Net jei praėjo daug metų. Net jei žinome, kad tas žmogus mums visai netiko. Net jei jaučiamės laimingi su kitu žmogumi. Atsitiktinai pamatėme buvusį ir… Mus traukia prie jo. Kodėl taip yra ir kaip į tai reaguoti?
PROBLEMA
Daugelis žmonių santykių nutrūkimą apibūdina kaip kankinantį išbandymą, išvardydami klinikinius tokios emocinės traumos simptomus:
- nuotaikų svyravimai,
- ašaros,
- pyktis,
- abejingumas aplinkai,
- nerimas,
- panikos priepuoliai,
- įkyrios mintys.
Tačiau liūdniausia, kad kai visa tai jau esame praėję, susitaikę ir bandome gyventi toliau, užtenka atsitiktinio susitikimo su buvusiu partneriu, kad patirtume stiprų jausmų antplūdį. Tik kokie tai jausmai?
PAVYZDYS
Išsiskyrusi moteris taip apibūdino savo nusivylimą: “Aiškiai suprantu, kad nenoriu su juo būti. Mes nuolat barėmės, šiuose santykiuose buvo per daug skausmo ir jau seniai buvo aišku, kad nieko neišeis. Tad kodėl aš vis dar apie jį galvoju? Ar tai reiškia, kad vis dar jį myliu?”
Ši moteris pateko į spąstus, į kuriuos patenka daugelis žmonių, paliekančių emociškai sunkius santykius: ji manė, kad tai, ką ji ir toliau jaučia savo buvusiajam, yra meilė.
Tuo pat metu moteris aiškiai žinojo, kad tas vyras jai netinka, kad ji nėra su juo laiminga. Ji nenorėjo vėl su juo būti – tačiau kartu ji pasiilgo tų ryškių emocijų, kurias jai suteikė buvę santykiai. Taip, ji nebuvo su juo laiminga – bet kartu jautėsi tokia gyva!
Štai kodėl mums taip sunku išsivaduoti iš toksiškų santykių: intensyvias emocijas mes siejame su aistra, o aistrą – su meile. Esame priklausomi nuo šių jausmų, net jei jie nedaro mūsų laimingų. Mes norime vėl jaustis “gyvi”.
KĄ REIKĖTŲ TURĖTI OMENYJE
Jei ir jūs atsitiktinio susitikimo su buvusiu partneriu metu pajutote, kad kažką jam tebejaučiate ir negalite atsikratyti minčių apie šį žmogų, nedarykite skubotų išvadų. Priminkite sau:
- Tai nėra meilė
Taip, galbūt kadaise tarp jūsų buvo šis jausmas. Tačiau dabar jau ne. Turite kreiptis į savo racionaliąją dalį ir priminti sau, kad nebuvote laimingas su šiuo žmogumi – todėl ir nebūsite. Ir ta jausmų pynė, kurią patyrėte tuose santykiuose, nėra meilė.
Pabandykite susiorientuoti, ką jaučiate dabar, atskirkite vienus jausmus nuo kitų, įvardykite juos. Į šį procesą žiūrėkite su tyrinėjimo entuziazmu ir smalsumu suprasti, kodėl taip jaučiatės.
- Partneris tapo buvusiuoju dėl tam tikros priežasties
Jūsų išsiskyrimas turėjo priežastį – ir greičiausiai ne vieną. Ir jei pasistengsite, tikrai prisiminsite, kuo buvote nepatenkinti ankstesniuose santykiuose, kas partnerio elgesyje jus skaudino, kodėl jūsų sąjunga buvo nevykusi.
- Bendravimo atnaujinimas prie nieko gero neprives
Patyrę netikėtą jausmų antplūdį susitikę su buvusia mergina ar vaikinu, pradedame svarstyti, kodėl mums nepasisekė? Kas nutiko ne taip? Kodėl jis išėjo? Kas man buvo paskutinis lašas?
Galbūt manome, kad jei pagaliau viską išsiaiškinsime, galėsime “paleisti situaciją”.
Ir taip nusprendžiame vėl užmegzti ryšį – “tik draugai, nieko daugiau”. Galbūt slapta tikėdamiesi patikrinti, ar vis dar turime tą ryšį….
Neapsigaukite dėl tokių norų. Juk kiekvienas turime savo tiesą, savo informacijos suvokimą ir vargu ar įmanoma sudėlioti taškus ant “i”.
KĄ DARYTI?
- Jei kuriate naujus santykius – mylėkite šalia esantį žmogų
Pasistenkite uždaryti duris į praeitį ir grįžti į dabartį. Jei jau esate su kuo nors susijęs, sutelkite dėmesį į tuos santykius. Suteikite tam žmogui viską, ką galite – jei, žinoma, jis to nusipelno. Jei ne, išsiskirkite, bet nemanykite, kad dėl to kaltas jūsų buvęs partneris ir jūsų jausmai jam. Ir nesvajokite apie tai, kad viską susigrąžinsite. Judėkite pirmyn.
- Priminkite sau: “rami” meilė – dar nereiškia “nuobodi”
Ryškių, audringų santykių problema yra ta, kad visos vėlesnės sąjungos jiems pralaimi. Mums atrodo, kad viskas “ne taip” – per daug stabilu, nuoseklu, nuobodu, nyku. Tačiau tiesa tikriausiai yra ta, kad esate pripratę prie toksiškos meilės “emocinio Disneilendo”, o tikra, brandi, sveika meilė yra kitokia. Ir, jei suteiksite naujiems santykiams šansą – tai suprasite.