Net sveikuose ir tvirtuose santykiuose pasitaiko ginčų ir nesusipratimų. Visi esame skirtingai organizuoti, visi turime savų idėjų, kaip tvarkyti namų ūkį, paskirstyti biudžetą, leisti laisvalaikį… Ar tai reiškia, kad konfliktai bendraujant yra tiesiog neišvengiami?
Pagrindinės kivirčų šeimoje priežastys
Kartais nepastebime, kad elgiamės nesąžiningai ir neteisingai savo mylimų žmonių atžvilgiu. O kartais vienokia ar kitokia situacija susiklosto tarsi pati savaime… Jei jaučiate, kad pažeidžiamos jūsų asmeninės ribos, aptarkite tai su partneriu – nekaupkite nuoskaudų, nes anksčiau ar vėliau tai gali sukelti dar liūdnesnių pasekmių.
Pagrindiniai konfliktus sukeliantys veiksniai:
- ABEJINGUMAS PARTNERIO NUOMONEI
Žinoma, būna situacijų, kai giliai širdyje partneris supranta, kad yra ne visai teisus. Pavyzdžiui, kai vyras ketina išleisti daug pinigų brangiam automobiliui, bet žmona tam prieštarauja, nes reikia mokėti paskolą.
Tačiau pasitaiko, kad vienas iš partnerių neatsižvelgia į kito nuomonę. Tokiu atveju verta užduoti klausimus: kaip dažnai pasitaiko tokių situacijų? Ar tai pavienis atvejis, ar tai vyksta reguliariai? Nebijokite išsakyti savo nuomonės.
- VENGIMAS ATLIKTI BUITINES PAREIGAS
Kažkada vyravęs požiūris skirstyti pareigas į vyriškas ir moteriškas jau tampa atgyvena. Jei moteris dirba tiek, kiek ir vyras, vakare ji lygiai taip pat trokšta atsigulti ant sofos ir atsipalaiduoti.
Jei jaučiate, kad tokios pareigos, kaip maisto gaminimas, valymas, lyginimas, visiškai užgulė jūsų pečius be jūsų sutikimo ir noro – aptarkite šį klausimą su savo partneriu. Pasiskirstykite užduotimis taip, kad kiekvienas galėtų prisidėti prie namų jaukumo.
- SKIRTINGI TVARKARAŠČIAI
Kai partneriai turi skirtingus darbo ir poilsio grafikus, tai taip pat palieka pasekmių. Jei jus iš tiesų domina ilgalaikiai santykiai, jums tenka nelengva užduotis – stengtis suderinti savo grafikus taip, kad turėtumėte laiko vienas kitam.
Galbūt jau pradėjote jausti susierzinimą ir nusivylimą dėl dėmesio ir bendro laiko trūkumo. Neignoruokite šių jausmų – intymumo poreikis yra natūralus. Paklauskite savęs: kodėl pykstu, ko man trūksta ir kiek dar galiu be to gyventi? Atsakymas padės suprasti, į ką pirmiausia sutelkti dėmesį.
- ASMENINĖS ERDVĖS TRŪKUMAS
Visiems reikia privatumo, tačiau įprasta manyti, kad idealiuose santykiuose niekada vienas kitam nenusibostate ir viską darote kartu. Tai, žinoma, netiesa: susikaupti, pailsėti ir pasipildyti energija dažnai įmanoma tik pabuvojus vienam su savimi.
Nedvejodami prisipažinkite partneriui, kad jums reikia daugiau asmeninio laiko. Būkite atviri: paaiškinkite, kad, pavyzdžiui, turėjote sunkią dieną ir jums reikia pabūti vienam.
- SKIRTINGI BUITINIAI ĮPROČIAI
Tai, kas vienam yra normalu, kitam gali būti tikras pragaras.
Jei jus erzina kokie nors partnerio įpročiai, švelniai aptarkite situaciją – galbūt jis net nepastebi savo aplaidumo. Iš pradžių gali būti nelengva, bet yra tik dvi galimybės: jūsų partneris turi permąstyti savo įpročius arba jūs turite prie jų prisitaikyti.
- BANDYMAS PERAUKLĖTI SAVO PARTNERĮ
Sutikite, jums nebūtų labai malonu, jei kasdien girdėtumėte, kad turėtumėte numesti svorio, nusidažyti plaukus visiškai kita spalva ar pakeisti kalbėjimo manierą. Tai gali reikšti, kad žmogus rūpinasi mylimojo įvaizdžiu, o ne jo asmenybe. Jei tai vyksta ir jūsų namuose, pasistenkite suprasti, ko jis iš tikrųjų nori. Galbūt partneris ir neturi blogų norų, tačiau gali būti, kad žmogus pradėjo santykius norėdamas jus „pataisyti ir priderinti” prie savo idealo.
- SKIRTINGAS POŽIŪRIS Į PINIGUS
Vieni žmonės visada prisimena, kad gyvename vieną kartą, o kiti visą gyvenimą taupo būtent tai “juodai” dienai. Jei susitinka du žmonės, turintys priešingus įsitikinimus, jiems bus sunku. Svarbu aptarti problemą be nereikalingų emocijų. Pabandykite rasti alternatyvų sprendimą – pavyzdžiui, jei turite bendrą biudžetą, tegul kiekvienas iš jūsų savo sąskaitoje pasilieka tam tikrą sumą, kuria galės disponuoti savo nuožiūra.
- VISIŠKA KONTROLĖ
Jei ketinate kurti sveikus santykius, visiška kontrolė yra nepriimtina. Ji suvokiama kaip ribų pažeidimas ir, be abejo, ne tik erzina, bet ir pakerta partnerių tarpusavio pasitikėjimą. Svarbu nepainioti nerimastingų žinučių ir pavydo su nuoširdžiu rūpesčiu.
- NEDĖMESINGUMAS KITO INTERESAMS
Labai svarbu tiesiog atkreipti dėmesį į mylimo žmogaus poreikius ir pomėgius. Kita vertus, savo interesų ignoravimas ir primetimas – išskiria. Tačiau jei pastebėjote, kad pradėjote daugiau laiko skirti tai veiklai, kurią mėgsta jūsų partneris, o jūsų interesai liko nuošalyje, tai yra priežastis susimąstyti. Gal pats „ištirpote“ mylimame žmoguje ir nepastebėjote, kaip jo pomėgiai tapo jūsų pomėgiais? Bet kuriuo atveju nepamirškite, kad esate savarankiškas žmogus ir turite teisę, kad į jūsų interesus būtų atsižvelgta.
- ĮKYRŪS GIMINAIČIAI
Šeima neabejotinai yra didelė vertybė, tačiau taip pat svarbu išmokti nustatyti asmenines ribas. Priešingu atveju giminaičiai pernelyg dosniai dalijasi savo meile: netikėti vizitai, neprašyti patarimai, netinkamos dovanos… Galimus nesusipratimus aptarkite subtiliai – ilgainiui tai tik padės sustiprinti jūsų santykius su artimaisiais.