Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Duodate vaikui išmanųjį telefoną, kad jis nusiramintų? Psichologai įrodė, kad tai pavojingas įprotis

Išmanusis telefonas arba planšetinis kompiuteris tapo daugelio šiuolaikinių tėvų išsigelbėjimu. Suaugusieji griebiasi prietaisų, kad greitai atitrauktų verkšlenančio ar nepaklusnaus vaiko dėmesį ir sutvarkytų skubius reikalus – pagamintų vakarienę, kam nors paskambintų, dirbtų ir pan. Animaciniai filmai, reklamos, vaizdo žaidimai daro stebuklus: dėl to ir vaikai, ir tėvai tuo metu tampa laimingi. Tačiau, kaip dažniausiai ir būna, šis paprastas ir iš pažiūros nekenksmingas būdas nukreipti vaikų dėmesį turi ir tamsiąją pusę.

KUR SLYPI PAVOJAI?

Mičigano universiteto (JAV) vaikų raidos ir elgsenos specialistai įspėja, kad nuolatinis elektroninių prietaisų naudojimas siekiant nuraminti 3-5 metų amžiaus vaikus lemia didesnį emocinį disreguliavimą, t.y. nesugebėjimą kontroliuoti savo emocijų. Jų straipsnis paskelbtas žurnale “JAMA Pediatrics”.

Trijų-penkerių metų ir net vyresni vaikai dėl nervų sistemos ir psichikos nebrandumo iš esmės prastai kontroliuoja savo emocines reakcijas ir elgesį, dažnai elgiasi impulsyviai, lengvai puola į pyktį, įniršį, susierzinimą ar pan. Tačiau pamažu jie išmoksta save kontroliuoti, susidoroti su savo stipriais jausmais be pašalinės pagalbos ar žalos kitiems.

Savireguliacija yra labai svarbus įgūdis, būtinas normaliam egzistavimui visuomenėje.

Siekdami išsiaiškinti, kokią įtaką šiam gebėjimui daro įtaisai, mokslininkai išanalizavo 422 tėvų, auginančių 3-5 metų vaikus, apklausos rezultatus. Suaugusiųjų buvo klausiama, kaip dažnai jie naudojasi savo telefonais ar planšetiniais kompiuteriais, kad atitrauktų vaiko dėmesį. Dalyviai taip pat atsakė į klausimus apie savo vaikų emocinį elgesį.

Duomenys buvo renkami kelis kartus per šešis mėnesius. Atsakymų analizė parodė, kad įtaisai slopina emocijų reguliavimo įgūdžių vystymąsi, ypač berniukų, taip pat vaikų, pasižyminčių hiperaktyvumu, padidėjusiu impulsyvumu ir stipriu temperamentu.

Vaikas ir telefonas

TOLIAU – TIK BLOGYN

Tyrimo autoriai apibūdino telefono ar planšetinio kompiuterio naudojimą, siekiant atitraukti vaikų dėmesį, kaip užburtą ratą, į kurį patenka ir tėvai, ir vaikai. Ši priemonė iš karto „atneša“ apgaulingą palengvėjimą, todėl ji naudojama vėl ir vėl. Vis tik, kuo dažniau vaikai, ištikus įvairioms stresinėms situacijoms, yra blaškomi išmaniųjų prietaisų, tuo mažiau galimybių jie turi išmokti patys iš jų išsisukti.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius: 1

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai