Tik nedaugelis žino, kad tam tikrų daiktų, keliančių pavojų žmonėms ir aplinkai, negalima išmesti kartu su buitinėmis atliekomis. Būtinai įsiminkite šį sąrašą.
Sudužę termometrai (seni gyvsidabrio termometrai)
Gydytojai teigia, kad viename gyvsidabrio termometre yra iki 500 mg pavojingos medžiagos, kuri, pažeidus apvalkalo (paties termometro) vientisumą, išgaruoja ir nusėda ant paviršių. Gyvsidabrio garų įkvėpimo poveikį pajusite ne iš karto, o gerokai vėliau, todėl sudužus termometrui nereikėtų jo rinkti patiems ir nešti į šiukšlių dėžę – jis bus nuodingas tiems, kurie yra šalia. Norėdami atsikratyti tokio pavojingo daikto, turite paskambinti 112 ir pranešti apie įvykį.
Vaistai, kurių galiojimo laikas pasibaigęs
Jei peržiūrėdami savo namų vaistinėlę randate kelias pakuotes ar buteliukus vaistų, kurie nebereikalingi, net negalvokite jų išmesti į šiukšliadėžę. Daugelis vaistų dėl savo cheminės sudėties nuodija dirvožemį ir gruntinius vandenis, be to, jie labai pavojingi benamiams gyvūnams.
Saugus vaistų šalinimo variantas – nuvykti į artimiausią vaistinę. Vaistinės nemokamai priima pasibaigusio galiojimo vaistus.
Dezodorantai, oro gaivikliai ir kiti aerozoliai
Tokių buitinių produktų buteliukas gali sprogti šiukšlių konteineryje spaudžiant kitoms atliekoms. Tai sukels gaisrą, dėl kurio sudegs visa šiukšliadėžė. Tokios situacijos galima išvengti visiškai ištuštinant aerozolio buteliuką.
Elektroniniai prietaisai ir buitinė technika
Tokių prietaisų negalima išmesti į šiukšlių dėžę – juose yra kenksmingų cheminių junginių, kurie nuodija aplinką. Todėl nereikalingą įrangą geriau nunešti į specialius surinkimo punktus – ten ji bus perdirbta.
Taip pat neišmeskite liuminescencinės lempos – joje yra tiek pat gyvsidabrio, kiek ir termometre (3-6 mg vienoje kompaktiškoje lemputėje ir iki 50 mg linijinėje lemputėje). Jei lempa šiukšlių dėžėje sudužtų, gyvsidabris išgaruotų ir užnuodytų viską aplinkui. Todėl perdegusius ir tiesiog nereikalingus egzempliorius reikėtų vežti į perdirbimo centrus.
Žolė, medžių lapai
Privačių namų savininkams, kurie tvarko savo sklypą ir dėl generalinio valymo gauna daug lapų, žolės ir šakų, griežtai draudžiama visą šį “gėrį” vežti į bendrą sąvartyną. Be to, jo negalima deginti atviroje vietoje, bet galima pakartotinai panaudoti, pavyzdžiui, kaip kompostą.