Psichologai įspėja: jei vyras išlaiko šeimą, o moteris negauna pajamų arba jos yra gerokai mažesnės – tai gali sukelti nemenkų problemų santykiuose.
Inga, 45 metai
Inga buvo išėjusi motinystės atostogų iš didelės leidyklos direktoriaus pavaduotojos pareigų ir neabejojo, kad anksčiau ar vėliau grįš į darbą. Kartu su vyru jie tuo metu gavo maždaug tokio paties dydžio pajamas.
Tačiau po trejų metų Inga išėjo antrųjų motinystės atostogų. Tuo metu vyro karjera ir finansinė padėtis smarkiai išaugo, todėl šeimos pasitarime buvo nuspręsta, kad Inga turėtų mesti darbą ir rūpintis tik vaikais.
Kodėl įvyko šis lūžis, Inga negali pasakyti, bet ilgainiui jos vyro dosnumas išnyko.
Jis ėmė atidžiau stebėti namų ūkio išlaidas, priekaištaudamas žmonai, kad ši per daug išlaidauja, ir primindamas jai, kad pinigus į namus neša jis, o tai reiškia, kad jis turi lemiamą žodį priimant visus sprendimus – nuo to, kur atostogauti, iki to, kur mokysis vaikai.
“Jis tiesiog iškėlė man ultimatumą: arba daryk, kaip liepiau, arba už viską mokėk pati”, – prisimena Inga. „Norėjau grįžti į darbą, bet dauguma mano įgūdžių buvo prarasti: leidybos pasaulyje viskas labai greitai keičiasi ir aš tiesiog pasijutau nebereikalinga. Aš net negaliu išsiskirti, nes vaikai ir aš esame nuo jo visiškai finansiškai priklausomi”.
“TOKIOSE POROSE SUTUOKTINIAI PIKTINASI VIENAS KITU DĖL NETEISINGO DARBO PASIDALIJIMO”
Joyce Marter, psichologė
Deja, bet finansiniai svertai, juos teikiančiam/valdančiam asmeniui, suteikia tik daugiau kontrolės ir galios santykiuose. Klausimas, ar jis pasinaudos šia galimybe.
Mano praktikoje buvo porų, kuriose dirbantis vyras labai gerbė ir vertino viską, ką sutuoktinė daro namuose. Amerikos mokslininkai apskaičiavo, kad jei namų šeimininkei būtų mokama už viską, ką ji daro: vaikų priežiūrą, valymą, maisto gaminimą ir t. t., ji uždirbtų daugiau nei 126 000 JAV dolerių per metus. Bet juk ji negauna atlyginimo.
Daug dažniau pasitaiko finansiškai bendrai priklausomų santykių, kai dirbantis partneris turi daugiau galių ir kontroliuoja šeimos narius.
Tokiose porose sutuoktiniai piktinasi vienas kitu dėl neteisingo darbo pasidalijimo. Vyras mano, kad, kadangi jis išlaiko šeimą, jo nuomonė yra svarbesnė. Moteris jam primena, kad rūpinasi jo vaikais ir suteikia jam patogius namus. Todėl ginčai dėl pinigų tampa antra pagal dažnumą skyrybų priežastimi.
FINANSINIO ATSKYRIMO PATARIMAI
Jei dėl finansinių aspektų jūsų šeimyniniai santykiai tapo nesveiki – turite išeiti/išsiskirti. Tačiau pirmiausia turite suprasti, kaip šiuo laikotarpiu išsaugoti savo finansinę gerovę ir saugumą.
Supraskite, kiek iš tikrųjų išleidžiate savo pragyvenimui
Tam reikia išanalizuoti dokumentus: kvitus, banko sąskaitos išrašus ir kredito kortelių išrašus, iš kurių matyti, kiek paprastai išleidžiate maistui, drabužiams, pramogoms ir kelionėms. Beje, niekur jų neišmeskite – jų gali prireikti kaip argumentų skyrybų ir turto dalybų procese sprendžiant alimentų dydžio klausimą.
Sužinokite, kokios yra realios šeimos pajamos
Psichologė sako, kad jos praktikoje labai nustebino tai, kiek daug moterų nesidomi savo partnerio realiomis pajamomis ir nežino, kiek jis uždirba. Ar jis turi investicijų, santaupų, kredito kortelių, ar gauna premijas – geriausia, jei ši informacija būtų prieinama ir jums.
Konsultuokitės su teisininku
Net jei nesate pasiruošusi skyryboms, turite suprasti galimas tokio veiksmo pasekmes. Dažnai advokatai teikia nemokamas pirmines konsultacijas – kol kas pakanka vienos.
“Daugelis moterų lieka nelaiminguose santykiuose, nes yra įsitikinusios, kad išsiskyrusios negalės išlaikyti nei savęs, nei savo vaikų, – sako Joyce Marter. – Kad jūsų sprendimai nebūtų grindžiami finansinėmis baimėmis, turite aiškiai žinoti, kokiomis lėšomis galėsite naudotis po skyrybų.”