Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Broliai ir seserys: kaip jie paveikia mūsų gyvenimą?

Nesvarbu, koks esate, arba nesate, su savo broliu ar seserimi artimas dabar, vaikystėje praleisti metai kartu augant, turėjo nemažai įtakos jūsų asmenybės formavimuisi.

Atlikti tyrimai patvirtina brolių ir seserų įtaką šešiems žmogaus gyvenimo aspektams. Panagrinėkime atidžiau.

JIE FORMUOJA JŪSŲ CHARAKTERĮ

Plačiai paplitusi nuomonė, kad gimimo tvarka veikia asmenybę: pirmagimiai greičiau subręsta ir dažniau tampa lyderiais, o jaunesnieji yra visų mėgstami numylėtiniai. Tačiau šių teorijų mokslas nepalaiko. Mokslininkams dar nepavyko rasti jokių nuolat pasikartojančių charakterio bruožų, kurie aiškiai atitiktų gimimo tvarką.

Kita vertus, yra įrodymų, kad jūs ir jūsų brolis/sesuo galite daryti įtaką vienas kitam. Psichologai apibūdina „neatpažinimo“ reiškinį – tai yra tada, kai broliai ir seserys (dažniausiai artimi amžiumi) sąmoningai ar nesąmoningai stengiasi nebūti panašūs vienas į kitą, kiekvienas kuria savo atskirą tapatybę. Tai pasireiškia kiekvieno iš brolių ir seserų tobulėjimu, dėl jų specifinių sugebėjimų ir charakterio savybių, skirtingose veiklose. Pavyzdžiui, jei jūsų vyresnioji sesuo puikiai sportuoja, greičiausiai sutelksite dėmesį į intelektinius užsiėmimus. Jei jūsų brolis yra ramus namisėda, galite pasistengti tapti tikru vakarėlių liūtu. Šis „darbo pasidalijimas“ dažniau pasitaiko šeimose su dviem vaikais, o daugiavaikėse – tarp tos pačios lyties brolių ir seserų.

JIE KOREGUOJA MAITINIMOSI ĮPROČIUS

Gerai žinoma, kad nutukimas gali būti paveldimas, tačiau tyrimai rodo, kad broliai ir seserys taip pat vaidina svarbų vaidmenį nutukimo atžvilgiu.

Duke’o universiteto tyrėjai nustatė, kad šeimose, kuriose vyriausias vaikas yra nutukęs, jaunesnio amžiaus vaiko nutukimo rizika padidėja penkis kartus (neatsižvelgiant į tai, koks yra jų tėvų svoris). Tyrimo autoriai tai iš dalies paaiškina tuo, kad jaunesni broliai ir seserys linkę kopijuoti savo vyresnių brolių ir seserų maitinimosi įpročius ir gyvenimo būdą.

Svarbu ir amžiaus skirtumas. Mičigano universitete atliktas tyrimas nustatė, kad vaikams, kurie turėjo brolį ar seserį jau iki to laiko, kol jiems sukako 5-eri metai, yra žymiai mažesnė tikimybė priaugti nereikalingo svorio vėliau. Priežastis slypi paviršiuje: panašaus amžiaus vaikai, dažniausiai, auga daug judresni ir mobilesni.

broliai ir seserys pirmieji mokytojai

JIE YRA JŪSŲ PIRMIEJI MOKYTOJAI

Broliai ir seserys padeda vieni kitiems orientuotis skirtingose ​​socialinėse situacijose. Pirmiausia, jų kasdienis bendravimas yra puiki praktika suprasti kito žmogaus mintis ir jausmus. Stiprūs brolių ir seserų ryšiai padeda jiems sėkmingai bendrauti su bendraamžiais mokykloje.

O mergaitėms brolio ar, priešingai, berniukui sesers buvimas suteikia daugiau galimybių susipažinti su priešingos lyties bendraamžiais. Dabar jau klasika tapusiame garsaus psichologo Williamo Ickeso tyrime, atliktame 1983 m., nustatyta, kad studentai, turėję priešingos lyties brolį ar seserį, greičiau ir lengviau užmezgė pokalbį su potencialiu partneriu. Už sėkmę jie tikrai turėtų padėkoti savo vyresniajam broliui ar seseriai.

Ir, beje, imlus, supratingas brolis ar sesuo prisideda prie pažintinių gebėjimų formavimo. 2014 m. vasario mėn. žurnale „Pediatrics“ paskelbtas Kanados psichologų tyrimas, viena vertus, patvirtino gerai žinomą faktą: daugiavaikių šeimų vaikų žodynas, paprastai, yra ganėtinai siauras (galbūt todėl, kad tėvai turi mažiau laiko bendrauti su kiekvienu vaiku atskirai). Tačiau paaiškėjo, kad tai netaikoma tiems vaikams, kuriems pasisekė turėti „pažinimo požiūriu jautrius“ vyresnius brolius ir seseris, kurie yra pasirengę supaprastinti savo kalbą ir patikslinti nesuprantamus žodžius jaunesniems.

jusu santuoka

JIE GALI IŠGELBĖTI JŪSŲ SANTUOKĄ

Patikėsite ar ne, bet vyrai ir moterys, užaugę daugiavaikėse šeimose, rečiau išsiskiria. Didžiulis 40 metų Ohajo valstijos universiteto mokslininkų tyrimas parodė, kad kiekvienas jūsų brolis ir sesuo 2% sumažina skyrybų riziką. Pavyzdžiui, jei šeimoje be jūsų buvo dar penki vaikai, jūsų šansai išsiskirti su partneriu yra mažiau nei 10%.

„Kai tuose pačiuose namuose auga keli vaikai vienu metu, jie yra priversti išmokti rasti bendrą kalbą, ir tai, matyt, daro juos lankstesnius ir tolerantiškesnius santuokoje“, – komentuoja tyrimo bendraautorė, sociologė Donna Bobbit-Zeher.

JIE PADIDINA TIKIMYBĘ, KAD SUSIDURSITE SU DEPRESIJA

Nors muštynės ir grumtynės yra tokios natūralios broliams ir seserims, šios varžybos gali turėti rimtų pasekmių jų psichinei sveikatai. Misūrio universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad broliai ir seserys, kurie dažnai ginčydavosi, kas teisus, o kas neteisus, po  kelerių metų tapo imlesni depresijos ligai.

O tiems, kurie nuolat kovojo už privatumą, buvo didesnė nerimo ir žemos savivertės rizika. Nors šiame tyrime dalyvavo paaugliai nuo 12 iki 15 metų, kiti tyrimai rodo, kad problemiški brolių ir seserų santykiai padidina riziką susidurti su depresija ir vartoti psichotropinius vaistus suaugus.

JIE DARO JUS LAIMINGESNĮ

Ir atvirkščiai, šilti, nekonfliktiški santykiai su broliais ir seserimis žada mums solidžių emocinių premijų. Artimas šeimos kontaktas dažnai siejamas su žemesniu vienatvės ir depresijos lygiu bei aukštesniu savigarbos lygiu. Net ankstyvoje vaikystėje broliai ir seserys ieško palaikymo ir paguodos sunkiose situacijose.

Ši broliška savitarpio pagalba suaugusiesiems išlieka pagrindine parama sunkiomis gyvenimo sąlygomis, įskaitant tokias kritines situacijas kaip liga ar tėvų mirtis. Ilgalaikis švedų mokslininkų tyrimas, apklausiant 80-ies metų Gerontologijos centro gyventojus Lunde (Švedija) parodė, kad tie, kurie savo santykius su broliais ir seserimis laiko laimingais, paprastai jaučiasi labiau patenkinti savo gyvenimu.

broliai ir seserys padaro jus laimingesniais


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai