Manoma, kad žmonės neturi instinktų biologiniu lygmeniu, tačiau psichologijoje ši sąvoka plačiai vartojama. Pavyzdžiui, kalbama apie galios instinktą, kurį žmonės išreiškia pasyvia-agresyvia konkurencijos forma. Kai kurie jį nesąmoningai slopina, o tai neigiamai veikia jų santykius ir realizaciją.
Supraskime, kaip pasireiškia galios instinktas ir ką su juo daryti.
GALIOS INSTINKTO IŠTAKOS
Žmonės yra hierarchinės būtybės, mes siekiame užimti savo vietą visuomenės struktūroje. Naujausias mokslininkų atradimas patvirtino, kad smegenyse yra socialinės hierarchijos neuronų. Net ir laisvos dvasios individai visada randa autoritetą.
Mes siekiame ir paklusti savo idealui, ir būti autoritetu kam nors kitam. Yra žmonių, kurie aktyviai ieško bet kokio autoriteto.
Socialinė struktūra, pavyzdžiui, valstybės aparatas, kuriame yra tarnautojai, direktorius ir lankytojai, ateinantys su raginimais bei prašymais, yra geras pavyzdys, kaip pasireiškia autoriteto instinktas. Tokių struktūrų esmė – vienu metu pavaldumas ir autoriteto demonstravimas.
Bet kuri socialinė struktūra, nesvarbu, ar ji būtų vyriausybinė, ar komercinė, yra valdžios instinkto išraiška. Tai akivaizdu ir tinklaraštininkams, nes gebėjimas daryti įtaką masėms yra vienas iš galios poreikio išraiškos būdų.
Daugeliui žmonių teikia malonumą tai, kad jie turi galią. Kokią galią jie turi ir kas jiems teikia malonumą, priklauso nuo žmogaus moralinių principų ir aplinkos, kurioje jis užaugo.
KAIP ELGIASI ŽMONĖS, TURINTYS NUSLOPINTĄ GALIOS INSTINKTĄ?
Žmogus, turintis galios poreikį, siekia kilti karjeros laiptais arba pradėti verslą ir suburti komandą. Kai kurie kaip veiklos sritį pasirenka politiką, ir tai yra sveika instinkto apraiška.
Kitaip yra su slopinamu galios poreikiu. Tokie žmonės nepripažįsta, kad norėtų turėti valdžią ir galią, nors tai jiems teikia malonumą. Todėl jie gali, pavyzdžiui, apkalbinėti, taip siekdami įgyti galią ir kontroliuoti žmones bei jų gyvenimą.
Bet kokios formos buitinė tironija taip pat yra slopinamo galios instinkto pavyzdys. Užuot ėję kitur, užkariavę išteklius, uždirbę pinigų, užsitikrinę darbą ir varžęsi su bendraamžiais, jie ateina į šeimą ir ima įrodinėti savo pranašumą artimiausiems žmonėms.
KAIP DIRBTI SU ŠIUO INSTINKTU?
Be abejo, yra keletas būdų, kaip grąžinti galios instinktą į normalią būseną, dar labiau nenukrypstant į negatyvumą. Vienas iš veiksmingų, bet daug laiko reikalaujančių metodų yra klasikinė psichoterapija. Pavyzdžiui, taikant geštalto metodą, su juo dirbama per jausmus, atpažįstant tai, kas patinka, gyvenant tuo, mokantis kitokių elgesio būdų.
Yra ir kitų būdų. Pavyzdžiui, nustatant ir šalinant su galia susijusias nuostatas. Paprastai kiekvieno žmogaus, turinčio nuslopintą galios instinktą, gyvenime buvo situacijų, kai jis ar kiti buvo baudžiami už galios demonstravimą ar jos siekimą. Atitinkamai tokios situacijos suformavo asmens požiūrį į galią. Šį požiūrį, juslinę patirtį galima perteikti žodine forma programų pavidalu, o paskui jas išgauti.
Pratimai
Galima pabandyti savarankiškai arba prižiūrint specialistui surašyti visus savo įsitikinimus apie valdžią. Tai sunkiausia darbo su nuostatomis dalis, nes ne visi žmonės gali verbalizuoti savo jutiminę patirtį.
Pagalvokite apie tai 20 minučių ir pasakykite frazę, kurią radote savyje. Šio proceso metu į galvą ateis situacijos ir vaizdai iš praeities ir ne tik. Pabandykite visa tai perteikti žodine forma – tada savyje rasite daugybę frazių.
Tada reikėtų paimti vieną, pačią ryškiausią ir labiausiai prilipusią instaliaciją ir valandą kalbėti, galvojant tik apie ją. Būtina susikaupti, užmerkti akis ir neišleisti šios frazės iš savęs. Tuo metu psichika pereis įvairias fazes. Žmogus kalbėjimo metu gali net verkti, juoktis, prisiminti tam tikras gyvenimo akimirkas.
Taip smegenys dirba, jos susikaupia, ir žmogus tuo metu iš pasąmonės gelmių ištraukia visas su šiuo reiškiniu susijusias situacijas, jausmus ir nuostatas.
Reikėtų nepamiršti, kad slopinamas galios poreikis neigiamai veiks žmogaus gyvenimą ir jo aplinką tol, kol pavyks grįžti prie “gamyklinių nustatymų”. O geriausiu atveju rekomenduojama įsitraukti į savo poreikių realizavimą įgyvendinant įvairius projektus ir siekiant profesinio augimo.