Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Ikigai: 5 japonų laimės principai

Ikigai – tai menas atrasti pasitenkinimą, džiaugsmą ir sąmoningumą kiekvienoje dienos veikloje. Tai menas, kurio gali išmokti kiekvienas, sako knygos “The Little Book of Ikigai” autorius, neuromokslininkas ir rašytojas Ken Mogi.

Japonų kalboje šis žodis vartojamas gana dažnai dėl įvairių priežasčių ir gali reikšti tiek mažas kasdienes užduotis, tiek didelius pasiekimus. Pažodžiui ikigai į lietuvių kalbą galima išversti kaip – gyvenimo prasmė. Jis sudarytas iš dviejų žodžių – “iki” (gyventi) ir “gai” (priežastis). Tačiau Mogi sako paprasčiau ir vaizdingiau: “Ikigai” yra tai, dėl ko atsibundi ryte.

Knygoje jis pasakoja paprasto žvejo ir trijų “Michelin” žvaigždučių virėjo, jauno anime menininko ir 102 metų Okinavos gyventojo istorijas. Jie visi laimingi, nes šiame gyvenime rado ikigai. Ir kiekvienas turi savo.

“Ikigai slepiasi mažuose dalykuose”, – rašo Ken Mogi. – Ankstyvo ryto gaiva, kavos puodelis, saulės spindulys, ilgai virta aštuonkojo mėsa ir prezidento pagyrimas yra vienodai svarbūs. Tik tie, kurie sugeba atpažinti visų šių dalykų grožį, iš tiesų juos vertina ir jais džiaugiasi.”

“Ikigai” perteikia jūsų gyvenimo tikslą ir suteikia jums jėgų palaipsniui judėti link jo.

Remiantis Tohoku universiteto Medicinos mokyklos Sendai mieste, Šiaurės Japonijoje, atlikto tyrimo duomenimis, žmonės, įgiję ikigai, gyvena ilgiau, turi geresnę sveikatą ir pasiekia daugiau profesiniame bei asmeniniame gyvenime.

Tai galima paaiškinti labai paprastai: kai žmonės randa gyvenimo prasmę ar tikslą ir tai, kas jiems kasdien teikia džiaugsmo, jie pradeda geriau rūpintis savo sveikata, atsisako žalingų įpročių, dažniau patiria teigiamų emocijų ir rečiau liūdi. Todėl kiekvienam, kuris nori gyventi ilgai ir prasmingai, labai svarbu rasti, dėl ko keltis ryte.

Žinoma, nebūtina būti japonu, kad rastumėte ikigai. Tiesiog turite tapti dėmesingesni ir sąmoningesni savo kasdieniame gyvenime. Ken Mogi pabrėžia 5 ikigai ramsčius.

Ikigai: 5 japoniškos laimės principai

PRADĖKITE NUO MAŽŲ DALYKŲ

Norėdamas iliustruoti šią taisyklę, Ken Mogi prisimena garsaus japonų virtuvės šefo Jiro Ono istoriją. Jo šeima buvo labai neturtinga, todėl dar besimokydamas pradinėse klasėse jis vakarais dirbo restorane.

Vėliau, kai atidarė savo pirmąjį sušių barą, jis nesiekė sukurti geriausios ir rafinuočiausios įstaigos pasaulyje. Jis paprasčiausiai stengėsi panaudoti savo įgūdžius, kad sudurtų galą su galu. Juk suši barui reikėjo paprasčiausių virtuvės reikmenų ir nepretenzingos aplinkos.

Pamažu jis tobulino savo įgūdžius, įrangą ir interjerą. Šiandien jo restoranas laikomas vienu geriausių Japonijoje ir net pasaulyje. Šefas gerai žinojo, kaip svarbu pradėti nuo mažų žingsnių.

Jis neskubėjo ir su meile atliko nedidelius verslo patobulinimus.

Pradėti nuo mažų žingsnelių – tai į savo gyvenimą įvesti nedidelius pokyčius, kurie palaipsniui jį pagerintų: pradėti keltis anksčiau ryte, skirti valandą per dieną fiziniam aktyvumui ar įdomiam hobiui, gaminti sveiką maistą ir t.t.

Islaisvink save

IŠLAISVINKITE SAVE

Norėdamas paaiškinti antrąjį ikigai principą, Ken Mogi pateikia vaiko pavyzdį: “Vaikas yra nerūpestingas ir nesuvaržytas socialinių apibrėžimų. Vaikas dar nėra susaistytas tos ar kitos profesijos ar socialinės padėties saitais. Būtų nuostabu išlaikyti šį vaikišką lengvumą visą gyvenimą.“

Kitaip tariant, kad pasiektumėte ikigai, turite priimti save ir išlaisvinti savo vidinį “aš”, pažadinti savo vidinį vaiką, išmokti būti tiesmukiškesni, drąsesni ir nepriklausomi nuo kitų nuomonės.

RASKITE HARMONIJĄ IR ATSPARUMĄ

“Ikigai japonų kultūroje reiškia harmoniją su aplinka, aplinkiniais žmonėmis ir visa visuomene, be kurios nėra tvarumo”, – aiškina Ken Mogi.

Asmeninės ambicijos visada įgyvendinamos atsižvelgiant į visuomenės ir aplinkos būklę. Juk jei jie nebus sveiki, negalėsite pasiekti savo tikslų ir įgyvendinti planų. Kitaip tariant, savo svajonių galite siekti tik atsižvelgdami į kitus žmones, gamtą ir supantį pasaulį. Negalite pasiekti ikigai jiems kenkdami.

Dziaukites smulkmenomis

DŽIAUKITĖS SMULKMENOMIS

Daugelis Japonijos gyventojų rytą tradiciškai pradeda saldumynais, po kurių paprastai geria žaliąją arbatą, nors pastaruoju metu ją vis dažniau keičia kava arba juodoji arbata”, – sako Ken Mogi. – Tai prasminga.

Nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje esate, įpraskite pabudę valgyti mėgstamus skanėstus.

Tada smegenyse išsiskirs dopaminas, kuris paskatins jus veikti (keltis), o po to gausite atlygį (pvz., šokoladą ar kavą).”

Laimė – tai ne tik kažkas didelio (sėkmė, tarnavimas dideliam tikslui) ir materialaus (geras atlyginimas ir didelis namas). Kasdienę laimę sudaro maži dalykai: skanūs pusryčiai, saulėtas rytas, galimybė nueiti į vaiko koncertą mokykloje ar vakarinis pasivažinėjimas dviračiu. Mintyse pažymėkite dalykus, kurie jums teikia malonumą, džiaukitės jais ir būkite dėkingi likimui už šias smulkmenas.

BŪKITE ČIA IR DABAR

Gebėjimas būti čia ir dabar yra tiesiogiai susijęs su gebėjimu džiaugtis mažais dalykais ir gebėjimu išsilaisvinti. Be to, gebėjimas būti čia ir dabar yra analogiškas srauto būsenai.

Srautas arba “buvimas čia ir dabar” – tai būsena, kai žmogus taip įsitraukia į savo veiklą, kad visa kita jam tampa nebesvarbu. Darbas jam teikia malonumą, ir jis tampa ne priemone, o tikslu. Kitaip tariant, dirbate ne tam, kad užsidirbtumėte pinigų pragyvenimui, o todėl, kad tai teikia jums malonumą, savirealizaciją, padeda siekti užsibrėžtų tikslų ir daro pasaulį geresnį.

“Taigi kurkite muziką, net jei jūsų niekas neklauso. Pieškite paveikslus net tada, kai į juos niekas nežiūri. Sukurkite istoriją, kurios niekas neskaitys. Vidinio džiaugsmo ir pasitenkinimo bus daugiau nei pakankamai, kad išliktumėte gyvi ir dirbtumėte savo darbą. Jei jums pavyks, vadinasi, įvaldėte buvimą čia ir dabar”, – pataria autorius.

Taip pat svarbu suprasti, kad nėra vieno optimalaus kelio į ikigai. Kiekvienas iš mūsų turi atrasti savo kelią, klaidžiodamas jų unikalių savybių labirinte.

ARBATOS GĖRIMO CEREMONIJA KAIP IKIGAI FILOSOFIJA

Pasak Ken Mogi, visus penkis ikigai pagrindus galima rasti tradicinėje japonų arbatos gėrimo ceremonijoje.

“Pradėkite nuo mažų dalykų.” Meistras apgalvoja aplinką, atkreipia dėmesį į smulkmenas, pavyzdžiui, kokiomis gėlėmis bus papuoštos sienos.

“Išlaisvinkite save”. Šeimininkas ir svečiai pasižymi nuolankumo dvasia.

“Harmonija ir tvarumas”. Daugeliui arbatos ceremonijoje naudojamų daiktų yra šimtai metų. Jie parinkti taip, kad derėtų tarpusavyje ir sukurtų nepamirštamą patirtį.

“Mėgaukitės smulkmenomis”. Nepaisant kruopštaus pasiruošimo, pagrindinis arbatos ceremonijos tikslas – atsipalaiduoti.

“Būti čia ir dabar”. Taip pat atrasti sąmoningumo būseną, kai protas sugeria vidinį minčių srautą.

Arbatos gerimas


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius: 1

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai