Kartais net ir chroniškų melagių žodžiais galima pasitikėti…
Šį kartą – nemeluoja
Žmonių, įpratusių pasiekti savo tikslų meluojant ir manipuliuojant, galima sutikti visur. Paprastai jie turi subtilią intuiciją, puikiai perpranta kitų žmonių santykius, jaučia kitų žmonių emocijas ir net minčių eigą, todėl juos taip sunku „pagauti už rankos“. Bendraudami su manipuliatoriumi niekada negalite būti tikri, ar jis sako tiesą, ar meluoja siekdamas savo interesų. Štai trys pagrindiniai požymiai, kad šį kartą juo galima tikėti:
Istorijos esmės išsaugojimas
Manipuliatoriai yra tarsi chameleonai, amžinai keičiantys savo elgesį priklausomai nuo situacijos. Tas pats atsitinka ir su jų pasakojamomis istorijomis – faktai sukeičiami, atsiranda naujų detalių. Apskritai pirminė istorijos versija gali neturėti nieko bendra su naujausia, patobulinta jos versija.
Tačiau jei istorijos šerdis, t. y. pagrindiniai faktai, dalyviai, siužetą formuojančios situacijos ir t. t., visada išlieka ta pati, nepakitusi, greičiausiai manipuliatorius sako tiesą.
Atsakomybės prisiėmimas
Chroniški manipuliatoriai retai prisiima atsakomybę, jei apskritai kada nors prisiima. Jų veiksmai visada yra rezultatas to, ką kažkas kitas padarė arba nepadarė jiems.
Jų pasaulio paveiksle jie nėra atsakingi už tai, kad įskaudino kitus, juos apgavo ar nuvylė – visada kaltos pačios aukos.
Tačiau jei toks žmogus staiga prisiima atsakomybę už savo elgesį, nuoširdžiai atsiprašo, nebandydamas kaltinti kitų, nori atlyginti žalą ar kaip nors pakeisti situaciją, prasminga juo patikėti.
Teatrališkumo stoka
Manipuliatoriai mėgsta gerą šou – žinoma, organizuojamą jų pačių. Kol juos stebi tinkami žmonės, jie „vaidina“. Ir šiuose pasirodymuose jie linkę persistengti.
Manipuliatorius negali tiesiog pasakyti: „Aš to nepadariau“, jis išdėstys tūkstantį priežasčių, kodėl jis niekada taip nepadarytų, ką nors apkaltins, taip pat papasakos apie savo teigiamas savybes. Todėl tiesą manipuliatoriaus žodžiuose galima atpažinti, jei jo kalboje nėra teatrališkumo, jis kalba neįprastai santūriai, trumpai, tiesiog konstatuodamas faktus.