Šį savaitgalį Šiaurės Tauridų meteorų lietus pasieks piką, todėl dangaus stebėtojai turės galimybę pagauti ryškius ugnies kamuolius – jei pasiseks. Šiaurės Tauridų meteorų lietus piką pasieks lapkričio 11-osios naktį, o geriausi jo pasirodymai būna kelios valandos po vidurnakčio. Atsižvelgiant į giedrą orą, šis savaitgalis turėtų būti ypač palankus Tauridų stebėjimui, nes pirmadienį (lapkričio 13 d.) Mėnulis artėja prie visiškai tamsios jaunaties fazės.
Didžiausią šansą užfiksuoti dangumi skriejantį meteorą turėsite ieškodami gerai žinomų Plejadžių žvaigždžių spiečiaus “Septynių seserų” Tauro žvaigždyne. Šiaurės Tauridų spindulys (taškas, iš kurio, atrodo, kyla meteorai) yra šiek tiek žemiau Plejadžių ir virš Jaučio “galvos” – Jaučio.
Jei Plejadų dar nepažįstate, pirmiausia atkreipkite dėmesį į aukštai rytuose šviečiantį ryškų, šviesiai geltoną Jupiterį. Iš ten pažvelgę į kairįjį apatinį kampą raskite tankų šešių ar septynių žvaigždžių telkinį. Kiek žemiau bus į kairę atsiverianti V formos žvaigždžių grupė šonuose; tai Tauro žvaigždyno jaučio ragai.
Kad padidintumėte savo galimybes pamatyti Tauridų meteorą, susiraskite tamsią stebėjimo vietą, kuri būtų kuo toliau nuo šviesos taršos. Patogiai įsitaisykite, įsitaisykite rudens vakaro vėsoje ir pažvelkite į dangų į Tauro arba Plejadžių žvaigždyną, palikdami bent pusvalandį laiko, kad akys galėtų prisitaikyti. Kai Tauridai būna aktyviausi, per valandą turėtų pasirodyti maždaug penki meteorai.
Tauridai paprastai žinomi kaip vienas lėčiausių meteorų lietų, tačiau jie taip pat pasižymi didesniu “ugnies kamuolių” arba neįprastai ryškių meteorų skaičiumi. “Tauridų gausu ugnies kamuolių, todėl jei pamatysite Tauridą, jis gali būti labai ryškus ir išvesti iš akių, tačiau jų greitis yra visiškai prastas”, – portalui Space.com sakė NASA meteorų ekspertas Bilas Kukas (Bill Cook). “Tiesiog kai pasirodo Tauridas, jis paprastai būna didelis ir ryškus.”
Tauridų meteorų lietus kyla, kai periodinės kometos 2P/Encke nuolaužos sudega mūsų planetos atmosferoje. Šios kometos sukimosi periodas yra trumpiausias iš visų žinomų kometų – tik 3,3 metų.
2P/Encke kometą 1786 m. atrado prancūzų astronomai Pjeras Mesenas ir Šarlis Mesjė, tačiau savo pavadinimą ji gavo nuo vokiečių astronomo Johano Franzo Encke's, kuris pirmasis nuspėjo kometos sugrįžimą, padaręs išvadą, kad kelios ankstesniais metais stebėtos kometos yra tas pats objektas. Stebėdami Tauridus, taip pat galite iš arti pažvelgti į Plejadas ir Tauro žvaigždyno žvaigždes, jei turėsite tinkamą įrangą, naudodamiesi mūsų geriausių teleskopų ir geriausių žiūronų vadovais.