Saugumas

SAM rekomendacijos dėl COVID-19 per Vėlinių ir Visų Šventųjų dienas

Pastaruoju metu naujų COVID-19 atvejų skaičius tik didėja, mirčių nuo šios ligos taip pat nemažėja. Todėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą ir rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo dar didesnio koronaviruso plitimo per Visų šventųjų dieną ir Vėlinių dieną. 

SAM pranešimas dėl COVID-19 prevencijos

Šiuo metu esant intensyviam COVID-19 ligos plitimui Lietuvoje, susitikimai su kitais asmenimis, įskaitant ir paskiepytaisiais, nerekomenduojami. Vis dėlto, jei susitinkama su kitais asmenimis, rekomenduojama:

 • laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, pavyzdžiui, rankų paspaudimo, apsikabinimo, laikytis asmens higienos reikalavimų;
 • aplankius artimųjų kapus, vengti organizuoti giminių susitikimus uždarose patalpose, ypač su tais asmenimis, su kuriais įprastai nebendraujama. Bendraujant su kitais žmonėmis laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metų atstumo, dėvėti kaukę.
 • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).
 • Neskiepyti, sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus COVID-19 liga, todėl šioms gyventojų grupėms rekomenduojame ypatingai saugotis:
 • vengti buvimo žmonių susibūrimo vietose arba riboti buvimo tokiose vietose trukmę.
 • vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai nebendraujama.
 • laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo kitų žmonių.

Jei po Vėlinių ir Visų Šventųjų dienų pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), prašome registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinti 1808.

Saugumo rekomendacijos per Vėlinių ir Visų šventųjų dienas

Rekomendacijos

Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę situaciją šalyje dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir siekiant užkirsti kelią viruso plitimui, atsižvelgiant į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja:

1. Nevykti aplankyti artimųjų kapų asmenims, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir ). Izoliacijoje esantiems asmenims palikti izoliavimo vietą ir lankyti artimųjų kapus draudžiama.

2. Bendraujant su žmonėmis uždarose erdvėse ir atvirose vietose, kai neišlaikomas saugus (ne mažesnis nei 2 metrų) atstumas, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). Su savimi turėti pakankamą kiekį kaukių bei rankų dezinfekavimo priemonę. Svarbu tinkamai dėvėti kaukes bei periodiškai jas keisti. Pavyzdžiui, vienkartinės medicininės kaukės turi būti dėvimos tik vieną kartą, jas keičiant ne rečiau kaip kas 3-4 valandas ar kai sudrėksta.

3. Jei yra galimybė, lankyti artimųjų kapus ne Vėlinių ir Visų Šventųjų

4. Esant galimybei, nevykti į kapines viešuoju transportu. Jei teks vykti viešuoju transportu, privaloma dėvėti kaukę. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pabloginti sveikatą (rekomenduojama dėvėti veido skydelį. Po kelionės viešuoju transportu dezinfekuoti rankas rankų dezinfekavimo

5. Šiuo metu esant intensyviam COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimui Lietuvoje, susitikimai su kitais asmenimis, įskaitant ir paskiepytus asmenis, nerekomenduojami. Jei susitinkama su kitais asmenimis:

 • laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto (pvz., rankų paspaudimo, apsikabinimo), laikytis asmens higienos reikalavimų;
 • aplankius artimųjų kapus, vengti organizuoti giminių susitikimus uždarose patalpose, ypač su tais asmenimis, su kuriais įprastai nebendraujama. Bendraujant su kitais žmonėmis laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metų atstumo, dėvėti kaukę.
 • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).

6. Neskiepyti, sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), todėl šioms gyventojų grupėms rekomenduojame ypatingai saugotis:

 • vengti buvimo žmonių susibūrimo vietose arba riboti buvimo tokiose vietose trukmę.
 • vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai
 • laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo kitų žmonių.

7. Jei po Vėlinių ir Visų Šventųjų dienų:

 • pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir ) – registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinant 1808.
 • asmuo gauna informaciją, jog turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju:
 • skiepytiems pagal pilną schemą ar persirgusiems asmenims – izoliuotis nereikia, tačiau rekomenduojama registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinant 1808 (išskyrus mažiau nei prieš 90 dienų persirgusius asmenis) bei stebėti savo sveikatos būklę.
 • neskiepytiems ir nepersirgusiems asmenims – privaloma izoliuotis ir užpildyti SMS žinute gautą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) anketą.

Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button