

Pagrindiniai pokyčiai Lietuvoje nuo liepos 1 d.

Didžiausiai žmonių grupei aktualiausios – nuo liepos įsigalios naujos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtintos elektros bei dujų kainos buitiniams vartotojams antrajam pusmečiui. Naudojantiems dujas maistui ruošti jos pigs nuo 1,4 iki 1,36 euro už kubinį metrą, ne tik gaminantiems maistą, bet ir šildantiems namus – nuo 94 iki 83 centų. Įdomu, kad tokios milžiniškos kainos bus netgi po Vyriausybės nustatytų kompensacijų, sieksiančių 63 centų už kubinį metrą, nors dujos rinkoje – drastiškai atpigusios.

Nuo liepos 1-osios nebelieka elektros kainos kompensacijos buitiniams vartotojams. Argumentas – kompensuojama buvo iki 28 centų už kilovatvalandę, o esą dabar tiekėjai ir siūlo būtent tokias kainas. Kurie yra pasirašę brangesnes sutartis, raginami jas pasikeisti.

Kadangi Lietuvoje yra ir daugybė vairuotojų, turbūt trečia pagal svarbą naujiena – nuo liepos vairuotojai privalės turėti naujos sudėties vaistinėles, jų neturintiems grės baudos nuo 10 iki 12 eurų. Naująjį vairuotojų pirmosios pagalbos rinkinį privalės sudaryti 10 vnt. sterilių pleistrų, pleistras rulonėlyje, sterilus spaudžiamas tvarstis, 5 vnt. nesterilaus tvarsčio, 2 vnt. prilaikomojo trikampio formos tvarsčio, pirmos pagalbos žirklės, 2 vnt. specialios antklodės, 10 vnt. sterilių žaizdų tvarsčių, 4 vnt. vienkartinių pirštinių, 2 vnt. pirmosios pagalbos kaukė gaivinimui, 2 vnt. vienkartinių šalčio maišelių, 2 vnt. turniketų ir pirmosios pagalbos teikimo aprašymas, turniketo naudojimo taisyklės.

Liepos 1-ąją didėja merų ir teisėjų atlyginimai. Pagal naują bazinį dydį bus perskaičiuoti ir Specialiųjų tyrimų tarnybos ir žvalgybos darbuotojų koeficientai. Visi kiti tarnautojų ir pareigūnų algų pakeitimai – nuo 2024 m.

Liepos 1-ąją parduotuvėse beveik neliks iki šiol buvusių nemokamų labai lengvų plastikinių maišelių. Seimas nusprendė, kad taip bus tausojama aplinka. Prekybos centrai skelbia, kad kainuos nuo 1 cento. Mokėti už maišelį nereikės tik tada, kai į juos bus pakuojama šviežia mėsa, žuvis bei jų produktai. Tiesa, įstatymas nedraudžia plonus plastikinius atsinešti iš namų.

Elektros kaina nuo liepos 1 dienos

Liepos 1-ąją startuoja GMP reforma: vietoj 48 atskirų GMP įstaigų pradės veikti vieninga GMP tarnyba. Planuojama apie 50 mln. eurų skirti automobiliams atnaujinti, specialistams perkvalifikuoti, didinamas operatyvumo rodiklis, ruošiamasi plėsti GMP budėjimo stotelių tinklą, didinti brigadų skaičių. Nustatomi nauji rodikliai. Pavyzdžiui, bus siekiama, kad nuo klinikinės mirties, liudininkų akivaizdoje įvykusios per skilvelių virpėjimą, būtų ne mažiau 50 proc. atgaivinimo atvejų; naujas insulto rodiklis – nuo iškvietimo užregistravimo iki paciento pristatymo į skubios pagalbos skyrių turi praeiti ne daugiau 60 min.; miokardo infarkto rodiklis – 90 min. nuo miokardo infarkto nustatymo fakto iki paciento patekimo į reanimacijos skyrių; politraumų rodiklis – laikas nuo iškvietimo užregistravimo iki paciento patekimo į traumų centrą bus ne ilgesnis nei 60 min.

Birželio 30-oji bus paskutinė diena daliai gyventojų (apie 68 tūkst.), automatiškai įtrauktų į II pensijų pakopą, apsispręsti, ar visą gyvenimą mokės įmokas į savo pensijų fondą, liepos 1-ąją apsispręsti nebebus galima (nebent Seimas vėl pakeis įstatymą). Yra trys galimi pasirinkimai: nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros” parinktoje bendrovėje; sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove; pateikti prašymą asmeninėje paskyroje arba „Sodros” klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.

Nuo liepos 1-osios minimalios socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos didės 92 eurais „į rankas” – nuo 6 iki 8 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžių.

Liepą įsigalioja nauja Baudžiamojo kodekso nuostata, aktuali žmonėms, mėgstantiems į internetą įkelti ne savus kūrinius. Nuo liepos tas, kas „savo vardu išleis ar viešai paskelbs svetimą kūrinį (įskaitant kompiuterių programas) arba jo dalį, bus baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų”. Straipsnis dėl autorių teisių ar gretutinių teisių objekto neteisėto atgaminimo papildomas – įtraukiamas ir jo padarymas viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), ko iki šiol nebuvo. Jei tai bus daroma komerciniais tikslais, grės iki 3 metų nelaisvės.

Išeiti iš AMP versijos