Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jie sunaikins jūsų santuoką: 4 „apokalipsės raiteliai“, kurie griauna šeimą iš vidaus

Pagal tai, kaip žmonės bendrauja vienas su kitu, psichologai gali nuspėti artėjantį išsiskyrimą, net jei patys sutuoktiniai niekada nė nesvarstė apie skyrybas.

Konfliktų pasitaiko kiekvienoje šeimoje. Kai kurie su jomis susidoroja patys, kiti kreipiasi pagalbos į specialistus. Tačiau net ir jie ne visada gali padėti.

Garsus psichologas Džonas Gottmanas (John Gottman), knygos „7 laimingos santuokos principai, arba emocinis intelektas meilėje” autorius, įvardija keturis partnerių bendravimo bruožus, kurie yra tokie destruktyvūs santykiams, kad juos galima palyginti su „apokalipsės raiteliais“, nešančiais chaosą ir destrukciją.

apokalipsės raiteliai

4 „apokalipsės raiteliai“, kurie griauna šeimą

KRITIKA

Psichologas įspėja nepainioti jos su skundimųsi. Galite skųstis motinai, kad jūsų vyras šiandien pamiršo išnešti šiukšles. Arba bičiuliui, kad jūsų žmona nesaikingai leidžia pinigus. Ar net vienas kitam – bet būtent konkrečiu veiksmu! Tačiau perėjimas prie asmenybių ir charakterio bruožų – tai kritika.

Palyginkite: „Sutarėme, kad šiandien vesi dukrą į mokyklą. Bet tu pamiršai ir man teko teisintis, kodėl vėluoju į darbą”. Tai skundas, kuriame dėmesys sutelkiamas į konkretų elgesį.

Dabar pridėkite klasikinį „Tu visada…” ir gausite kritiką. „Tu visada darai tik tai, kas tau patogu, ir neatsižvelgi į mano planus.” Apibendrintai, aštriai kritikuojama – būtent todėl kyla didelis skandalas.

Kritika

PANIEKA

Paprastai tai įvyksta iškart po kritikos. Logiška, kad jei nuolat ieškote asmens trūkumų, nustojate jį gerbti. Jei nėra pagarbos, atsiranda panieka, kuri pasireiškia ironija ir sarkazmu. Pavyzdžiui:  „O mano žmona geriausiai moka žiūrėti muilo operas ir susirašinėti su draugėmis. Jei būtų teikiamas apdovanojimas už greičiausiai siunčiamas žinutes, ji tikrai jį gautų. Tik gaila, kad jos sumanumas neapima ir namų ruošos darbų.”

Pasak Gottmano, bet kokia panieka yra blogiausias iš „keturių raitelių“. Beveik neįmanoma išspręsti santuokinio konflikto, jei vienas iš sutuoktinių vos sulaiko neigiamą požiūrį ir pasibjaurėjimą kitu sutuoktiniu. Dirgli agresija taip pat gali būti sumišusi su panieka.

 

GYNYBINĖ REAKCIJA

Kitas sutuoktinis reaguoja į kritiką ir panieką. Atrodo, kad tai natūrali reakcija, tačiau iš tikrųjų tai dar viena pavojinga savybė. Iš pradžių žmogus bando pasiaiškinti, kaip nors pasiteisinti. Tada jis imasi puolimo, kuris, jo nuomone, yra geriausia gynyba. Kad išvengtumėte kitų žmonių kaltinimų, turite pateikti savo kaltinimus. Tarsi bandytumėte pasakyti: „Problema yra ne manyje, o tavyje.”

„Tu sakai, kad aš neatsakingai žiūriu į savo sūnaus auklėjimą! Bet iš tikrųjų visą dieną būnu darbe, o tu su juo praleidi daug daugiau laiko! Kieno tai blogas auklėjimas? Aš tiesiog neturiu laiko taisyti tavo klaidų…“

Iš tikrųjų puolantis sutuoktinis retai kada atsižvelgs į ginančiojo argumentus. Toks atsakas tik dar labiau pagilins konfliktą, nes kils atsakomieji kaltinimai.

Gynybinė reakcija

SIENA

Įsivaizduokite, kad diskusija apie situaciją prasidėjo kaip kritika, peraugo į panieką ir sukėlė gynybinę reakciją. Tai savo ruožtu išprovokavo dar vieną kritiką ir gynybinę reakciją.

Taip sutuoktiniai sukasi užburtame rate, kol vienas iš jų tiesiog nusprendžia „išsijungti” nuo toksiško bendravimo. Jis gali tylėti, sėdėti su ausinėmis, klausytis muzikos, padidinti televizoriaus garsą. Kuo labiau vienas šaukia, tuo įžūliau tyli kitas. Užuot susitelkęs, jis atsitraukia ir „stato sieną”.

Beje, toks elgesys labiau būdingas vyrams. „Pokerio žaidėjo veidas”, akmeninis veidas, nulinė reakcija – atrodo, kad jūsų žodžiai jo visai nedomina. Net jei jo sieloje siaučia audra, dabar jos nepamatysite. Jis emociškai izoliuotas nuo nesibaigiančių išpuolių.

Kaip rašo Gottmanas, siena paprastai pasirodo vėliau nei kiti trys „raiteliai“, nes jų sukeliamam negatyvumui reikia laiko pasireikšti.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *