12 sveikų santykių požymių


sveiki santykiai

sveiki santykiai

Sveiki santykiai? Kokie jie turėtų būti? Remiantis meilės dainų tekstais – partneris privalo mus papildyti ir įkvėpti. Sekant romantinių komedijų siužetais – sutuoktinis turi gebėti bet kokią atsiradusią problemą išspręsti per mažiau nei 30 minučių… Holivudo industrija bando mus įtikinti, kad visaverčiai santykiai remiasi vien ypatinga „meilės chemija“ ir nesibaigiančia aistra. Bet ar tikrai? Pateikiame jums psichoterapeutės Sharon Martin suformuluotų 12 sveikų santykių požymių sąrašą.

MEILĖ IR RŪPESTIS

Svarbiausia sveikuose santykiuose yra nuoširdi abipusė meilė. Partneriai rūpinasi vienas kitu tiek žodžiais, tiek darbais, nuolat demonstruodami, kad vertina ir myli vienas kitą.

SĄŽININGUMAS

Sveikuose santykiuose partneriai nemeluoja vienas kitam ir neslepia tiesos. Tokie santykiai yra skaidrūs, juose nėra vietos apgaulei.

NORAS PRIIMTI PARTNERĮ TOKĮ, KOKS JIS YRA

Tikriausiai girdėjote, kad neturėtumėte užmegzti santykių tikėdamiesi laikui bėgant pakeisti savo partnerį. Nesvarbu, ar tai susiję su labai rimtais klausimais, pvz. priklausomybe nuo alkoholio, ar smulkmenomis, pavyzdžiui, nuolat neplautais indais – jei tikitės, kad jis elgsis kitaip, greičiausiai nusivilsite. Taip, žmonės gali pasikeisti, bet tik tuo atveju, jei jie patys to nori. Jūs negalite priversti savo partnerio keistis, kad ir kaip jį mylėtumėte.

PAGARBA

Abipusė pagarba reiškia, kad partneriai atsižvelgia į vienas kito jausmus ir elgiasi su savo partneriu taip, kaip norėtų, kad jis su juo elgtųsi. Pagarba santykiuose leidžia išvengti manipuliavimo vienas kitu ir vienokio ar kitokio spaudimo vienas kito atžvilgiu.

ABIPUSĖ PAGALBA

Partneriai turi bendrus tikslus. Jie nekonkuruoja, nesistengia vienas kito „nugalėti“. Tokiuose santykiuose vyrauja abipusė pagalba ir palaikymas.

FIZINIS IR EMOCINIS SAUGUMAS

Partneriai nejaučia baimės ar įtampos vienas kito akivaizdoje. Jie žino, kad bet kurioje situacijoje gali pasikliauti partneriu. Vienas iš partnerių neturi bijoti, kad antrasis gali jam smogti, ant jo šaukti, priversti daryti tai, ko jis nenori, manipuliuoti juo, žeminti ar gėdinti.

ABIPUSIS ATVIRUMAS

Saugumo jausmas leidžia visiškai atsiverti partneriui, o tai savo ruožtu sustiprina abipusį ryšį. Partneriai žino, kad gali pasidalinti savo giliausiomis mintimis ir paslaptimis, nebijodami negatyvaus vertinimo.

PARAMA PARTNERIO INDIVIDUALUMUI

Sveikas partnerių prisirišimas vienas prie kito netrukdo susikurti savo gyvenimo tikslų ir jų siekti. Jie turi asmeninį laiką ir asmeninę erdvę. Jie palaiko vienas kitą, didžiuojasi vienas kitu, domisi vienas kito pomėgiais ir interesais.

LŪKESČIŲ SUTAPIMAS

Kai partnerių lūkesčiai yra labai skirtingi, dažniausiai vienas iš jų nusivilia. Svarbu, kad abiejų lūkesčiai būtų realūs ir artimi vienas kito atžvilgiu.
Tai taikoma įvairiems poroje iškylantiems klausimams: kaip švęsti šventes, kiek laiko praleisti kartu, kaip pasidalinti namų ūkio pareigas ir pan. Jei partnerių nuomonė šiais ir kitais klausimais labai skiriasi, ypatingai svarbu aptarti skirtumus ir rasti kompromisą.

NORAS ATLEISTI

Bet kokiuose santykiuose partneriai kartais neteisingai supranta vienas kitą ir įskaudina – tai neišvengiama. Jei „kaltasis“ partneris nuoširdžiai gailisi to, kas įvyko ir iš tikrųjų stengiasi pasitaisyti, jam turėtų būti atleista. Jei partneriai nežino ar nemoka, kaip atleisti, laikui bėgant santykiai žlugs dėl nusiskundimų gausos.

NORAS APTARTI VISUS KONFLIKTUS IR PRIEŠTARAVIMUS

Lengva bendrauti su partneriu, kai viskas gerai, tačiau svarbiau mokėti konstruktyviai aptarti visus konfliktus ir nuoskaudas. Sveikuose santykiuose partneriai visada turi galimybę pasakyti vienas kitam, kodėl jie yra nelaimingi, susierzinę ar supykę. Svarbiausia tai daryti pagarbiai.
Partneriai nevengia konfliktų ir neapsimeta, kad nieko neįvyko, o diskutuoja ir sprendžia iškilusias problemas.

GEBĖJIMAS DŽIAUGTIS VIENAS KITU IR GYVENIMU

Taip, santykių kūrimas yra darbas, tačiau jie taip pat turėtų suteikti ir džiaugsmo. Kam reikalingi santykiai, jei partneriai nėra patenkinti vienas kitu, jei negali juoktis kartu, linksmintis ir apskritai gerai praleisti laiką?
Atminkite, kad santykiuose kiekvienas partneris ne tik kažką ima, bet ir duoda. Jūs turite teisę tikėtis, kad partneris laikysis visų šių taisyklių, tačiau jūs pats taip pat privalote jų laikytis.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos