“Ramiai, tik ramiai!” – sakydavo Karlsonas, kai kas nors pradėdavo nesisekti, ir bet kokias problemas paversdavo dingstimi žaisti ir linksmintis. Pasak Indijos kultūros centro prezidento, dvasinio mokytojo Šri Prakaš Dži (Shri Prakash Ji), taip reikia reaguoti į nelaimę/nepasisekimą – ramiai ir pozityviai. Pasirodo, šio lengvo požiūrio į gyvenimą galima išmokti.
Interviu su Indijos kultūros centro prezidentu, dvasiniu mokytoju Šri Prakaš Dži
Dažnai, patirdami stresines situacijas, girdime: “Atsipalaiduok!” Tačiau ar šis patarimas padeda?
Šri Prakaš Dži: Verčiau sakyčiau: “Nusiraminkite, viskas bus gerai.” Jei kalbame apie fizinį atsipalaidavimą, tuomet asanos gali jums padėti: jas atliekate tam tikru ritmu, kontroliuojate savo kvėpavimą, sklandžiai keičiate pozas ir dėl to jaučiatės daug geriau. Tačiau norint pasiekti vidinę ramybę, reikia medituoti ir melstis Dievui, Kūrėjui, Aukštesniajam protui.
Kaip pakeisti savo mąstymą ir nustoti teikti didelę reikšmę problemoms?
Pirma, stenkitės priversti save kiekvieną kartą, kai tik atsiranda neigiamų minčių, galvoti apie gerus dalykus. Žinoma, geriau galvoti apie kažką didingo – pvz.: Visatą, nes Visatos mastu mūsų problemos yra nereikšmingos. Antra, stenkitės ryte ir vakare bent 10-20 minučių skirti meditacijai. Ji suteikia teigiamos nuotaikos, energijos tolesniems veiksmams, nurodo išeitį iš susidariusios situacijos. Trečia, būtina nustoti iškelti savo problemas aukščiau visko ir išmokti neužsisklęsti savyje.
Jogai ir mistikai atsisako daugelio dalykų ir įpročių, kad neprisirištų prie laikinumo ir pasiektų harmoniją su savimi. Ar asketai gali padėti tiems, kurie nori rasti dvasios ramybę?
Tikrieji jogai iš tiesų nėra prie nieko prisirišę. Jie ateina į žemę iš gailestingumo ir užuojautos, kad padėtų žmonėms ir parodytų jiems kelią pas Dievą. Jei kalbame apie žmones, kurie nori pakeisti save, asketizmas nėra būdas rasti ramybę. Ji yra vidinė ir išorinė, tikra ir parodomoji. Vidinis asketizmas – tai kai žmogus nėra niekuo suvaržytas, šiandien jis važinėja brangiu automobiliu, o rytoj eina pėsčiomis ir tai jam netrukdo. Kad pasiektumėte šią būseną, turite daugelį metų praktikuoti dvasines praktikas.
Kartais žmonės savo dvasingumą parodo išoriškai asketiškais būdais – jie rengiasi kitaip, valgo kitaip nei kiti. Tačiau širdyje jie toli gražu nėra asketiški; jų mintys dažnai būna užimtos diskusijomis ir nuosprendžiais. Tai neduoda ramybės.
Vidinė ramybė ateina tiems, kurių mintys ramios, veiksmai teisingi ir žodžiai niekam nekenkia. Tai puiki formulė!
Sakoma, kad dažnai mūsų agresija ar nerimas reaguojant į įvykį yra spontaniška, nesąmoninga reakcija. Ar joga ir kitos praktikos gali padėti mums įsisąmoninti savo problemas?
Žinoma, joga kaip gyvenimo filosofija gali atsakyti į daugelį klausimų. Ar žinote, kodėl indai visada šypsosi, nors daugelis jų yra vargšai? Kodėl jie nesiskundžia sunkiu gyvenimu?
Nuo pat vaikystės jie žino: viskas, kas jiems nutinka, yra jų gyvenimas, jų likimas, jų karma. Vienintelis būdas tai pakeisti – pakeisti mąstymo būdą. Kiekviena mintis, tiek neigiama, tiek teigiama, keliauja į subtilųjį pasaulį ir tampa būsimo likimo piešinio dalimi. Taip pat yra ir su žodžiais bei veiksmais. Įdomu tai, kad negatyvus mąstymas yra kitoks nei negatyvūs veiksmai. Veiksmai ir žodžiai duoda daugiau rezultatų nei mintys. Tačiau tai nereiškia, kad galima galvoti blogas mintis. Reikėtų stengtis mąstyti pozityviai.
Per pastaruosius 25 metus į mane kreipėsi daug žmonių. Dauguma jų skundėsi, kad jų gyvenimas sunkus ir kad pasaulis jiems neteisingas. Jie sakė: “Kaip Dievas galėjo mane taip nubausti?” Čia ir slypi pagrindinė paslaptis: ne pasaulis yra neteisingas jūsų atžvilgiu, ne Dievas jus baudžia arba skatina – viskas priklauso nuo jūsų karmos. Ir tik per dvasines praktikas, meditaciją, maldas galite jį pagerinti ir pakeisti savo likimą.
Joga populiari visame pasaulyje: tikima, kad asanos padeda pasiekti dvasios ramybę ir pagerinti savijautą.
Taip, tai tiesa. Joga padeda išlaikyti puikią kūno formą iki pat senatvės. Asanos skirtos visiems kūno energetiniams centrams palaikyti, todėl jų pagalba gydomos beveik visos ligos. Jei tradicinė medicina papildoma asanomis, tai padeda greitai pasveikti. Reabilitacijos centruose populiarios tokios asanos: Surya Namaskar (Saulės pasveikinimas) ir Chandra Namaskar (Mėnulio pasveikinimas). Šios asanos leidžia jums atsibusti ryte, o vakare padeda sumažinti nuovargį ir ramiai užmigti.
Kokios yra atsipalaidavimo asanos?
Pavyzdžiui, šavasana. Galite tai daryti kelias minutes kelias dienas per savaitę. Kitos asanos turėtų būti atliekamos tuščiu skrandžiu. Daugelis žmonių mano, kad turite būti 3-4 valandas po valgio, bet aš manau, kad geriausia tai daryti ryte, iškart pabudus, kai skrandis tuščias. Kita vertus, šavasanos nereikia daryti ryte. Galite tai daryti kada tik galite ir kada tik norite.
Svarbu stengtis nekreipti dėmesio į savo kūną ir sutelkti dėmesį į kvėpavimą.
Atsigulkite ant nugaros ant lygaus paviršiaus. Rankas ištieskite išilgai kūno, lėtai tolygiai įkvėpkite ir iškvėpkite. Susikoncentruokite į kvėpavimą ir kiekvieno įkvėpimo ir iškvėpimo metu mintyse lėtai ir ilgai kartokite mantrą, jei tokią turite. Svarbu stengtis negalvoti apie kūną ir sutelkti dėmesį į kvėpavimą.
Jei šią asaną atliksite vakare, gerai ir giliai išsimiegosite, o jei ją reguliariai kartosite dieną, išmoksite išjungti neigiamas mintis ir greitai pasipildysite energija.
Kokie paprasti būdai padeda atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos?
Pravartu skirti šiek tiek laiko meditacijai, taip pat apmąstyti, išanalizuoti savo dieną, apmąstyti savo veiksmus, sąžiningai pripažinti savo klaidas ir stengtis jų nebekartoti. Hindi kalba tai vadinama “chintan”, grynuoju atspindžiu.
Kokia yra meditacijos nauda? Kaip išmokti medituoti?
Meditacija moko, kaip susikaupti. Žinoma, iš pradžių ne visada lengva, nes gali užplūsti mintys ir prisiminimai. Svarbiausia sustabdyti minčių srautą ir apie nieką negalvoti. Meditacijos metu turėtų likti tik du žmonės – jūs ir Dievas (arba Šviesa – priklausomai nuo to, kas jums artimesnis).
Geriau medituoti ryte ir vakare, tam tikru laiku. Meditacijos trukmė priklauso nuo jūsų, galima pradėti nuo 10-20 minučių. Atėjus laikui, šiai praktikai galima skirti 1,5-2 valandas, tada tikrai galėsite įvertinti jos veiksmingumą.
Rytinė meditacija nuteikia dienai, o vakarinė meditacija padeda būti pakantesniems dienos klaidoms. Reguliariai medituodami pastebėsite, kad reaguojate kitaip – išmintingiau ir ramiau.