Daugelis žmonių mano, kad teisingas kelias į laimę – sakyti “taip” viskam, kas gera. Be abejo, tai gali būti tiesa, tačiau tai tik viena medalio pusė. Vis tik, mes pernelyg dažnai sakome “taip” dalykams, kuriems turėtume pasakyti “ne”. Pateikiame tokių dalykų sąrašą.
Kad jaustumėtės laimingi, išmokite pasakyti “ne”:
- Perdėtai savikritikai
Beveik visada esate geresni, nei manote.
- Atidėliojimui
Nustokite mąstyti ir imkitės darbo. Markas Aurelijus sakė: “Žmogus turėtų bijoti ne mirties, o to, kad niekada nepradės gyventi“.
- Savęs menkinimui
Nesikoncentruokite į savo trūkumus, stenkitės tapti geresniu žmogumi. “Atminkite: kažkas jus myli būtent už tai, už ką nekenčiate savęs” – Frankas Oksanas, amerikiečių muzikantas ir fotografas.
- Savanaudiškumui
Išmokite duoti – tai tik praturtina.
- Tobulumui
Nešvaistykite laiko siekdami nepasiekiamo idealo. Dažniausiai užtenka ką nors padaryti gerai. Vinstonas Čerčilis rašė: “Tobulumas yra pažangos priešas”.
- Pasiteisinimams
Paklauskite savęs tris kartus: “Kodėl?” ir suprasite tikrąją priežastį. Amerikiečių mokslininkas, pedagogas ir pamokslininkas Džordžas Vašingtonas Karveris (George Washington Carver) sakė: “99 % pralaimėjusiųjų yra žmonės, kurie įpratę ieškoti pasiteisinimų.”
- Įpročiui lyginti save su kitais
Nesigręžiokite į kitus, įsitraukite į savo veiklą. “Palyginimas yra malonumo vagis” – Theodore’as Rooseveltas.
- Impulsyviems sprendimams
Stenkitės apgalvoti kiekvieną svarbų žingsnį.
- Nesveikam maistui
Rūpinkitės savo kūnu – vieta, kurioje gyvenate.
- Praleidžiamiems pietums arba vakarienėms
Kad smegenys tinkamai veiktų, jas reikia maitinti. Prisiminkite liūdną schemą “praleidžiami valgymai -> alkis -> persivalgymas -> svorio augimas”.
- Piktnaudžiavimui automobiliu
15 minučių kelio iki artimiausios parduotuvės? Vaikščiokite. Thomas Jeffersonas rašė: “Vaikščiojimas yra geriausia įmanoma mankšta. Išmokykite save ilgai vaikščioti.”
- Nuolatiniam terminų perkėlinėjimui
Sutelkite dėmesį į tikslus ir nustatykite tokius griežtus terminus, kad net mintis apie “dar penkias minutes” neateitų į galvą.
- Kasdieniams vakarėliams
Pačios šventės yra puikus dalykas, bet ne kiekvieną dieną. Nepamirškite savo tikslų ir skirkite laiko tinkamam atsipalaidavimui. Oskaras Vaildas yra pasakęs: “Visko reikia saikingai, net ir saikingumo”.
- Nerimastingoms mintims prieš einant miegoti
Niekas neturėtų trukdyti išsimiegoti, nes, kaip sako Dalai Lama, “miegas yra geriausia meditacija”.
- Ilgoms, neproduktyvioms kelionėms į darbą
Stenkitės kuo mažiau laiko skirti veiklai, kuri neatitinka jūsų tikslo. Jei kelionė į biurą užtrunka ilgai, bent jau pasistenkite paskaityti ar pasiklausyti podkastų.
- Viskam, kas blaško jūsų dėmesį
Negalite nuveikti ko nors svarbaus, jei jus nuolat blaško nereikšmingi dalykai. Kai turite atlikti didelę užduotį, stenkitės apsisaugoti nuo bet kokių trukdžių.
- Dalykams, kurie trukdo jūsų asmeninei pažangai
Toksiškas draugas? Pamirškite jį. Per daug “Netflix” laidų, vaizdo žaidimų? Užblokuokite tai. Grįžkite prie to, kai ateis laikas atsipalaiduoti.
- Skaitymui, kuris neteikia džiaugsmo
Neprivalote baigti knygos, straipsnio ar net socialinės žiniasklaidos įrašo tik todėl, kad jį pradėjote. Autorius vis tiek apie tai nesužinos. Nustokite skaityti tai, kas jums nepatinka, kad turėtumėte laiko kažkam maloniam. “Gyvenimas per trumpas, kad skaitytume blogą knygą”, – rašė Jamesas Joyce’as.
- Nereikalingų užduočių atlikimui
Planuokite, nustatykite prioritetus ir atlikite tik svarbias užduotis. Pasinaudokite amerikiečių ekonomisto Peterio Druckerio patarimu: “Nėra nieko nenaudingesnio nei efektyviai atlikti darbą, kurio visai nereikia daryti”.
- Planavimui to, ką tiesiog privalote padaryti
Kaip sako legendinis “Nike” šūkis: “Tiesiog padaryk tai!”
- Tiems, kurie tik ima, bet nieko neduoda
Geriau dažniau sakykite “taip” tiems, kurie įpratę duoti.
- Socialinei žiniasklaidai
Ištrinkite iš telefono “Facebook” ir “Instagram“. Ką tik gavote papildomą laisvą valandą (ir ne tik šiandien, bet ir kiekvieną dieną).
- Kitų menkinimui
Pradėkite geriau elgtis su žmonėmis. Nekentėkite, nesmerkite, nesureikšminkite ir nemenkinkite. Nedarykite kitiems to, ko nenorėtumėte, kad jums darytų.
- Gandų klausymuisi
Gandai yra nuodingi. Venkite tų, kurie skleidžia gandus ir nuolat skundžiasi kitais. Kaip sakoma turkų patarlėje: “Tas, kuris apkalba, apkalbės ir tave”.
- Skeptikams
Pasak Ariannos Huffington, JAV internetinio leidinio “The Huffington Post” vyriausiosios redaktorės: “Skeptikai nedaro mums įtakos, nebent mes jiems leidžiame”. Atrodo, kad tai verta įsidėmėti.
- Blogiems įpročiams
Neleiskite sau paskęsti rutinoje, kuri trukdo produktyvumui. Amerikiečių verslininkas Warrenas Buffettas yra pasakęs: “Iš pradžių įpročio grandinės tokios lengvos, kad jų net nejaučiate, bet vėliau jos tampa tokios sunkios, kad nebegalite jų nuimti”.
- Neplanuotiems susitikimams
Spontaniški susitikimai ir susirinkimai užsitęsia pernelyg ilgai ir iš tikrųjų yra visiškai nenaudingi. Stenkitės jų vengti. 34-asis JAV prezidentas Dvaitas Eizenhaueris (Dwight Eisenhower) yra pasakęs: “Dezorganizacija visada turi įtakos efektyvumui”.
- Per ilgiems darbiniams planavimams
Susitikimų su kolegomis metu neleiskite jiems išsiblaškyti, grįžkite prie pradinės temos. Skamba griežtai, bet galiausiai jie jums padėkos. Kaip sakydavo amerikiečių džiazo muzikantas Milesas Davisas: “Laikas nėra svarbiausias dalykas, jis yra vienintelis dalykas, kuris apskritai yra svarbus.”
- Blogiems klientams
Jei klientas elgiasi nepagarbiai, neeikvokite jam laiko ir energijos, o skirkite dėmesio tiems, kurie to verti.
- Kažkam ne itin geram
Sakykite “taip” ne tiesiog geriems, bet tikrai puikiems dalykams. “Geras yra didžio priešas”, – sakė amerikiečių verslo konsultantas Džimas Kolinsas (Jim Collins).
- Užgriozdintai erdvei
Sutvarkykite savo darbo vietą, sutvarkykite failus, išvalykite mintis.
- Spontaniškiems atsakymams į el. laiškus
Pasistenkite skirti laiko el. laiškams tvarkyti.
- Asmeniniams reikalams darbe
Dirbkite susikaupęs – tai netrukus atsipirks.
- Darbui ne darbo valandomis
Jei esate namuose, rūpinkitės savo šeima. Amerikiečių verslo treneris ir kalbėtojas Jimas Rohnas rašo: “Kai dirbate, dirbkite. Kai linksminatės, linksminkitės. Nemaišykite šių dviejų dalykų“.
- Užduotims, kurias galite deleguoti
Gebėjimas deleguoti įgaliojimus yra galinga super galia, kurią gali įgyti kiekvienas iš mūsų. “Delegavimo menas yra vienas svarbiausių įgūdžių, kurių gali išmokti kiekvienas verslininkas. Susiradę žmonių, kurie puikiai moka tai, ko jūs nemokate, atlaisvinsite laiko planuoti būsimą verslo plėtrą”, – pataria verslininkas Richardas Bransonas.
- Blogiems verslo partneriams
Jei negalite susitarti, laikas skirtytis. “Negaliu kontroliuoti tavo elgesio ir nenoriu to daryti. Tačiau nesitaikstysiu su nepagarba, melu ar blogu elgesiu. Turiu standartus – arba juos įvykdysi, arba pasitrauksi”, – rašo motyvacinių knygų autorius Steve’as Maraboli.
- Nuolatiniam prisirišimui prie televizoriaus ir sofos
Bent trumpam atsitraukite nuo alinančio jaukumo ir sutelkite dėmesį į tai, kas svarbu.
- Tam, kas nepadeda jums priartėti prie savo tikslų
Suabejokite to, ką ketinate daryti, tikslingumu.
- Lyginimui to, ko negalima palyginti
Įsiklausykite į Billo Gateso patarimą: “Nelyginkite savęs su niekuo. Taip elgdamiesi įžeidžiate save“.
- Išmaniajam telefonui
Daugelis tikrai produktyvių žmonių didžiąją dienos dalį laiko telefoną įjungtą. Gaila… “Technologijos gali būti mūsų geriausios draugės, tačiau jos gali ir apkartinti mūsų gyvenimą. Jos trukdo mąstyti, svajoti ir fantazuoti”, – įsitikinęs Stevenas Spielbergas.
Ar esate pasiruošę atsisakyti bent kai kurių sąraše esančių dalykų? Darykite tai dabar. Skaitote straipsnį išmaniajame telefone? Tiesiog uždarykite skirtuką. Gebėjimas pasakyti “ne” yra įgūdis, kurį galima ir reikia tobulinti. Darykime tai!