Dar visai neseniai nereikėjo daug pastangų būti vyru. Vyriškumas buvo laikomas kažkuo savaime suprantamu. Populiarioji kultūra pasiūlė aiškius ir neginčijamus tikro vyro elgesio pavyzdžius – nuo tėvynės gynėjo plakatuose karo metu iki filmo personažų serijos.
Nuo neatmenamų laikų buvo tikima: būti vyru pirmiausia reiškia nebūti moterimi, atmesti moterišką savo asmenybės komponentą. Vyrai kuria save ne mėgdžiodami savo tėvą, o pradėdami nuo motinos įvaizdžio, ypač jei jų gyvenime nebuvo supratingo ir mylinčio tėvo.
„Vaikai emocinį gyvenimą pradeda tapatindamiesi su mama“, – aiškina sociologas ir seksologas Igoris Konas. „Tačiau berniukai netrukus sužinos, kad jie skiriasi nuo motinų. Jie priversti savo vyrišką tapatybę formuoti neigiamai, atsiskirdami nuo motinos.“ Pasirodo, kad „tikras vyras“ turi atsisakyti tikrų emocijų. Jis neverkia, retai kalba apie savo jausmus, juos išreiškia darbais. “Niekada neverkiau per visą savo gyvenimą”, – prisimena 62 metų Tomas. – Net tada, kai laidojau seserį. Vyrai juk neverkia.“
Istorinis kontekstas
Pirmykštėje visuomenėje vyrai buvo medžiotojai ir kariai. Jie turėjo pasižymėti fizine jėga, ryžtu, kantrybe. Kitos vertingos vyrų savybės – garbės, drausmės, pagarbos hierarchijai ir lojalumo idėja leido kurti svarbiausias socialines institucijas ir formuoti šiuolaikinės visuomenės struktūrą, paremtą vyrų galia.
Idealaus vyro įvaizdis taip pat apima savitvardą, aktyvumą, savarankiškumą, logiką ir norą laimėti. Tačiau tos savybės, kurios istoriškai buvo reikalingos išgyvenimui ir apsaugai, dabar vis dažniau apsunkina gyvenimą šeimoje ir poroje, riboja vyro asmenybės raidos galimybes.
Dabar, kai moterys iškovojo finansinę nepriklausomybę, pasiekė lygybę darbe ir įgijo seksualinę laisvę, senoviniai vyrų valdžios pagrindai yra sukrėsti. Net pavardės perdavimas nustojo būti vyro privilegija: vaikas gali gauti ne tik tėvo, bet ir motinos pavardę.
Kaip pasikeitė vyrai?
Atėjo laikas ne tik laisvei, bet ir orientyrų praradimui. Vyrai ieško savo kelio, klaidžioja rūke, nes universalus vyriškumo modelis užleido vietą daugialypiam vyro įvaizdžiui. Vienas populiariausių tipų yra metroseksualas – mėgstamiausias reklamos herojus. Jis mėgsta apsipirkti, nedvejodamas parodo savo jausmus ir rūpinasi savo išvaizda.
Ryškus pavyzdys yra futbolininkas Davidas Beckhamas. Jis seka madą, nešioja papuošalus, keičia šukuoseną. Ir kartu jis išlieka vyriškumo etalonu.
Vyrai pradėjo daugiau dėmesio skirti savo išvaizdai, neretai stengiasi atrodyti jaunesni nei yra. „Pastaraisiais dešimtmečiais vyro kūnas tapo atviresnis ir prieinamesnis akiai. Supratimas, kad į jo kūną žiūrima, yra paskata vyrui rūpintis savo sveikata ir grožiu. Kūnas ir išvaizda tampa svarbiais vyro įvaizdžio komponentais, nuo kurių priklauso bendra savivertė, pagarba sau ir subjektyvaus asmens gerovės lygis“ – aiškina Igoris Konas.
Dabar įprasta ne tik jauniems žmonėms rūpintis savimi. „Mes labai atkreipiame dėmesį į tai, kaip rengiasi darbuotojai ir konkurentai“, – sako leidyklos direktorius 49 metų Mikas. – Išvaizda tikrai svarbi. Jei nori būti gerbiamas – jei nori laikytis.“ Moterys taip pat atkreipia dėmesį į tai, kaip vyras yra apsirengęs. „Drabužiai, rodantys aukštą jo savininko statusą, žymiai padidina vyro patrauklumą moters akyse“ – sako antropologė Marina Butovskaja.
Kitas išbandymas šių dienų vyrams, skatinantis juos feminizuotis, yra vienintelio maitintojo vaidmens praradimas ir reali grėsmė prarasti darbą. Damoklo atleidimo kardas kabo virš bet kurios profesijos atstovų, konkurencija darbo rinkoje yra labai didelė. Šiandien vyras nebegali tvirtai tikėtis, kad jo karjera bus sklandi.
„Darbo srityje tradicinė lyčių darbo pasidalijimo sistema yra naikinama, vyrų ir moterų vaidmenų ir veiklos sričių poliarizacija silpnėja“ – patvirtina Igoris Konas. Moterys, pamažu, lyginamos su vyrais ir net pralenkia juos pagal išsilavinimą, nuo kurio labai priklauso jų ateities karjera ir socialinės galimybės.“
Kas yra svarbu šiuolaikiniam vyrui?
Šiuolaikinis žmogus nori ne tik pragyventi, bet ir gyventi. Todėl jis turi pakeisti savo prioritetus. Asmeninę vertę lemia ne tik profesinė padėtis – vyras siekia save realizuoti kaip šeimos tėvą, vyrą, meilužį, draugą. Ir šiuo noru neatsilieka nuo moters! Remiantis MALES projekto atlikta tarptautine apklausa, daugumai pasaulio vyrų vyriškumo kertinis akmuo šiandien yra nepriklausomybė ir pagarba draugams. Patrauklumas, finansinis stabilumas ir aktyvus seksualinis gyvenimas yra kur kas mažiau svarbūs.
Vyras aktyviau dalyvauja šeimos gyvenime ir į tėvo vaidmenį žiūri rimčiau nei bet kada. Vis daugiau vyrų sumažina savo darbo krūvį, kad praleistų daugiau laiko namuose. Jie užmezga pasitikėjimo kupinus santykius su vaikais nuo pat pirmųjų jų gyvenimo metų (anksčiau rūpinimasis mažu vaiku buvo laikomas išimtine motinos pareiga).
“Tėviškos meilės padidėjimą, iš dalies, gali lemti tam tikras vyrų industrogenizavimas postindustrinėse šalyse” – aiškina Marina Butovskaja. Ji teigia, kad ši tendencija atsispindi moterų lūkesčiuose: „Padidėjusi tokios savybės, kaip gerumas, svarba moteriai renkantis porą atspindi bendrą orientaciją į monogamiją ir„ gero tėvo“ paiešką.
Tai tampa vis akivaizdžiau: būti tikru vyru dar nereiškia būti mačo. Tikras vyras yra sudėtinga asmenybė, turinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, tvirtus principus ir gebėjimą prisitaikyti bei keistis.
Kai kurie vyrai, giliai širdyje, bijo pokyčių, tarsi moterys atimtų iš jų vyrišką galią, beveik kastruotų. Atsakydami į tai, jie maištauja, bandydami atgaivinti populiariausius vyriškumo stereotipus.
Vienus traukia banditiško turinio serialai, kiti žiūri televizijos laidas su šaudymais ir gaudynėmis, kiti valandų valandas žaidžia kompiuterinius žaidimus, tapatindami save su drąsiu ir stipriai ginkluotu žaidimų herojumi.
Lyčių stereotipų aukos
Šiuolaikinių vyrų atvaizdų galerija būtų neišsami be kito tipo – „vyrų, esančių ant nervų išsekimo ribos“. Nepriklausomybę jie suvokia kaip asmeninę grėsmę. Jis prarado visus vyriškumo vadovus, kuriais galėtų remtis. Nepasitikėjimas savimi, sutrikusi potencija, atsakomybės baimė, iniciatyvos stoka – tai simptomai, pagal kuriuos galima atpažinti pasimetusį vyrą.
„Vyriškumo krizė, apie kurią daug kalbama ir rašoma, visų pirma yra įprasto lyčių tvarkos ir tradicinės vyriškos ideologijos krizė“ – sako Igoris Konas. Moterys yra varomoji šio pokyčio jėga, o kai kurie vyrai jaudinasi dėl šių pokyčių.“
Šiandien vyrai turi rasti naują vietą santykiuose su moterimis, keršijančiomis dėl šimtmečiais vyravusio vyriškumo kulto, kartais savo elgesyje įkūnijančiomis normas, kurios anksčiau buvo laikomos išimtinai vyriškomis.
Ko nori moterys?
Neretai moterys tikisi, kad vyras turėtų būti gynėjas riteris ir galantiškas džentelmenas, pripažinti moterį lygiaverte ir žavėtis moterišku žavesiu. Tai patvirtina sociologė Christine Castelin-Meunier: „Moteris iš vyro tikisi labai daug – ji nori, kad jis galėtų ją prajuokinti, nustebinti ir pabrėžti pranašumą prieš konkurentes. Apskritai norint sužavėti moterį, reikia sugebėti atlikti įvairius vaidmenis.“
Taigi, koks jis, šiuolaikinis vyras? Jis priima save ir savo silpnybes, tačiau išlaiko pasitikėjimą savimi. Jis žino, ko nori ir ką ryžtingai atmeta. Šiandien būti drąsiam reiškia būti lanksčiam, neprarandant savo veido. Dabar svarbiausia ne tiek drąsa ar ambicijos, kiek vidinė jėga.
Iškovojusios teisę į laimę, moterys suprato, kad norint pasinaudoti šia teise, reikia vyro. Pasirengusio suprasti ir palaikyti. Išbaigto ir daugialypio. Atsakingo ir galinčio priimti sprendimus. Tik ar toks vyras egzistuoja?
Taip pat skaitykite: