Aplink išsibarstę daiktai, sujauktos popierių krūvos ant stalo, į kriauklę nebetelpančios nešvarios lėkštės… Ar jūsų gyvenamoji erdvė ima panašėti į tvartą? Kodėl? Išsiaiškinkime.
Netvarka namuose: ką ji reiškia?
Nesugebėjimą prisiimti atsakomybę
Už chroniškos netvarkos namuose gali slėptis nesugebėjimas susitvarkyti savo gyvenimo arba atsisakymas prisiimti už jį atsakomybę. Netvarkingas žmogus visada tikisi, kad kiti jam padės taip, kaip, pavyzdžiui, tėvai, kai jis buvo mažas.
Troškimą įtvirtinti save
Kartais sutrikimas turi „maskuojamąjį pobūdį“. Visi pažįsta žmonių, kurie savo netvarkoje orientuojasi kaip žuvis vandenyje, akimirksniu susiranda reikiamą daiktą arba iš krūvos popierių ištraukia reikiamą dokumentą. Jei jie viską sudėlios į vietas, tikrai nieko neras…
Žavus chaosas, kuriame gyvena šio tipo asmenybės, yra jų kūrybiškumo išraiška ir būdas pasakyti pasauliui: „Gyvenu taip, kaip noriu gyventi“.
„Aš aplink save sėju netvarką, nes iš manęs reikalaujama tvarkos“. Šis elgesio modelis paprastai atsiranda paauglystėje – protesto, tradicinių taisyklių atmetimo ir būdo įsitvirtinti paieškų amžiuje. Svarbiausia tokiems žmonėms – elgtis kitaip, nei numato visuomenės ir tėvų primestos taisyklės.
Laisvės siekį
Gal netvarka į šių žmonių gyvenimą atėjo dėl socialinės kontrolės ir išorinio spaudimo? Išorinis spaudimas virto vidine įtampa ir žmogus pradėjo nuo jos „dusti“. O netvarka tapo saugumo „vožtuvu“, gaivaus oro gurkšniu.
Tinginystę
Pripažinkime, kartais šis elgesio modelis rodo paprasčiausią tinginystę.
Kai netvarka tampa problema
Pirmoji auka gali būti pats šios „dorybės“ savininkas. Netvarkingas žmogus supranta, kad dėl jo elgesio dažnai susidaro problemiškų ir sunkiai išsprendžiamų situacijų, tačiau nieko negali dėl to padaryti. Šio modelio priežastis – nesugebėjimas susidoroti su nerimo būsenomis, nuolatinis vidinis pasirengimas nesėkmei. Tokiu atveju verta pradėti bendradarbiauti su psichologu.
Ką daryti, jei partneris „kuria“ netvarką?
Jei namuose kyla tikras chaosas dėl vieno iš partnerių kaltės, kuris tokiu būdu bando išsikovoti savo laisvę, tai visiškai nepriimtina. Kam kėsintis į kitus šeimos narius ir atimti iš jų gyvybiškai svarbią erdvę? Viena iš galimų pasekmių – natūrali antrosios pusės gynybinė reakcija: netvarkingas partneris bus paprasčiausiai išmestas iš namų…
Tobulos tvarkos problema
Maniakiška ir nuolat palaikoma tvarka taip pat yra problema, tai obsesinių kompulsinių būsenų apraiška. Toks elgesys būdingas nelanksčios psichikos savininkams. Palaikydamas idealią tvarką, toks žmogus bando susidoroti su savo nerimu. Svarbiausia, kad šis įprotis neperaugtų į patologiją.