Kita

Perėjimas prie žiemos laiko: kas nutinka organizmui ir kodėl tai pavojinga

Pasirodo, perėjimas prie žiemos laiko dažnai siejamas su pablogėjusia koncentracija ir net depresija.
Paskutinį spalio sekmadienį pereisime nuo vasaros prie žiemos laiko. Laikrodžių persukimas viena valanda atgal yra tik nedidelis pokytis, tačiau praktikoje dėl laiko pasikeitimo atsiranda cirkadinio ritmo sutrikimų, miego ir nuotaikos sutrikimų, o kartais ir ligų.

Kaip perėjimas prie žiemos laiko veikia organizmą?

Perėjimas prie žiemos laiko gali sukelti:

  • depresijos simptomų paūmėjimas;
  • biologinio laikrodžio sutrikimas;
  • sumažėjęs energijos kiekis organizme;
  • nuolatinis miego trūkumo jausmas;
  • dirglumas ir sumažėjusi koncentracija.

Sukant laikrodžių rodykles daug kalbama apie energijos taupymą ir daug mažiau apie tokio laiko keitimo poveikį organizmui.

Gali atrodyti, kad perėjimas prie žiemos laiko, kai miegame papildomą valandą, yra puikus būdas pakankamai išsimiegoti ir ryte būti budriems. Tačiau praktika rodo, kad daugeliui žmonių šis valandų pasikeitimas turi priešingą poveikį. Pastebėta, kad, keičiant vasaros ir žiemos laiką, daugelis žmonių patiria diskomfortą, panašų į diskomfortą keičiant laiko juostas.

Prieš organizmui persijungiant į visiškai kitokį ritmą, žmogui gali trūkti apetito, jis gali būti pernelyg mieguistas, turėti virškinimo trakto problemų ir blogą nuotaiką. Tokiu atveju organizmui reikia bent savaitės, kad prisitaikytų prie naujų sąlygų.

Laikrodzio sukimas ziemos laikas

Perėjimas prie žiemos laiko prisideda prie depresijos

Tokią išvadą padarė Danijos Orhuso universiteto mokslininkai. Jie tyrė 185 000 žmonių, kuriems 1995-2012 m. buvo diagnozuota depresija, atvejus. Paaiškėjo, kad 11 proc. žmonių dėl laikrodžių persukimo į žiemos laiką patyrė depresiją ir blogą nuotaiką. Be to, prie šios būklės prisidėjo blogėjančios oro sąlygos, mažiau saulės ir šaltesnis oras. Paprastai tariant, žmonės patyrė sezoninę depresiją.

Laikrodžių keitimas keičia biologinių ritmų reguliavimą

Laiko keitimas taip pat sutrikdo biologinio laikrodžio, kuris yra nustatytas tam tikram gyvenimo būdui, reguliavimą. Kad ir kaip būtų keista, laikrodžių persukimas, net ir viena valanda, daro didelį poveikį organizmui – keičiasi valgymo ir užmigimo laikas. Visa tai veikia centrinę nervų sistemą, kuri taip pat yra atsakinga už žmogaus psichinę būklę. Šie cirkadinio ritmo pokyčiai taip pat turi įtakos hormonų, tokių kaip kortizolis ir melatoninas, sekrecijai. Taigi dėl laiko pokyčių dažnai sutrinka miegas, atsiranda nemiga ir didesnis jautrumas stresinėms situacijoms.

Staigūs laiko pokyčiai viena valanda į priekį arba atgal sutrikdo hormonų pusiausvyrą. Visų pirma tai susiję su kortizoliu ir melatoninu. Pirmasis iš šių hormonų vadinamas streso hormonu. Ištikus nelaimei, jo išsiskyrimas stimuliuoja „kovok arba bėk“, kartu didindamas cukraus kiekį kraujyje, kvėpavimo dažnį ir kraujospūdį. Miego hormonas melatoninas pradeda gamintis vėlai vakare ir „kviečia“ miegoti. Dėl laikrodžio perkėlimo organizmo cirkadinis ritmas nesuderinamas su naujo gyvenimo būdo ritmu, sutrinka melatonino gamyba, todėl pablogėja miego procesas.

Priklausomai nuo gyvenimo būdo, perėjimas nuo vasaros prie žiemos laiko gali sukelti daug problemų. Pavyzdžiui, naktinėje pamainoje dirbantys žmonės turėtų žinoti, kad jie daugiau laiko praleis darbe, o tai padidins nuovargį ir stresą. Todėl per kelias ateinančias dienas ar net savaites organizmas prisitaikys prie pokyčių ir į juos reaguos energijos ir budrumo stoka.

Perėjimas prie žiemos laiko sukelia užmigimo problemų

Žmonėms, kurie gali sau leisti miegoti, laiko keitimas taip pat gali turėti tam tikrų neigiamų pasekmių. Keičiasi laiko suvokimas, o svarbiausia – cirkadinio ritmo pokyčiai. Dėl to sekančiomis dienomis gali būti sunku užmigti ar atsibusti, todėl dieną galite būti pavargę ir apatiški.

Keičiant laikrodžius didėja širdies smūgio rizika

Britų mokslininkai atliko keletą įdomių ir naudingų tyrimų. Stebėdami žmonių, turinčių širdies ir kraujagyslių problemų, sveikatą, ekspertai pastebėjo, kad širdies smūgio rizika padidėja, kai laikrodžių rodyklės iš vasaros į žiemos laiką persukamos viena valanda atgal. Specialistai įtaria, kad tokias širdies problemas sukelia miego trūkumas ir su laiko keitimu susiję bioritmo sutrikimai. Be to, vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau prisitaikyti prie naujo laiko.

Vaikams taip pat turi įtakos vasaros laikas. Pavyzdžiui, yra tyrimų, rodančių, kad pasikeitus laikui vaikai tampa neramesni ir kaprizingesni nei įprastai.

Kaip pasiruošti laikrodžių persukimui / keitimui?

  • Kurį laiką atsisakykite energinių gėrimų ir kofeino. Kol biologinio laikrodžio ritmas grįš į normalią būseną, jie gali padidinti jūsų nuovargio jausmą.
  • Kelioms dienoms atidėkite svarbias užduotis, ypač intelektines, kol organizmas prisitaikys prie laiko kaitos.
  • Prieš miegą išsimaudykite šiltoje vonioje, išgerkite stiklinę karšto pieno arba įsijunkite ramią muziką, kad lengviau užmigtumėte.
  • Pirmosiomis dienomis po žiemos laiko pakeitimo stenkitės eiti miegoti pagal savo biologinį laikrodį.
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button