Asmeninių ribų nustatymas, kaip ir meilė sau, yra ganėtinai dažnas patarimas iš teorijos srities, tačiau kaip tai veikia praktiškai? Pabandykime tai išsiaiškinti.
KAS YRA ASMENINĖS RIBOS, KAIP JOS ATSIRANDA, KOKIOSE GYVENIMO SRITYSE GALI PASIREIKŠTI?
Asmeninės ribos – tai, ką leidžiame sau kitų atžvilgiu ir ką leidžiame kitiems mūsų atžvilgiu. Jas galime vadinti tam tikru taisyklių rinkiniu apie tai, kaip su mumis galima elgtis ir kaip negalima. Ribos būtinos ir kontaktui, ir savo atskirumo bei autonomijos nuo kito suvokimui.
Kiekvienas žmogus turi 5-ias asmeninių ribų sudedamąsias dalis:
- Fizinės ribos
Viskas, kas susiję su jūsų kūnu ir jus supančia erdve. Kaip arti galite būti, ar jus galima liesti ar apkabinti, kaip atvirai demonstruojate savo kūną.
- Emocinės ribos
Mūsų emocijos ir jų raiška. Emocinės ribos apsaugo mus nuo kaltės jausmo dėl kitų žmonių problemų, padeda neprisiimti atsakomybės už kitų žmonių jausmus ir neleidžia mums kištis į kitų žmonių gyvenimą ar dalyti neprašytų patarimų.
- Materialinės ribos
Mūsų požiūris į materialaus pasaulio apraiškas – daiktus, pinigus, knygas, asmeninės higienos reikmenis. Jos parodo, kiek esate pasirengę jais dalytis su kitais.
- Psichinės ribos
Mūsų asmenybės visuma: mintys, vertybės, įsitikinimai. Čia svarbiausia, kiek galite pasikliauti savimi, laikytis savo nuomonės ir pasitikėti savimi bei savo jausmais.
- Intymaus gyvenimo ribos
Komforto ir saugumo lygis seksualinio intymumo metu.
Asmeninės ribos formuojasi mumyse nuo pat gimimo ir gali keistis visą gyvenimą.
Nuo pat mažų dienų mokomės pažinti save, savo kūną, troškimus, emocijas ir jausmus. Augdami plečiame savo bendravimo ribas, užmezgame naujus ryšius su kitais žmonėmis, patiriame naujų situacijų ir kaskart vis iš naujo apibrėžiame savo ribas, derindami asmeninius poreikius su visuomenės normomis ir reikalavimais.
Be to, lankstumas yra viena svarbiausių asmeninių ribų savybių. Jos gali kisti priklausomai nuo skirtingų žmonių ir situacijų, skirtingai pasireikšti santykiuose su nepažįstamaisiais, svarbiais kitais asmenimis, kolegomis, klientais ar verslo partneriais.
KAIP TINKAMAI ĮTVIRTINTI ASMENINES RIBAS IR KODĖL PAVOJINGA TO NEDARYTI?
Asmeninių ribų žymėjimas ir įtvirtinimas yra įgūdis. Ir pirmas svarbus dalykas, kurį čia reikia padaryti, – pirmiausia apibrėžti jas sau pačiam. Kas gali liesti mano daiktus? Kaip arti galiu prieiti? Ar esu pasirengęs leisti laiką vykdydamas kitų žmonių prašymus? Kuriuo laiku galiu spręsti su darbu susijusius klausimus? Kiek esu pasirengęs būti įtrauktas į konkrečią užduotį?
Tačiau neužtenka apibrėžti savo ribas sau, taip pat svarbu išmokti apie jas kalbėti su kitu žmogumi. Kartais tai nelengva ir gali atrodyti, kad šiuo metu skaudinu ir žlugdau kitus žmones.
Tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvienas žmogus už savo jausmus yra atsakingas pats.
Bet kurioje srityje svarbu žymėti ribas, ne tik sakant “ne”, bet ir įsitraukiant į jausmų kalbą arba siūlant alternatyvą: “Man tai nepatinka”, “Atsiprašau, bet negaliu atlikti šio darbo už jus, neturiu laiko”, “Šiuo metu negalėsiu, bet galite paprašyti mano kolegos”.
Dažnai savo asmenines ribas nutylime bijodami įžeisti kitą asmenį. Čia svarbu suvokti, kad neįmanoma įtikti visiems aplinkiniams aukojant save ir savo komfortą. Toks kelias veda tik į vieną: žmonės tuo pasinaudos, o jūsų savivertė smuks vis žemiau. Tylūs asmeninių ribų pažeidimai anksčiau ar vėliau vis tiek prives prie santykių griūties. Tačiau jei išmoksite apie juos kalbėti, atsiras galimybė kurti santykius su kitais žmonėmis nauju ir sveiku būdu.
AR ĮMANOMA NUSTATYTI KITO ŽMOGAUS ASMENINES RIBAS IR KAIP TAI PADARYTI?
Nustatyti kito žmogaus asmenines ribas galima tik tada, jei jis pats jums apie jas papasakos. Kartais esame pernelyg skirtingi ir negalime vienas kito suprasti be žodžių. Santykiuose žmonės vis tiek vienaip ar kitaip kartais pažeis vienas kito ribas, nes be to neįmanomas kontaktas su aplinka. Tačiau čia gali padėti nuoširdus ir atviras dialogas.
Be to, kiekviena kultūra turi savo socialinio elgesio normas, įstatymus, tradicijas, padorumo, bendravimo ir auklėjimo taisykles, kurių nereikėtų pamiršti. Jos iš pat pradžių buvo sukurtos tam, kad nebūtų pažeidžiamos kitų ribos. Pavyzdžiui, visi puikiai žinome, kad garsiai įjungta muzika viešose vietose arba triukšmas daugiaaukščiame pastate po 22 val. yra šalia esančių žmonių asmeninių ribų pažeidimas.
KAIP ELGTIS, KAD NEPAŽEISTUME KITŲ ŽMONIŲ ASMENINIŲ RIBŲ?
Norint nepažeisti kitų žmonių asmeninių ribų, svarbu laikytis taktiško bendravimo, jei kalbame apie neformalią aplinką, ir verslo etikos taisyklių verslo bendruomenėje.
Taktiškas bendravimas pirmiausia reiškia pagarbą sau ir pašnekovui. Neprimetinėkite savo nuomonės ir atsisakykite įpročio visada būti teisūs, neteikite neprašytų patarimų, stenkitės vengti neigiamos informacijos ir kitų vertinimo iš savo pusės.
Taip pat svarbu būti jautriems ir empatiškiems – stebėti pašnekovo reakciją ir suteikti jam, kaip ir sau, teisę pasirinkti, ar pasakyti “ne”, ar tęsti pokalbį.
KAIP IŠLAIKYTI ASMENINES RIBAS? KĄ DARYTI, JEI NEŽINOTE, KAIP DEKLARUOTI SAVO KOMFORTO ZONĄ?
Pirmas ir svarbiausias žingsnis siekiant išlaikyti asmenines ribas – pripažinti savo teisę į jas. Teisę sakyti “ne” arba ko nors atsisakyti be kaltės jausmo, teisę tikėtis, kad su jumis bus elgiamasi pagarbiai, teisę pirmiausia galvoti apie savo norus ir interesus. Tai yra minimalus sveikas asmenines ribas apibrėžiantis dalykas.
Toliau reikia išmokti apie jas kalbėti pačioje bendravimo su aplinka pradžioje, pasitelkiant “savitarpio kalbą”, kurioje dėmesys sutelkiamas į savo jausmus, o ne į kito asmens elgesį, o tai pašalina galimą apmaudo ir kaltės jausmo atsiradimą.
Taip pat svarbu išmokti tiksliai paaiškinti, kur ir kaip buvo pažeistos jūsų ribos ir kodėl dėl to jaučiate neigiamas emocijas.
Ir svarbu nebijoti būti tvirtam, išlaikant savigarbą ir vertybes. Taip, gali būti, kad pašnekovas į jūsų asmeninių ribų žymėjimą reaguos agresyviai, tačiau visada turėtumėte prisiminti, kad žmogaus reakcija remiasi tik jo patirtimi ir jūsų minčių bei veiksmų suvokimu. Ir jei, pavyzdžiui, anksčiau visada sutikdavote, o čia staiga sureagavote atsisakymu, kitam asmeniui tai bus stresas ir nežinia, todėl jis ginsis.
Jei nežinote, kaip pasauliui deklaruoti savo ribas, svarbu kreiptis į specialistą – psichologą, psichoterapeutą ar pan., kuris padės jums geriau pažinti savo poreikius ir norus bei išmokti juos ir save transliuoti pasauliui, nes riba, apie kurią niekas, išskyrus jus, nežino, tikrai nėra riba.