Internete gausu straipsnių apie tai, kaip padėti absolventams pasiruošti egzaminams. Tačiau nerimauja ir jaudinasi ne tik paaugliai. Kaip padėti sau, tėvui ar mamai, kurio vaikas ruošiasi egzaminams? Kaip pačiam neišprotėti iš susijaudinimo ir, tuo pačiu metu, neišvaryti vaikų iš proto? Į šį klausimą atsako paauglių psichologas Nikita Karpov.
„Egzaminų laikotarpis iš esmės nesiskiria nuo įprasto mūsų gyvenimo, nes egzaminų nelaiko tėvai“, – pabrėžia paauglių psichologas Nikita Karpov. „Todėl, jei įprastame gyvenime turite įprotį rūpintis savimi ir kreipti dėmesį į save, tai egzaminų laikotarpiu tikrai neturėtumėte to pamiršti.“
Tėvai dažniausiai savimi nesirūpina dėl dviejų priežasčių: jie negali leisti, kad jų dėmesys atitrūktų nuo vaiko problemų ir reikalų, arba jie bijo prarasti kontrolę jo atžvilgiu. Dėl to jie pamiršta ir savo psichologinę sveikatą, ir gyvenimą apskritai.
Nikita Karpov įsitikinęs, kad tėvai turi tik dvi funkcijas: padėti vaikui… arba trukdyti jam: „Jei negalite padėti, tada geriausias variantas yra užsiimti savais reikalais. Neeskaluokite nerimo, neverskite abituriento nerimauti.“
Psichologas siūlo 5 žingsnius, padedančius tėvams išgyventi vaikų egzaminų laikotarpį.
NEPERVERTINKITE EGZAMINŲ SVARBOS
Egzaminų rezultatai, psichologinė ir fizinė vaiko būklė, jo ateitis… Yra pakankamai priežasčių nerimauti, todėl pirmas dalykas, kurį tėvai turi padaryti, yra susitvarkyti su savo nerimu.
Paskaitykite straipsnius, kuriose rašo kaip padėti abiturientams per egzaminus. Ten visada sakoma tas pats: „Pasakykite jam, kad egzaminas yra tik taškas kelyje, gyvenimo etapas. Jo gyvenimas nepriklauso nuo egzaminų rezultatų.“ Dabar visa tai pasakykite sau, o dar geriau – kur nors parašykite didelėmis raidėmis. Ir pabandykite tuo patikėti. Arba išklausykite paauglio nuomonę: kartais abiturientai egzaminų laikotarpį išgyvena kur kas ramiau nei jų tėvai.
SUGALVOKITE „PLANĄ B“
Norėdami įveikti nerimą dėl vaiko ateities, galite sudaryti nenumatytų atvejų planą. Tai yra, konkreti veiksmų schema, jei jūsų vaikas negauna reikiamo balų skaičiaus už egzaminą, o „A planas“ neveikia. Patartina, kad jums patiktų sugalvotas atsarginis variantas – kitaip tai neturės jokios prasmės, nes neapgausite savęs.
APRIBOKITE INFORMACIJOS SRAUTĄ
„Jie sako, kad pernai egzamine…“, „Kitoje klasėje…“, „Kodėl ruošiatės su kitokiu vadovėliu?“ – egzaminų metu tėvų pokalbiuose pilna panašių pranešimų. Ką daryti? Nereaguokite į juos. Visa svarbi informacija jau buvo paskelbta anksčiau, todėl dabar nieko naudingo nesužinosite. Geriau apribokite informacijos lauką ir pasistenkite su niekuo neaptarti pasiruošimo egzaminams laikotarpio.
SPORTUOKITE
Rūpinimasis savo kūnu yra dar vienas svarbus žingsnis link jūsų pačių ramybės. Išbandykite bet kokią atpalaiduojančią fizinę veiklą, pvz.: jogą ar maudynes baseine. Ši veikla subalansuoja nervų sistemos būklę, ramina ir suteikia harmoniją.
SKIRKITE LAIKO SAU
Kai susitvarkysite su nerimu, galėsite pagalvoti apie savo norus, nesusijusius su vaiko egzaminais. Atsisėskite ir užsirašykite viską, ką seniai norėjote padaryti, bet negalėjote: nueiti į kiną ar teatrą, užsiregistruoti į masažą, pasivaikščioti parke, surengti romantišką pasimatymą su savo partneriu. Arba net išvykti porai dienų į kitą miestą, jei vaikui nereikia jūsų pagalbos. Ir ji reikalinga tik tada, kai jis jos pats paprašo. Tai reikėtų atsiminti.
Taip pat skaitykite: