Kaip įveikti blogą nuotaiką? 12 paprastų gudrybių


Kai esame blogos nuotaikos, visas pasaulis atrodo priešiškas. Patiriame pyktį, įniršį, po to ateina gėda, kaltė ir nerimas… Kaip atsispirti blogoms nuotaikoms ir ką daryti, kad su jomis susidorotume?

Bloga nuotaika: kas, kaip ir kodėl?

Kaip grėsmingas juodas debesis mane užklumpa bloga nuotaika ir užnuodija mano mintis. Tarsi virstu drakonu, o iš mano šnervių veržiasi liepsnos. Mane supantis pasaulis atrodo priešiškas ir tokiais momentais geriau laikytis atokiau nuo manęs. Mano akys liepsnoja pykčiu, mano žodžiai gali sužeisti kiekvieną, kuris atsiduria mano kelyje. Su pykčiu auga mano energija ir jėga. Padaryčiau viską, kad apsisaugočiau…

“Šiandien esu bjaurios nuotaikos”, – kartą pasakiau savo kolegai ir draugui.

Bijojau, kad jis pamatys drakoną, gėdijausi mane apėmusio pykčio, norėjau jį įspėti, nes bijojau sugriauti mūsų santykius.

“Tikrai? Tu neatrodai taip“, – atsakė jis.

Keista, dažniausiai aplinkiniai nemato drakono… Visą gyvenimą stengiausi jį paslėpti ir, atrodo, man tai pavyko.

Bet kokiu atveju, tu turi teisę būti blogos nuotaikos, atsižvelgiant į tai, kas vyksta tavo gyvenime, – tęsė jis.

Ką? Turiu teisę būti blogos nuotaikos? Niekada anksčiau nebuvau nieko panašaus girdėjusi ir ši mintis pakeitė visą mano gyvenimą.

Kai augau, man niekada nebuvo leista to daryti. Pyktis nebuvo laikomas normalia reakcija į bet kokį įvykį, jis buvo laikomas blogu elgesiu. Aš, gera mergaitė, visada turėjau būti laiminga. Mano pyktis buvo laikomas nepriimtinu. Todėl buvau pasmerkta jausti gėdą, kaltę ir nerimą.

Įdomu, ar būčiau turėjus savyje drakoną, jei man būtų buvę leista patirti ir išreikšti pyktį ar įniršį.

Dėl patiriamų neigiamų jausmų turėjau pereiti dvasinio tobulėjimo kelionę, kol išmokau atjautos sau. Iš tikrųjų tiek pyktis, tiek bloga nuotaika yra labai natūrali mūsų gyvenimo dalis. Jų nereikėtų smerkti ar laikyti destruktyviais. Galime juos kontroliuoti, su jais susidoroti ir niekam nepakenkti.

Bloga nuotaika

Gudrybės, padėsiančios susidoroti su bloga nuotaika

NEBIJOKITE TO

Tai tas pats, kas skęstant pradėti makaluoti rankomis – taip tik pabloginate savo padėtį. Tiesiog žinokite apie savo būklę ir susitaikykite su tuo, kad šiuo metu ji yra tokia, kokia yra. (Turiu omenyje būtent blogą nuotaiką, o ne depresiją, kuriai gydyti reikia kvalifikuoto specialisto pagalbos.)

IŠMOKITE PAMOKAS

Kas sukėlė blogą nuotaiką? Ar yra kas nors pozityvaus šioje situacijoje? Ar galite iš to pasimokyti? Pavyzdžiui, sužinojau, kad bloga nuotaika mane apninka, kai prisiimu per daug įsipareigojimų ir negaliu nustatyti sveikų ribų. Kartais nepalankios aplinkybės atveria galimybes mokytis ir augti.

PASINAUDOKITE TUO!

Pyktis gali mobilizuoti, suteikti energijos ir jėgų. Giliai viduje kartais net džiaugiuosi, kad manyje yra šis energijos kupinas drakonas. Kiek daug dalykų galiu nuveikti! Esu bebaimė ir ryžtinga, o tai jau savaime man naudinga. Pagalvokite, kaip galite pasinaudoti bloga nuotaika.

SUPRASKITE, KAD ŠIE JAUSMAI YRA NORMALŪS

Jie gali atrodyti neracionalūs, tačiau tai natūrali reakcija, atsižvelgiant į mūsų prigimtį ir auklėjimą. Situacija gali sukelti asociacijų su praeitimi ir atgaivinti senus jausmus. Mūsų emocinė reakcija atrodo neproporcinga, bet ji suprantama, kai į ją žiūrima platesniame kontekste.

NESMERKITE SAVĘS PER GRIEŽTAI

Nė vienas iš mūsų nėra tobulas, mes visi vis dar tobulėjame. Kartokite kaip mantrą: “Esu tik žmogus, stengiuosi daryti viską, ką galiu.“ Priimkite save ir atleiskite sau, kaip tai padarytų jus labai mylintis žmogus.

SUTELKITE DĖMESĮ Į DABARTĮ

Nesunkinkite savo būklės kankindami save dėl praeities ar nerimaudami dėl ateities. Grįžkite į dabartį naudodami sąmoningumo technikas, tokias kaip gilus kvėpavimas, raumenų atpalaidavimas ar meditacija, ir iš naujo atkurkite savo protą, kūną ir dvasią.

ATKREIPKITE DĖMESĮ Į SAVO MINTIS

Priimkite sprendimą neklausyti neigiamų minčių. Atkreipkite dėmesį į ką nors gero: dėkingumo jausmas skatina teigiamą požiūrį. Parodykite sau empatiją (pavyzdžiui, “Visiškai suprantama, kodėl esi toks nusiminęs… Nesiimk visko iš karto, daryk po vieną dalyką… Viskas bus gerai…”).

PADARYKITE PAUZĘ

Padarykite sau pertrauką. Kai esate blogos nuotaikos, metas pasivaikščioti, ramiai pabūti. Ir atvirkščiai, tai netinkamas metas aptarti darbo ar asmenines problemas. Leiskite žmonėms, kurie jums rūpi, žinoti, kad nesate geriausios savijautos, ir prikąskite liežuvį, kad nepasakytumėte dalykų, dėl kurių vėliau gailėsitės.

RŪPINKITĖS SAVIMI

Galvokite apie tai kaip apie meilės sau injekciją. Kas galėtų padėti jums dabar jaustis gerai? Tai gali būti smulkmenos: pasidarykite puodelį kavos, suvalgykite ką nors skanaus, išsimaudykite karštoje vonioje, eikite anksti miegoti. Tačiau alkoholis ar apsipirkinėjimas čia nepadeda: kompulsyvus elgesys dažnai maskuojasi kaip rūpinimasis savimi, bet iš tikrųjų tik kenkia.

PASAKYKITE ARTIMIESIEMS, KO JUMS REIKIA

Nesitikėkite, kad kiti skaitys jūsų mintis, nes kitaip kils nusivylimų ir konfliktų. Pasikalbėkite su artimaisiais ir paprašykite, kad jie jus palaikytų arba leistų jums pabūti vienam, priklausomai nuo to, ko jums šiuo metu labiau reikia.

SUPRASKITE, JŪS NESATE SAVO PYKTIS

Galbūt manote, kad drakonas esate jūs, bet taip nėra. Jūsų esmė yra šviesa ir meilė, bet kartais pyktis juos užgožia.

SUPRASKITE, KAD IR TAI PRAEIS

Visame kame būna pakilimai ir atoslūgiai. Pasitikėkite nekintamu visatos dėsniu: laikui bėgant jūsų nuotaika pagerės.

Kuo dažniau praktikuosite šias technikas, kuo labiau atjausite ir rūpinsitės savimi, tuo rečiau ši varginanti būklė užgoš jūsų gyvenimą. Jūsų sieloje vėl įsiviešpataus taika ir ramybė. Bent jau tol, kol pasikeis vėjai ir gyvenimas jums duos naują pamoką. Kaip rašė rašytoja Carol Lynn Pearson: “Herojus leidžiasi į kelionę, kad kovotų su drakonu ir surastų lobį – tikrąjį save”.

Išeiti iš AMP versijos