Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Demencija:  4 jos progresavimo etapai 

Demencija laikoma nepagydoma liga. Tačiau ši diagnozė toli gražu nereiškia mirties nuosprendžio. Jei demencija nustatoma ankstyvoje stadijoje ir laiku pradedamas gydymas, galima reikšmingai prailginti adekvataus realybės suvokimo laikotarpį. Svarbu nepraleisti tinkamo laiko. Papasakosime, kaip pasireiškia įvairios demencijos stadijos ir kaip nustatyti artėjančią demenciją.

ANKSTYVIEJI ĮSPĖJAMIEJI ŽENKLAI

Demencija klastinga tuo, kad ji vystosi labai lėtai. Iš pradžių liga išoriškai visiškai nepasireiškia: mirusių neuronų funkciją perima gyvieji, ir nervų sistema veikia įprastai. Šis procesas vadinamas smegenų neuroplastiškumu. Tačiau kai prarastų ląstelių skaičius pasiekia tokį lygį, kad sveikos ląstelės nebekompensuoja jų trūkumo, pasirodo pirmieji pavojaus signalai.

Žmonės linkę šiuos “pavojaus varpelius” priskirti nuovargiui, stresui, o dažniausiai – amžiui, ypač todėl, kad daugelis žmonių yra klaidingai įpratę demenciją sieti su senatve. Tiesą sakant, tiesioginio ryšio tarp šių dviejų aspektų nėra, tik sutrikimai, kurie sukelia demenciją, dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje.

Ankstyviausiose demencijos stadijoje žmogus pradeda sunkiau susikaupti ir ilgiau užtrunka atlikti įprastas užduotis. Šie simptomai nebūtinai bus susiję su demencija, tačiau svarbu laiku suprasti priežastis. Ankstyvosios stadijos gydymas yra veiksmingiausias. Jei įtariate, kad jums ar jūsų artimiesiems kažkas negerai – nedelsdami kreipkitės į neurologą ar psichiatrą.

Demencijos ženklai

LENGVO TIPO DEMENCIJA

Antroji stadija – lengva demencija, kai būklė yra ties normos riba, bet jau šiek tiek kitokia. Šioje stadijoje jau prarandama atmintis, dėmesys, gebėjimas mokytis ir skundžiamasi padidėjusiu nuovargiu dirbant protinį darbą. Tačiau tai lemia ne organinis smegenų pažeidimas (insultas ar trauma), o atminties ir kitų smegenų funkcijų sutrikimas.

Šiame etape žmogus pradeda greitai pavargti nuo protinio darbo, o simptomus pastebi ne tik jis pats, bet ir jam artimi žmonės. Nepaisant to, jis ar ji sugeba susitvarkyti su kasdieniu gyvenimu ir įprastais darbais. Sunkumų gali kilti nepažįstamoje aplinkoje. Paprasčiau tariant, žmogus gali be vargo nueiti į pažįstamą parduotuvę, tačiau šį sutrikimą turintis asmuo gali pasiklysti naujoje vietovėje.

Gydymas šiuo etapu taip pat turės pastebimą poveikį, tačiau svarbu suprasti, kad delsti negalima. Svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją ir gauti tinkamą konsultaciją. Deja, ir tarp gydytojų vyrauja stereotipas, kad atminties ir dėmesio koncentracijos problemos susijusios su senyvu amžiumi, todėl svarbu pasirinkti gydytoją, kuris specializuojasi demencijos srityje.

VIDUTINIO SUNKUMO DEMENCIJA

Nors ši stadija vadinama vidutine, ji yra labai sunki tiek pacientui, tiek jo šeimai ir draugams. Pacientas nebegali susidoroti su paprasčiausiais kasdieniais darbais, tokiais kaip maisto ruošimas ar valymo darbai. Jo atmintis jau gerokai susilpnėjusi, jis gali prisiminti svarbiausius praeities įvykius, bet taip pat gali pamiršti, kur buvo ir ką veikė vakar ar net prieš kelias valandas. Pradeda prastėti šeimos narių ir draugų atpažinimas.

Vis dėlto, net ir šiame etape asmuo gali pasirūpinti savimi, nors ir su išlygomis: jis gali apsirengti, pavalgyti, laikytis elementarios higienos. Kartu jis praranda susidomėjimą ankstesniais pomėgiais, dažniausiai būna apatiškas ir jo netrikdo netvarka namuose. Šios stadijos gydymas yra daug mažiau veiksmingas nei ankstyvosios stadijos, tačiau vis dar leidžia išlaikyti nedidelį savarankiškumo lygį ir palengvina dalį negalios. Taigi net ir šiuo etapu apsilankymas pas gydytoją palengvins paciento ir jo globėjų gyvenimą.

Sunki demencija

SUNKI DEMENCIJA

Pavadinimas “sunki demencija” kalba pats už save. Šiuo etapu asmuo nebegali savarankiškai tvarkytis ir tampa 100% priklausomas nuo šeimos ir draugų. Jis nebegali pats valgyti, gerti, praustis, apsirengti ar net naudotis tualetu.

Šioje stadijoje žmogus gali visiškai ar iš dalies prarasti kalbą ir vietoj žodžių skleisti nesuprantamus garsus. Kai kuriais atvejais asmuo gali tapti šlapimo ir išmatų nelaikančiu asmeniu. Tačiau net ir vėlesnėje stadijoje gydymas yra prasmingas, nors sergant sunkia demencija dažniausia galima pagalba – tai paliatyvioji slauga ir paciento priežiūra.

Kad šis etapas ateitų kuo vėliau, svarbu atidžiai stebėti save ir savo artimuosius, kad nepraleistumėte “ankstyvųjų įspėjamųjų ženklų”. Laiku pastebėjus demenciją ir taikant tinkamą gydymą galima ilgam pratęsti nepriklausomybės laikotarpį.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai