5 mitai apie autizmą


Autizmas – tai vienas iš labiausiai paplitusių raidos sutrikimų. Net vienas iš 59 vaikų pasaulyje gimsta su autizmo spektro sutrikimu (ASS). Tačiau Lietuvoje apie šį raidos sutrikimą vis dar sklando daugybė mitų. Panagrinėkime keletą iš jų.

Autizmas: nebijokime – supraskime

Liūdna, bet tiesa ta, kad mūsų šalyje šeimos, auginančios autizmo sutrikimų turinčius vaikus, dažnai yra diskriminuojamos visuomenės: jų vaikai vadinami neišsilavinusiais, išlepintais, o kai kuriuos, kuriems nustatyta sunki autizmo forma, net siūloma išsiųsti į specialias įstaigas… Būtent todėl taip svarbu kuo dažniau kalbėti apie autizmą, griauti įsišaknijusius stereotipus ir įsitikinimus, kurie mažai ką bendro turi su tikrove.

Mitai apie autizmą

MITAS NR. 1: Autizmas yra rimta liga, kurią reikia gydyti.

Faktas: Autizmas yra raidos sutrikimas, su kuriuo žmogus gimsta ir gyvena visą gyvenimą. Tai nėra liga, ja negalima užsikrėsti ir jos negalima “išgydyti”.

Tačiau tai nereiškia, kad autizmu sergančiam asmeniui negalima padėti susidoroti su problema. Tyrimai rodo, kad kuo anksčiau autizmu sergančiam vaikui suteikiama pagalba, tuo geriau.

MITAS NR. 2: Jei autizmu sergantis asmuo nesinaudoja kalba kaip bendravimo įrankiu, jo intelekto lygis yra žemas.

Faktas: Kalba nėra vienintelė bendravimo forma. Kai kurie ASS turintys žmonės naudoja alternatyvias bendravimo priemones (paveikslėlius, rašytinius žodžius, balso išvesties įrenginius) ir tai nesusiję su jų intelekto lygiu. Tai visiškai netrukdo jiems mokytis naujų įgūdžių.

MITAS NR. 3: Autizmu sergantys žmonės užsisklendžia savo pasaulyje, neieško socialinių kontaktų ir nejaučia jokių jausmų artimiesiems.

Faktas: ASS turintys vaikai, kaip ir jų bendraamžiai, yra prisirišę prie tėvų ar kitų artimųjų, tačiau šio prisirišimo išraiška dažnai būna neįprasta ir ją gali būti sunku “perskaityti”.

nebijokime - supraskime

MITAS NR. 4: Autizmu sergantiems vaikams geriau gyventi specializuotose įstaigose.

Faktas: ASS ir kitų raidos sutrikimų turinčius vaikus, kaip ir kitus vaikus, geriausia auginti rūpestingoje šeimoje. Šeimos aplinka daro teigiamą poveikį vaiko raidai.

MITAS NR. 5: Autizmu sergantys vaikai yra agresyvūs.

Faktas: autizmu sergančių vaikų elgesys gali atrodyti keistas. Jie gali būti labai jautrūs įvairiems pojūčiams: regos, klausos, lytėjimo ir pan. Pavyzdžiui, būdamas perpildytoje vietoje vaikas gali patirti didelį stresą ir net fizinį skausmą, o tai gali sukelti elgesio sunkumų. Tai nereiškia, kad vaikas yra agresyvus, tiesiog kiti turėtų būti kantrūs ir supratingi jo atžvilgiu.

Nepamirškime!

Visi autistai yra skirtingi. Vieni visai nekalba, kiti kalba garsiai ir daug. Vieni bijo prisilietimų, kiti mėgsta glaustytis… Nėra vienos neginčijamos tiesos.

Svarbiausia sau, savo artimiesiems, o ypač vaikams priminti, kad žmonės su įvairiomis negaliomis, sutrikimais ar pan. yra lygiateisiai visuomenės nariai, kurie yra verti mūsų pagarbos, supratingumo bei taktiškumo. Atminkite: jūsų elgesys formuoja jūsų vaiko požiūrį į aplinkinį pasaulį.

Išeiti iš AMP versijos