Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Emocinis santykių raštingumas: 7-ios taisyklės

4 min. skaitymo

Visi trokštame meilės, tačiau nepaisant to, ne visada pavyksta sukurti sveikus ir tvirtus santykius. Norėdami tai pakeisti, turite pradėti nuo savęs. Kokie įgūdžiai padės kurti emociškai raštingus santykius? Visi atsakymai šiame straipsnyje.

 

KODĖL TAI SVARBU?

Mylėti ir būti mylimam yra pagrindinis žmogaus poreikis. Šio jausmo mums reikia tol, kol esame gyvi. Sveikas prisirišimas suteikia šilumos, artumo ir paramos jausmą. Tai nuolatinis pasitikėjimo savimi, įkvėpimo ir stiprybės šaltinis. Svarbu suprasti, kad tai ne tik ryškios emocijos, jausmai ir fizinė trauka, bet ir sąmoningi veiksmai, rimtas darbas su savimi, tam tikrų gebėjimų ugdymas.

Nejausdami meilės, galime griebtis išorinių tikslų siekimo, nesvarbu, ar tai būtų karjera, ar gyvūnų gelbėjimas. Tačiau visa tai bus tik laikina kompensacija – vis tiek liksime nelaimingi. Lėtinis meilės trūkumas sukelia depresiją.

Jei kenčiame santykiuose, bet bijome ar negalime jų nutraukti, vadinasi, ši meilė yra nesveika, neurotiška. Ji mus žlugdo, atima jėgas ir viltį.

 

KĄ DARYTI?

Psichologai išskyrė septynis esminius įgūdžius, kurie leidžia žmogui patirti pasitenkinimą ir nuoširdų malonumą artimuose santykiuose.

 

Mylėti save

Besąlygiškai rūpintis savimi ir išlaikyti savigarbą. Žinoma, mes visi kartais klystame, tačiau dėl to automatiškai netampame „blogais žmonėmis”. Neturėtume savęs žeminti ir bausti, taip pat neturėtume leisti, kad kas nors mus žemintų dėl mūsų netobulumų.

 

Suprasti ir nustatyti savo asmenines ribas

Kad ir kokie stiprūs būtų mūsų jausmai mylimam žmogui, neturėtume su juo „susilieti“. Jei manome, kad mums nereikia ar nenorime išpildyti jo prašymo, turėtume sugebėti pasakyti „ne”. Jei kas nors partnerio elgesyje mus žeidžia, turėtume sugebėti pagarbiai, bet atvirai išreikšti savo pasipiktinimą ir nesutikimą.

 

Gerbti partnerio asmenines ribas

Asmuo, kurį mylime, nėra mūsų nuosavybė. Turėtume gebėti išgirsti ir ramiai priimti jo atsisakymą. Neturėtume daryti spaudimo, reikalauti to, ko norime. Neturėtume bandyti manipuliuoti partneriu apsimesdami įžeisti ar šantažuodami jį.

 

Užjausti

Tai ne tik užuojautos išreiškimas mylimam žmogui. Svarbu nuoširdžiai norėti ir stengtis ką nors padaryti, kad sumažintume jo ar jos skausmą ir kančias, būti įsitraukusiam į partnerio gyvenimą, rūpintis ir taktiškai padėti jam susidoroti su gyvenimo iššūkiais.

 

Palaikykite savo emocinę pusiausvyrą ir gerą savijautą

Nuoširdžiai išgyventi / išjausti pažeidžiamumo akimirkas

Neprivalote slėpti savo skausmo ir baimės. Išmokite pasitikėti savo partneriu, atsiverkite jam (jai). Neatsisakykite pagalbos, kai sergate, išgyvenate krizę ar netektį.

 

Savarankiškai palaikyti savo emocinę pusiausvyrą ir gerą savijautą

Nepriklausomai nuo to, ar jūsų mylimas žmogus šiuo metu yra šalia, ar ne, ir nuo to, ar jis geros nuotaikos, ar ne.

 

Išlikti socialiai / finansiškai nepriklausomu

Tobulėti asmeniškai ir karjeros sferoje, siekti materialinės nepriklausomybės. Jei jūsų partneris elgiasi neadekvačiai – jums nereikia prie jo taikytis. Būdamas nepriklausomas, galėsite bet kada išsiskirti su žmogumi, kuris jūsų negerbia ar skaudina.

 

IŠVADA

Meilės poreikis ir gebėjimas mylėti bei priimti meilę yra visiškai skirtingi dalykai. Jei esate vienišas arba kenčiate dėl nesveikų santykių, tai nėra nuosprendis visam likusiam gyvenimui. Jei norite mylėti ir būti mylimas – imkitės veiksmų. Mokykitės emocinio raštingumo, tobulinkite save. Niekada nevėlu to išmokti.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Agne-B
AutoriusAgnė
Sekti:
KAIPKADA.LT portalo santykių ir psichologijos straipsnių autorė, turinti gilias žinias apie žmogaus emocijas, santykių dinamiką ir psichologinius aspektus. Mano tikslas – padėti žmonėms geriau suprasti save ir kitus, suteikti praktinių patarimų, kaip kurti sveikus ir harmoningus santykius, bei išspręsti kasdienius psichologinius iššūkius.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus