Šiuolaikinis gyvenimas neįsivaizduojamas be išmaniųjų telefonų. Tačiau daugėja įrodymų, kad šiuolaikiniai elektroniniai prietaisai, leidžiantys mums palaikyti ryšį ir turėti prieigą prie įvairiausios informacijos, nėra tokie jau nekenksmingi mūsų psichikai. Kaip nustatyti sau protingas ribas, kad išmanusis telefonas ir socialinė žiniasklaida netaptų nereikalingo streso šaltiniu?
Turinys
Išmanusis telefonas – draugas ar priešas?
Prieš kelerius metus Amerikos psichologų asociacijos (APA) ekspertai, atlikę tyrimą, nustatė, kad žmonių, kurie visą laiką yra prilipę prie telefono ekrano, streso lygis gerokai padidėja. “Pagrindinė išmaniųjų telefonų žala, kurią pastebime, yra nuolatinė psichologinė perkrova dėl nuolatinių atnaujinimų ir pranešimų”, – aiškina APA medicinos inovacijų direktorė Weile Wright.
Sprendimas atrodo akivaizdus: periodiškai pailsėti nuo telefonų ir kitų elektroninių prietaisų (dabar tai kartais vadinama “skaitmenine detoksikacija”). Tačiau apklausos rodo tikrąjį vaizdą: nors 2/3 respondentų sutinka, kad tokios pertraukos yra naudingos, tik 30 % iš mūsų reguliariai daro pertraukas.
Galbūt taip yra todėl, kad išmanieji telefonai sukelia psichologinę priklausomybę. “Šiuo tikslu įmonės samdo psichologus, kurie padeda kurti produktus, kuriais malonu naudotis. Nuo to priklauso pelnas. Kūrėjai siekia sukurti prietaisą, su kuriuo praleistume kuo daugiau laiko. Pasak psichiatro Johno Weingardeno, tai dažnai sukelia papildomą stresą, atitraukia mūsų dėmesį nuo sąmoningo gyvenimo ir kitų gyvenimo sričių”.
6 patarimai, kurie padės protingai naudotis išmaniuoju telefonu ir nesukelti sau papildomo streso
RASKITE TINKAMĄ PUSIAUSVYRĄ NAUDOJANTIS SOCIALINE ŽINIASKLAIDA
“Mes visi esame socialūs padarai ir mums svarbu palaikyti ryšius su kitais. Nemanykite, kad elektroninis bendravimas visada yra blogas dalykas. Tai gali būti mums svarbu, reikšminga ir naudinga”, – pabrėžia Johnas Weingardenas.
Jei aktyviai dalyvaujame socialiniuose tinkluose – skelbiame savo nuotraukas ir žinutes, komentuojame kitų nuotraukas ir žinutes – galime palaikyti prasmingus socialinius ryšius (ir užmegzti naujų).
Kitas dalykas – pasyvus kitų žmonių pranešimų naršymas. Tai greitai gali tapti nesveiku įpročiu. “Kai visiškai pasineriame į socialinę žiniasklaidą, dažnai net nesuvokiame, kaip stipriai tai didina mūsų streso lygį. Kad tai suprastumėte, svarbu šiek tiek atsitraukti ir rimtai apsvarstyti savo santykį su išmaniuoju telefonu ir kitais elektroniniais prietaisais”, – pabrėžia Johnas Weingardenas.
PAŠALINKITE “ĮTAKINGUS ASMENIS” IŠ SAVO FEISBUKO DRAUGŲ/SEKAMŲJŲ, JEI PASTEBITE, KAD NUOLAT LYGINATE SAVE SU JAIS
Žodis “Influenceris” – tai naujesnis terminas, apibūdinantis tinklaraštininką, kuris gali daryti įtaką savo sekėjų nuomonei ir pageidavimams. Įtakos turinčių asmenų darbas – parodyti savo gyvenimą kaip laimingą, įdomų ir nerūpestingą. Todėl jie kruopščiai atrenka ir redaguoja skelbiamas nuotraukas ir informaciją.
Jei nuolat lyginate savo gyvenimą su “idealiu” tinklaraštininkų ir „įtakingųjų asmenų“ gyvenimu, geriausia atsisakyti jų nuolatinio stebėjimo.
STEBĖKITE TELEFONO NAUDOJIMĄ NAUDODAMI PROGRAMĖLES
Ar tikrai žinote, kiek laiko praleidžiate išmaniajame telefone? “Dažnai mūsų “santykiai” su telefonu atrodo visiškai įprasti, nors iš tikrųjų jame praleidžiame labai daug laiko”, – teigia Weile Wright.
Yra specialių programėlių (pvz., “Offline” arba “Space”), padedančių stebėti, kiek laiko iš tikrųjų praleidžiame su savo įtaisu. Galbūt nustebsite sužinoję, kad socialinėje žiniasklaidoje ir elektroninėje komunikacijoje praleidžiate kur kas daugiau valandų per dieną, nei manėte. Jei taip, tos pačios programėlės gali padėti nustatyti savo laiko apribojimus.
IŠJUNKITE VISUS PRANEŠIMUS, IŠSKYRUS TUOS ATVEJUS, KAI TAI BŪTINA
Jei jūsų telefonas nuolat pypsi arba kas kelias minutes tikrinate, ar nėra atnaujinimų, tai trukdo sutelkti dėmesį į aktualijas ir būti sąmoningam. Paklauskite savęs: ką jums duoda šie pranešimai? Ir ką jie iš jūsų atima? Ar jums tikrai reikia visų naujienų iš socialinės žiniasklaidos? Ar gavus žinutę ar el. laišką taip svarbu apie jį sužinoti iš karto, ar galite sau leisti tikrinti pašto dėžutę jums patogiu metu?
Eksperimentuokite nustatydami pranešimus taip, kad jie ateitų, tarkime, tik kartą per valandą. Negalite iš karto atsisakyti? Pabandykite tai daryti palaipsniui. Arba galite tiesiog periodiškai išjungti telefono garsą. Jei suprasite, kad kažką praleidžiate, visada galite jį įjungti.
NELEISKITE IŠMANIAJAM TELEFONUI TRUKDYTI JUMS MIEGOTI
Prastas miegas sukelia daugybę problemų, įskaitant padidėjusį streso lygį. Mėlyna skaitmeninių ekranų šviesa iš tikrųjų gali neleisti mums užmigti, todėl vakare nustatykite telefono naktinį režimą ir palikite jį išjungtą likus 30-60 minučių iki miego.
RASKITE BŪDŲ, KAIP PRALEISTI LAISVALAIKĮ BE ELEKTRONINIŲ PRIETAISŲ
Mūsų smegenys nesupranta laiko, praleidžiamo prie ekrano, kaip atsipalaidavimo būdo. “Biologiniu požiūriu informacijos žiūrėjimas telefono ekrane taip pat veikia smegenis. Žiūrėdami į nuotraukas ir tekstinius pranešimus jaučiamės tarsi atsipalaidavę, tačiau mūsų nervų sistema tuo pat metu dirba įtemptai“, – aiškina Johnas Weingardenas.
Toks “poilsis” neduoda daug naudos. Mankšta, pasivaikščiojimai gamtoje, susitikimai su draugais yra daug geresni būdai atgauti psichinę ir fizinę energiją.