Naujienos

Pasaulinis klimato atšilimas tampa nebesuvaldomas

JT ataskaita: Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis 2020 m. pasiekė rekordinį lygį

2020 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje pasiekė naują rekordą, pranešė Jungtinių Tautų meteorologijos agentūra, griežtai įspėdama apie stiprėjantį visuotinį klimato atšilimą.

Pasaulinis klimato atšilimas: JT ataskaita

Pirmadienį paskelbtoje Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) metinėje ataskaitoje apie šilumą sulaikančias dujas atmosferoje nurodyta, kad 2020 m. anglies dioksido koncentracija šoktelėjo iki 413,2 dalelės milijonui, o tai reiškia, kad ji didės sparčiau nei vidutiniškai per pastarąjį dešimtmetį, nepaisant to, kad per COVID-19 pandemiją laikinai sumažėjo išmetamųjų teršalų kiekis.

Klimato atsilimas

Ataskaitoje teigiama, kad anglies dioksido, metano ir azoto oksido – dujų, kurios šildo planetą ir sukelia ekstremalius orų reiškinius, pavyzdžiui, karščio bangas ir intensyvias liūtis, – koncentracija viršijo priešindustrinės eros lygį iki 1750 m., kai žmogaus veikla „pradėjo trikdyti natūralią Žemės pusiausvyrą“.

WMO generalinis sekretorius Petteri Taalas perspėjo, kad dėl dabartinio šilumą sulaikančių dujų kiekio didėjimo tempo temperatūra šiame amžiuje „gerokai viršys“ 1,5 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio vidurkiu.

„Esame gerokai nukrypę nuo kelio“, – sakė Taalas.

„Turime peržiūrėti savo pramonės, energetikos ir transporto sistemas ir visą gyvenimo būdą“, – pridūrė jis, prieš paragindamas „smarkiai padidinti“ įsipareigojimus artėjančioje COP26 JT klimato kaitos konferencijoje Glazge (Škotija).

Kaip tirpsta ledynai? (video)

Daugelis aplinkosaugos aktyvistų, politikos formuotojų ir mokslininkų teigia, kad 2021 m. spalio 31 – 2021 m. lapkričio 12 d. vyksiantis renginys yra svarbi ir net lemiama galimybė konkrečiai įsipareigoti siekti 2015 m. Paryžiaus klimato susitarime nustatytų tikslų.

Aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaus beveik 200 šalių atstovai.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button