Butai / Namai

Nuolat tobulėjančios technologijos – kaip mūsų namai atrodys artimoje ateityje?

Išmanioji buitinė technika, robotai augintiniai ir pagalbininkai, išmatas analizuojantys tualetai, vandenį taupantys dušai, įranga, su kuria galima kalbėtis ir dar daug neįtikėtinų atradimų – sveiki atvykę į ateities namus! Jei šiandien išmaniuoju telefonu valdomas apšvietimas, garso sistema ir buitiniai prietaisai atrodo įspūdingai, rytoj tai gali būti gerokai pasenęs išradimas. Beprotišku greičiu tobulėjančios technologijos, kūrėjams leidžia kasdien pristatyti šį tą naujo ir vis labiau stebinančio. Taigi, kaip toliau keisis žmonių buitis naudojant naujausias technologijas ir kaip ateityje atrodys mūsų namai?

Ateities virtuvė

Kartais atrodo, kad mūsų apetitas technologijoms neturi ribų. Todėl nenuostabu, kad namų virtuvėse jau dabar naudojama nemažai išmaniųjų įrenginių, tokių kaip šaldytuvai, orkaitės, gartraukiai, indaplovės, automatiniai kavos aparatai ar virduliai. Kai kalba eina apie stambiąją buitinę techniką gana aišku, kokiomis naujausiomis technologijomis ir dirbtinio intelekto gebėjimais galime naudotis. Šaldytuvai praneša, kokių produktų trūksta. Orkaitės gali būti įjungiamos ir išjungiamos tiesiog aplikacijos pagalba telefone. Indaplovės ir kavos aparatai taip pat valdomi nuotoliu. Be to daugelis šių įrenginių sugeba analizuoti žmogaus įpročius ir pagal tai veikti. Tačiau kokiomis funkcijomis gali nustebinti šiuolaikiniai virduliai? Tam tikri modernūs virduliai suteikia galimybę nustatyti norimą vandens temperatūrą, o tai puiki funkcija, kuri leidžia paruošti tobulus arbatos ir kavos gėrimus. Be to, galite nustatyti vandens temperatūros palaikymo funkciją – net jeigu ir nespėjote prieiti vandeniui jau užkaitus, vandens temperatūra išliks tinkama gėrimui nustatytą laiką, tad neteks vandens kaitinti iš naujo.

Nors jau dabar technikos išmanumas daugelį stebina, tačiau ateityje laukia dar daugiau staigmenų. Varginančias popierines receptų knygas ir sąsiuvinius, kurie dažnai ištepami gaminant maistą, pakeis išmanūs receptų projektoriai. Jie suprojektuos vaizdą ant stalviršio ar kitų paviršių ir nereikės plauti rankų kiekvieną kartą, kai norėsite perversti puslapį, kad žinotumėte recepto eigą. Orkaitės taip pat yra greitai tobulėjantys įrenginiai. Išmaniosios orkaitės leidžia apžiūrėti kylantį pyragą, nedarant virtuvės naujokų klaidos ir neatidarant orkaitės durelių. Jose įmontuojamos kameros jau dabar sulaukia nemažai populiarumo, tačiau ateityje išmaniųjų orkaičių poreikis tik augs, o technologijos tobulės. Sulauksime dienos, kai užteks į orkaitę įdėti neapdorotą patiekalą ir ji pati parinks tinkamą kepimo režimą ir gaminimo laiką.

Svetainės technologijos
Asociatyvi nuotrauka iš Pexels.com

Ateities svetainė

Svetainė skirta poilsiui ir smagiam laikui su šeima, tad ateityje gali būti, kad jose suksis robotai pagalbininkai, kurie atneš maisto, gėrimų ir kitų dalykų. Kai kur robotai pagalbininkai jau naudojami, pavyzdžiui, viešbučiuose ir restoranuose. Tačiau apie privačiuose namuose gyvenančius ir padedančius robotus dar nėra žinoma. Visgi tai tik laiko klausimas, kada namuose turėsime tobulus pagalbininkus robotus, kurie ne tik atneš reikalingų daiktų, bet ir kalbėsis su žmonėmis. Jei robotas pagalbininkas atrodo per sudėtingas išradimas naudoti namuose, galbūt greičiau svetainėje aplink kojas pradės suktis robotai augintiniai. Šie mieli padarėliai greitai tobulėja ir vis labiau panašėja į įprastus augintinius. Dirbtinis intelektas leidžia juos mokyti komandų, o vietoj skanėstų reikia tik elektros energijos.

Šiek tiek paprastesni ir greičiau namų svetaines užvaldantys išmanieji renginiai yra dar tobulesni, išmanesni ir plonesni televizoriai. Manoma, kad ateities televizoriai bus ploni kaip tapetai ir tvirtinsis prie magnetinio pagrindo. Tiesa, galima tikėtis ir to, kad kai kurie personažai ir objektai iš ekranų persikels į svetaines, nes bus naudojamos hologramos, bei realybę papildantys įrenginiai. Turbūt apie apšvietimo, kambario vėdinimo, langų ir užuolaidų valdymą nuotoliniu būdu net neverta kalbėti. Jau dabar dalyje namų naudojama daug išmaniųjų funkcijų, tačiau jos vis dar tobulėja ir ateityje gali gerokai nustebinti.

Ateities miegamasis

Technologijos ir miegas gali atrodyti ne visai suderinami dalykai. Tačiau jau dabar galima įsigyti naujausių technologijų kūrinį – baltojo triukšmo prietaisą, kuris užgožia erzinančius garsus aplinkoje ir padeda greičiau užmigti. Tiesą pasakius, šį prietaisą galima prilyginti lašui jūroje, palyginus su tuo, kas gali laukti ateityje. Tobulėjantys kryptinio garso įrenginiai, kurie gali skleisti garsą neįtikėtinu tikslumu, jau greitai leis savo miegamajame susikurti bet kokį 3D garsinį peizažą. Prie kojų jausite bangų šniokštimą, o virš galvos šlamės palmės ir čiulbės paukšteliai. Galbūt tai skamba neįtikėtinai, tačiau garso menininkų instaliacijos įrodo, kad tai tikrai įmanoma. Jei nesinori garso instaliacijos miegamajame, galbūt sužavės idėja kvėpuoti kokybišku ir švariu oru. Jau dabar yra prietaisų, kurie gali įvertinti oro kokybę, tačiau ateityje jie bus sujungiami su oro valymo sistemomis ir užtikrins, kad namuose kvėpuotume kokybiškesniu oru.

Norintiems stebėti savo sveikatos būklę puiki naujiena yra išmanieji čiužiniai. Jie seks miego režimą, kvėpavimo dažnį, širdies ritmą ir kitus biologinius procesus. Be to išmanieji čiužiniai pakeis įprastus žadintuvus ir pažadins tinkamiausiu miego ciklo metu. Taip pat planuojama, kad ateities čiužiniai galės efektyviai šildyti ir vėsinti kūną pagal poreikius, kurie bus nustatomi automatiškai. Tiesa, kalbama ir apie čiužinius, kurie patys susitvarkys paklodes, o galbūt ir visą patalynę, naudojant robotų ir dirbtinio intelekto technologijas.

Ateities vonios kambarys

Vonios kambarys turbūt yra pats privačiausias namų kampelis, tačiau tai gali greitai pasikeisti, nes naujausi technologiniai išradimai įsibraus į šią privačią erdvę. Vienas paprasčiausių vonios kambario reikmenų – tualetas – gali gerokai nustebinti. Išmanieji tualetai jau pasirodė parduotuvėse. Jie turi naktinį apšvietimą, šildomas sėdynes ir nuotolinį valymo pultą. Tačiau yra kuriami tualetų prototipai, kurie gali stebėti ir rinkti duomenis iš išmatų. Viena Japonijos įmonė pristatė tualetą, kuris stebi tuštinimosi greitį. Kiti gamintojai jau kuria tualetą, kuris gali ne tik atpažinti besituštinantį žmogų, bet ir analizuoti ekskrementus, kad stebėtų sveikatos būklę ir mikrobiomos pokyčius.

Naujieji išradimai, skirti vonios kambariui, gali būti glaudžiai susiję su gamtos išteklių švaistymo mažinimu. Manoma, kad ateityje čiaupai ragins taupyti vandenį ir įspės apie per ilgai bėgančią vandens srovę. Be to kuriami filtrai, kurie leis panaudoti tą patį vandenį kelis kartus duše ar vonioje. Taip pat ateityje bus siūlomi vandenį taupantys dušai, kuriuose vanduo purškiamas intensyvia dulksna, o ne bėga stipria srove. Tiesa, tobulinami ir tokie prietaisai, kaip plaukų džiovintuvai, svarstyklės ar net veidrodžiai. Šie vonios kambario elementai ateityje taip pat stebins savo galimybėmis.

Taigi, ateities namai greičiausiai bus visiškai kitokie nei dabar. Nors šiandien daugelis žmonių naudoja įvairius išmanius prietaisus ir įrenginius, tačiau technologijos nuolatos tobulėja, o dirbtinio intelekto panaudojimas stebina, tad ateityje laukia dar daug įvairių atradimų ir pokyčių.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button