Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Išmoktas bejėgiškumas: kodėl manome, kad niekas nuo mūsų nepriklauso…

5 min. skaitymo

Kiek įtakos turime savo gyvenimui? Atsakymas į šį klausimą kiekvienam yra skirtingas ir priklauso nuo gyvenimo patirties, religijos, charakterio ir kt. Asmuo, kuriam būdingas išmoktas bejėgiškumas, atsakys: „Nedaug…”. Kas tai per būsena ir kaip su ja kovoti?

 

APIBRĖŽIMAS

Išmoktas bejėgiškumas – tai psichinė būsena, kai jaučiamės bejėgiai pakeisti / pagerinti savo gyvenimą. Nesugebame išsivaduoti iš toksiškų santykių, nesugebame susirasti įdomaus ar gerai apmokamo darbo… Sąrašas gali būti begalinis.

 

ATSIRADIMAS

Kaip rodo pavadinimas, šis bejėgiškumas yra „išmoktas”. Pavyzdžiui, vaikystėje tėvai neklausė vaiko nuomonės, viską sprendė už jį. Arba jau suaugęs žmogus vis susidurdavo su savo negebėjimu pasiekti norimų rezultatų.

Smegenys dažnai linkusios taupyti pastangas: jos prisimena, kad bandymai yra nenaudingi, ir įjungia režimą „net nebandyk”.

Dėl to, kai žmogus atsiduria tokiose aplinkybėse, kurioms galima daryti įtaką, jis nieko nedarys, kad sau padėtų.

 

TYRIMAI

Gyvūnai

Išmoktas bejėgiškumas gali pasireikšti ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. 1964 m. amerikiečių psichologo Martin Seligman atlikti eksperimentai su šunimis parodė, kad jei tam tikrą laiką gyvūnas kenčia ir visos jo pastangos neduoda rezultato, kitą kartą jis nebesistengs ir kančią priims kaip savaime suprantamą dalyką. Tai reiškia, kad jis bus priverstas kęsti diskomfortą ar net skausmą, jei sužinos / išmoks, kad nuo jo niekas nepriklauso.

 

Žmonės

Eksperimentas buvo atliktas ir su žmonėmis. Slaugos namų gyventojai buvo suskirstyti į dvi kontrolines grupes. Vienoje grupėje žmonėmis buvo rūpinamasi, atimant iš jų bet kokią iniciatyvą ir galimybę kaip nors kontroliuoti tai, kas vyksta jų gyvenime. Kitos grupės dalyviai galėjo daryti įtaką daugeliui dalykų: rinktis filmą, kurį žiūrėti, patiekalus iš valgiaraščio ir pan.

Eksperimentui pasibaigus paaiškėjo, kad pirmosios grupės žmonės jautėsi mažiau laimingi, kai kuriems pasireiškė depresijos požymiai, sveikata taip pat buvo prastesnė nei antrosios grupės tiriamųjų.

Akivaizdu, kad galimybė daryti įtaką savo gyvenimui žmonėms suteikė jėgų.

 

ATSAKOMYBĖ

Bejėgiškumas nėra jį patiriančio asmens kaltė. Tačiau tai yra problema, su kuria verta dirbti siekiant pagerinti savo gyvenimą. Bėda ta, kad būtent įsitikinimas, jog nieko negalima pakeisti į gerąją pusę, sulaiko žmones nuo būtinų žingsnių – prašyti artimųjų ir specialistų pagalbos. Dėl emocinio neraštingumo šiuo klausimu kai kurie žmonės gali tapti aukomis.

 

Pavyzdys

Pavyzdžiui, taip yra su smurto šeimoje istorijomis. Daugeliu atvejų smurtautojas elgiasi neprognozuojamai, autoritariškai ir dėl visų problemų kaltina auką. Siekdama to išvengti, ji stengiasi elgtis „gerai”, tačiau mainais vėl sulaukia agresijos. Dėl tokio smurtautojo elgesio auka galiausiai pasiduoda.

Norėdama išeiti iš situacijos, ji turi susidoroti su savo išmoktu bejėgiškumu ir jį įveikti, tačiau tam reikia išteklių.

Ir čia negali būti jokio „savęs kaltinimo”. Tokiose situacijose svarbi draugų, šeimos narių – tų, kurie gali pasiekti auką ir padėti jai žengti žingsnį, – pagalba ir parama.

Sunku žengti pirmą žingsnį

PASIREIŠKIMAS

Tam tikru mastu išmoktas bejėgiškumas gali pasireikšti daugeliui iš mūsų. Deja, bet jį daug lengviau pastebėti kitame žmoguje nei savyje. Kokiais lygmenimis jis gali pasireikšti?

 

Veiksmai

Sunku žengti pirmą žingsnį. Lengviau galvoti apie idėją, nei pradėti ją įgyvendinti. Labai sunku pasipriešinti agresijai, todėl kartais lengviau likti nepatogiose, bet pažįstamose sąlygose, nei bandyti gintis ir ką nors keisti.

 

Jausmai ir motyvacija

Kai reikia parodyti atkaklumą arba įsitvirtinti, žmogus tarsi sustingsta. Net jam pačiam sunku atpažinti, ko jis nori ir ko nenori. Žengimas į naują ir nežinomą sferą itin gąsdina.

 

Mintys

Rinkdamasis tarp savo ir kitų žmonių interesų, žmogus visada renkasi kitus.

 

Savigarba

Asmuo savo nuomonės nelaiko reikšminga ir verta viešumo. O ją išsakęs ar ėmęsis iniciatyvos gailisi ir laiko save išsišokėliu. Net jei daug pasiekia, neprisiima už tai nuopelnų.

 

ĮVEIKIMAS

Norint įveikti šią būseną, patariama dirbti kartu su psichoterapeutu. Pasikliaujant jo parama, judėti link atsakomybės už savo gyvenimą prisiėmimo, būtų kur kas lengviau nei viską bandyti įveikti vienam.

Šiame kelyje bus daug įdomių etapų, reikės mokytis:

  • suvokti savo veiksmus ir rezultatą, prie kurio jie veda,
  • dėti pastangas ir nebijoti būti už jas įvertintam,
  • pajusti atsakomybės „skonį”,
  • „išgyventi“ pradinę, prie šios būsenos privedusią, traumą – kai kuriais atvejais tai būtina.

 

 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Agne-B
AutoriusAgnė
Sekti:
KAIPKADA.LT portalo santykių ir psichologijos straipsnių autorė, turinti gilias žinias apie žmogaus emocijas, santykių dinamiką ir psichologinius aspektus. Mano tikslas – padėti žmonėms geriau suprasti save ir kitus, suteikti praktinių patarimų, kaip kurti sveikus ir harmoningus santykius, bei išspręsti kasdienius psichologinius iššūkius.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus