Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

10 socialinių įgūdžių, kuriuos būtina įsisavinti vaikystėje

4 min. skaitymo

Kai kurie žmonės nesusiduria su didelėmis problemomis užkalbinant nepažįstamą žmogų ar įsitraukiant į komandinį darbą. Kitiems tai sekasi kur kas sunkiau… Pasirodo, priežastis gali slypėti auklėjime.

Būtent todėl psichologai mano, kad vaikystėje kiekvienas vaikas turėtų išmokti 10 svarbių socialinių įgūdžių, kurie jam itin pravers suaugus.

 

Svarbūs socialiniai įgūdžiai

DALIJIMASIS

Vaikai, dažniausiai, yra savanaudžiai. Jie nemėgsta dalytis žaislais, pavydi broliams ar seserims tėvų dėmesio ir kt. Ilgą laiką vaikas gali manyti, kad pasaulis sukasi aplink jį, ir atitinkamai elgtis. Todėl suaugusiųjų užduotis – išmokyti jį dalintis.

 

GEBĖJIMAS IŠKLAUSYTI

Vaikai dažnai pertraukinėja kitus žmones ir ne itin atidžiai klausosi. Taip yra dėl pagarbos kitiems stokos, prasto auklėjimo ir kt. Deja, daugelis šį įprotį atsineša su savimi ir į suaugusiųjų amžių, jei niekas jiems laiku nepasako, kad taip elgtis nemandagu.

 

EMPATIJA / PALAIKYMAS

Šis įgūdis logiškai išplaukia iš ankstesniojo – kai žmogus išmoksta išklausyti pašnekovą, jis įgyja galimybę „atsidurti“ jo vietoje, įsijausti į situaciją, suprasti kitų žmonių jausmus ir prireikus išreikšti palaikymą.

 

ASMENINIŲ RIBŲ GERBIMAS

Dažnai pasitaiko, kad vaikai negeba paisyti / gerbti kitų žmonių nuomonės ir laiko. Pavyzdžiui, negali įsijausti į pavargusių tėvų ar sergančio draugo, kuris neatvyks į gimtadienio šventę, poziciją – pavyzdžių gali būti daug. Todėl, visų pirma, vaikams reikėtų paaiškinti, kad kai kiti sako „ne” – reikia mokėti priimti atsisakymą.

 

MANDAGUMAS

Geros manieros taip pat ugdomos nuo vaikystės – ir tai, kiek žmogus jų turi, daro didelę įtaką kitų žmonių požiūriui į jį. Todėl labai svarbu išmokyti vaiką sakyti „ačiū” ir „prašau”, reikalui esant užleisti vietą viešajame transporte, palaikyti duris ir atsiprašyti, jei jis ar ji suklydo.

 

GEBĖJIMAS SUVOKTI / IŠKLAUSYTI NURODYMUS

Dažnai žmogaus sveikata, gerovė ir net gyvybė priklauso nuo to, ar jis supras nurodymų svarbą. Tėvai liepia vaikams laikytis atokiau nuo degtukų, neliesti karšto virdulio ir nenusiimti kepurės šaltyje – tačiau suaugę jie turės gebėti sutelkti visą dėmesį į tai, ką jiems sako viršininkas darbe ar gydytojas ligoninėje.

 

GEBĖJIMAS BŪTI KOMANDOS NARIU

Taip, yra „komandinių žaidėjų” ir tokių, kurie labiau mėgsta veikti vieni. Tačiau tai nepanaikina fakto, kad nuo vaikystės žmogus turi mokytis dirbti komandoje, siekti kompromiso su kitais, derėtis. Suaugus tai padės atlaikyti sesiją universitete, ištverti sudėtingą darbo pokalbį, kilti karjeros laiptais ir kurti asmeninį gyvenimą.

Gebėjimas spręsti problemas

KANTRYBĖ

Suaugusieji dažnai susiduria su šio įgūdžio problemomis – mes norime viską gauti iš karto, neatidėliodami. O jei tenka laukti, galime prarasti kontrolę, nusivilti ar supykti. Norint išvengti nusivylimo sudėtingose situacijose, geriau kantrybės mokytis nuo vaikystės.

 

GERANORIŠKUMAS / TOLERANCIJA

Žmogui, kurį užvaldo skepticizmas ir neigiamos emocijos kitų žmonių atžvilgiu, sunku būti veiksmingam ir ko nors pasiekti. Todėl tėvai turėtų paaiškinti vaikui, kad geranoriškumas ir draugiškumas jam pasitarnaus daug labiau – tiek mokykloje, tiek su draugais.

 

GEBĖJIMAS SPRĘSTI PROBLEMAS

Taip, būdami vaikai dažnai jaučiamės bejėgiai, tačiau tėvai turi kruopščiai mokyti vaikus, kaip susidoroti su iššūkiais, su kuriais jie susiduria darželyje ar mokykloje. Žinoma, suaugusiųjų pagalba yra naudinga, tačiau žmogus turėtų gebėti atpažinti problemą dar vaikystėje ir pagalvoti, kaip ją galima išspręsti neprašant pagalbos. Taip vaikas ugdosi kritinį mąstymą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Agne-B
AutoriusAgnė
Sekti:
KAIPKADA.LT portalo santykių ir psichologijos straipsnių autorė, turinti gilias žinias apie žmogaus emocijas, santykių dinamiką ir psichologinius aspektus. Mano tikslas – padėti žmonėms geriau suprasti save ir kitus, suteikti praktinių patarimų, kaip kurti sveikus ir harmoningus santykius, bei išspręsti kasdienius psichologinius iššūkius.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus