Įprasta, kad neretai žmonės turi klaidingų įsitikinimų apie save, apie tai, kokios yra jų stipriosios ir silpnosios pusės, kodėl jie elgiasi taip, o ne kitaip, kuo jie geresni ar blogesni už kitus… Šiame straipsnyje rasite 7-is požymius, kurie įrodo, kad jūsų mintys bei įsitikinimai apie save gali būti klaidingi.
Klaidingos mintys bei įsitikinimai apie save
OBJEKTYVI TIKROVĖ NEATITINKA JŪSŲ VIDINIO SUVOKIMO
Pavyzdžiui, manote, kad esate labai nesubrendęs, tačiau gyvenime daug pasiekėte.
TOMIS PAČIOMIS APLINKYBĖMIS GYVENANČIO KITO ŽMOGAUS NEVERTINATE TAIP GRIEŽTAI KAIP SAVĘS
Save laikote netalentingu, tačiau žmogaus, kuris gyvenime pasiekė to paties, ko ir jūs, netalentingu nepavadintumėte.
JŪSŲ IŠVADOS APIE SAVO ELGESIO MOTYVUS NEPADEDA SPRĘSTI PROBLEMŲ
Kai žmogus tiksliai supranta, kodėl iškilo problema, tai leidžia jam daryti akivaizdžias išvadas, kaip ją išspręsti. Tačiau jei jūsų įžvalgos apie problemos priežastis neveda prie sprendimo, tikėtina, kad padarėte klaidą.
Pavyzdžiui, planavote keturias valandas praleisti tvarkydami savo namo rūsį. Tačiau vietoj to visą dieną gulėjote ant sofos ir žiūrėjote muilo operas. Manote, kad atidėliojate, nes esate labai tingus. Tačiau tikroji jūsų atidėliojimo priežastis yra nerealūs lūkesčiai. Jums tiesiog neateina į galvą, kad beveik niekas nesiimtų tokio varginančio plano.
Kai suvoksite, kad jūsų atidėliojimo priežastis yra ne tinginystė, o nerealūs lūkesčiai, sprendimas – nevalyti viso rūsio ar tam skirti daug mažiau laiko – taps visiškai akivaizdus.
JŪSŲ NUOMONĖ APIE SAVE YRA PAGRĮSTA PALYGINIMAIS SU LABAI SIAURA ŽMONIŲ IMTIMI
Jūs save laikote neorganizuotu ir neproduktyviu, tačiau tik lyginant su genialiai organizuotais ir produktyviais žmonėmis.
JŪS PER DAUG NUVERTINATE VIENĄ VEIKSMĄ / ĮVYKĮ IR PERVERTINATE KITĄ
Pavyzdžiui, manote, kad negalite nieko užbaigti, prisimenate ne itin svarbius projektus, kurių nebaigėte, ir pamirštate daug svarbesnius projektus, kuriuos užbaigėte. Toks iškreiptas vaizdas atsispindi jūsų savęs suvokime.
JŪSŲ SAVĘS SUVOKIMAS SMARKIAI KEIČIASI PRIKLAUSOMAI NUO APLINKYBIŲ
Nepastovus savęs vertinimas yra daug dažnesnis nei nuolatinis žemas savęs vertinimas. Kai kas nors jums pasako ką nors nemalonaus, teisia jus, kai jums kas nors nepavyksta, suklystate – keikiate save. Tuo tarpu komplimentai ar sėkmė gali akimirksniu, bet tik trumpam, pagerinti jūsų nuomonę apie save.
IŠVADAS APIE SAVE DAROTE REMDAMIESI NUOLATINIU SITUACIJŲ “PERSUKIMU”
Jūs vis iš naujo “persukate” kokias nors situacijas, kuriose elgėtės kaip nors netinkamai, ir tai verčia jus blogai apie save galvoti. Tokių įkyrių minčių sunku atsikratyti, jos iškreipia pasaulio vaizdą.