Pagal patiriamų jausmų stiprumą skyrybos užima antrą vietą po mylimo žmogaus mirties, nes jos susijusios su teisinių, materialinių ir emocinių ryšių nutrūkimu, socialinio statuso ir savivertės lygio pokyčiais. Todėl, prieš priimant sprendimą, verta įvertinti situaciją ir suprasti, ar įmanoma išsaugoti santykius / santuoką – ir ar tai būtina.
Dažniausios skyrybų priežastys
Yra daugybė priežasčių, dėl kurių žmonės nusprendžia skirtis, tačiau iš jų galime išskirti penkias dažniausias ir rimčiausias.
- NEIŠTIKIMYBĖ
Tai bene skaudžiausia ir labiausiai traumuojanti skyrybų priežastis. Kai vienas iš sutuoktinių susiranda meilužę ar meilužį, tai pakerta pasitikėjimą ir pagarbą santykiams, o išduotam partneriui sukelia išdavystės ir apmaudo jausmą. Neištikimybė gali būti nepasitenkinimo intymiu gyvenimu, emocinio susvetimėjimo, naujų potyrių paieškų ar tiesiog atsitiktinumo rezultatas. Kad ir kas tai būtų, tai yra rimta skyrybų priežastis, jei sutuoktiniai negali vienas kitam atleisti ir atkurti pasitikėjimo.
Ką daryti?
Turite nuspręsti, ar išsaugoti santuoką, ar ne. Jei norite suteikti partneriui antrą šansą, turėsite būti kantrūs, tolerantiški ir pasiryžę dirbti prie santykių, taip pat turėsite ilgai stengtis, kad atstatytumėte pasitikėjimą ir sugriautą savigarbą. Suprasti neištikimybės priežastis ir būdus krizei įveikti gali padėti kreipimasis į šeimos psichologą ar psichoterapeutą.
Tačiau jei nuspręsite išsiskirti, turite neleisti, kad jus įtikintų pasielgti priešingai. Be to, rūpinkitės savo emocine būkle ir nekaltinkite savęs dėl to, kas įvyko.
Neištikimybė yra ne jūsų kaltė, o partnerio, kuris nesugebėjo būti jums ištikimas, pasirinkimas.
Be to, tai trauma, kuriai išgydyti reikia laiko: neskubėkite užmegzti naujų santykių, kol neatsikratysite neigiamų emocijų ir neatkursite savigarbos. Sutelkite dėmesį į savo stipriąsias puses ir privalumus, ugdykite savo talentus ir pomėgius, rūpinkitės savo sveikata ir išvaizda. Atminkite, kad esate unikalus ir nusipelnėte meilės bei laimės.
- FINANSINĖS PROBLEMOS
Finansiniai sunkumai turi įtakos sutuoktinių gyvenimo kokybei, jų psichologinei būklei ir santykiams, nes dėl jų kyla konfliktai, ginčai, abipusiai kaltinimai, stresas ir depresija. Sutuoktiniai gali nuspręsti nutraukti santuoką, kad atsikratytų naštos ir pradėtų viską iš naujo.
Ką daryti?
Svarbu suvokti, kad finansiniai sunkumai nėra skyrybų priežastis, o iššūkis, kurį galite įveikti kartu. Turite susivienyti bendrų sunkumų akivaizdoje ir ieškoti būdų, kaip juos išspręsti. Kartu palaikykite vienas kitą, ne kaltindami, o rodydami abipusę meilę ir rūpestį. Galite kreiptis į profesionalius konsultantus, kurie padės sudaryti biudžetą, optimizuoti išlaidas, rasti papildomą pajamų šaltinį arba persikvalifikuoti. Taip pat galite ieškoti įkvėpimo ir motyvacijos šaltinių, kurie padės neprarasti vilties ir tikėti savo laime.
- CHARAKTERIŲ NESUDERINAMUMAS
Po kelerių santuokos metų sutuoktiniai gali pastebėti, kad juos mažai kas sieja: skiriasi jų temperamentas, skonis, interesai, vertybės ar tikslai. Kompromiso ir pagarbos vienas kito skirtumams stoka sukelia jausmą, kad gyveni su svetimu žmogumi, kuris nesupranta ir nesidalina savo gyvenimo pozicija. Skyrybos tampa būdu susirasti tinkamesnį partnerį.
Ką daryti?
Charakterių nesuderinamumas nėra fatališka problema, bet galimybė plėtoti ir praturtinti santykius. Reikia išmokti priimti ir vertinti vienas kitą tokius, kokie esate, o ne bandyti pakeisti ar perauklėti. Ieškokite bendrų sąlyčio taškų ir pomėgių, kurie padėtų išlaikyti ryšį ir artumą.
Galite lankyti bendrus renginius ir kursus, imtis bendrų pomėgių ir vykti į keliones, kurios padės praplėsti akiratį ir pažinti vienas kitą iš naujos perspektyvos. Taip pat galite kreiptis į santuokos konsultantą ar psichoterapeutą, kuris padės nustatyti nesuderinamumo priežastis ir padės jas įveikti.
- SMURTAS ŠEIMOJE
Nors tai viena sudėtingiausių ir skausmingiausių skyrybų priežasčių, ji stovi toli nuo sąrašo viršūnės, nes dažnai yra slepiama. Visa tai susiję su socialiniu vertinimu: “Kodėl ji / jis tiek metų neišėjo?”, “Ji / jis pati kalta!”.
Fizinis ar psichologinis smurtas pažeidžia žmogaus teises, sukuria šeimoje baimės ir beviltiškumo atmosferą. Jį gali sukelti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, alkoholis, narkotikai, stresas, pavydas, pavyduliavimas, žema savivertė, agresija ar psichikos sutrikimai. Kad ir kaip būtų, smurtas šeimoje yra nepriimtinas elgesys, kurio negalima toleruoti ar pateisinti.
Ką daryti?
Turite nedelsdami nutraukti ryšius su smurtautoju ir kreiptis pagalbos į atitinkamas institucijas ir organizacijas, kurios gali apsaugoti jus ir, jei turite vaikų, vaikus nuo tolesnės žalos. Taip pat turėtumėte pasirūpinti savo fizine ir psichologine sveikata – konsultantas ar psichoterapeutas gali padėti jums atsigauti po traumos ir pagerinti savivertę. Taip pat galite kreiptis paramos į draugus, šeimą ar specialistus, kad jie padėtų jums išgyventi išsiskyrimą ir pradėti naują gyvenimą.
Smurtas šeimoje yra nusikaltimas, kuris neturėtų likti nenubaustas. Nebijokite pranešti apie smurtą ir reikalauti teisingumo. Nemanykite, kad tai, jog esate mušamas ar žeminamas, yra jūsų kaltė. Nesitikėkite, kad smurtautojas pasikeis ar paprašys atleidimo. Neįkalbinėkite savęs susitaikyti ar taikiai išspręsti konfliktą. Atminkite, kad turite teisę į saugumą, laisvę ir laimę. Atminkite, kad nesate vieni ir kad yra žmonių, kurie gali jums padėti.
- SKIRTINGI GYVENIMO PLANAI
Sutuoktiniams bręstant ir tobulėjant, jie gali pradėti pastebėti, kad turi skirtingų gyvenimo tikslų ir svajonių. Jei jie negali susitarti dėl savo planų ir padėti vienas kitam juos įgyvendinti, atrodo, kad gyvena skirtinguose pasauliuose, kurie nesutampa ir vienas kito nepapildo. Taip jie tolsta vienas nuo kito ir prieina prie skyrybų.
Ką daryti?
Skirtingi gyvenimo planai yra priežastis ne išsiskirti, o suartėti. Galite pradėti aptarinėti savo planus ir tikslus su partneriu, išklausyti jo nuomonę ir norus, ieškoti kompromiso ir sutarimo. Turite vienas kitą palaikyti ir įkvėpti, džiaugtis sėkme ir padėti sunkumuose. Tačiau nebijokite keistis ir mokytis naujų dalykų – taip tapsite įdomesni ir patrauklesni vienas kitam. Neatsisakykite savo planų ir svajonių, bet ir neprimeskite jų partneriui. Atminkite, kad esate asmenybės, turinčios teisę į savo pasirinkimą ir laisvę. Turite teisę į savo laimę.
Skyrybos ne visada yra geriausia išeitis iš santykių krizės – daugelį problemų galima išspręsti, jei sutuoktiniai myli vienas kitą ir yra pasirengę dialogui. Tačiau jei skyrybos tapo neišvengiamos, neturėtumėte pulti į neviltį ir depresiją. Tai ne gyvenimo pabaiga, o naujo etapo, kuris gali būti dar įdomesnis, šviesesnis ir laimingesnis, pradžia. Svarbiausia neprarasti tikėjimo savimi ir savo ateitimi, neužsidaryti nuo pasaulio ir žmonių, nebijoti naujų galimybių ir naujų santykių.