Dauguma iš mūsų žino, kad fizinės bausmės yra neveiksmingos ir žalingos vaikams. Bet jei tėvai tik pakelia balsą prieš savo vaiką, tai nėra pavojinga, ar ne? Deja, netgi labai.
Pasak JAV Pediatrijos akademijos gydytojų, rėkimas labai padidina streso hormonų gamybą vaiko organizme ir gali neigiamai paveikti jo smegenų vystymąsi.
Tyrimai parodė, kad šaukimas ant vaiko yra neveiksmingas. Tai negali padėti koreguoti vaiko elgesio, priešingai, tai gali net išprovokuoti nepageidaujamą elgesį.
Ką galite padaryti? Kaip išmokti kontroliuoti save ir neprovokuoti vaiko, ypač jei rėkimas jau tapo įpročiu? Kaip įsitikinti, kad jūsų sūnus ar dukra tikrai jus girdi?
“Paprastai, kai pakeliame balsą prieš vaiką, norime pakeisti jo elgesį. Tačiau kartais šaukiame ne todėl, kad pykstame dėl jo elgesio, o norėdami apsaugoti ir įspėti apie pavojų”, – aiškina psichiatras Josephas Schrendas.
Šaukti ant vaiko, kuris bėga per gatvę nežiūrėdamas, norėdamas paimti karštą puodą, yra visiškai normalu. Juk jūs esate atsakingas už jo saugumą. Tačiau kitais atvejais galite rasti būdų, kaip išvengti šauksmų.
Turinys
Būdai, padėsiantys išvengti rėkimo ant vaiko
Bakstelėkite pirštu į kaktą
“Pyktis kyla limbinėje sistemoje – smegenų dalyje, atsakingoje už emocijas. “Mąstanti”, racionalioji smegenų dalis yra prefrontalinė žievė, kuri padeda priimti pagrįstus sprendimus ir tinkamai elgtis visuomenėje. Jis yra kaktos lygyje“ – aiškina Josephas Schrendas.
Pasak Schrendo, svarbu “įjungti prefrontalinę žievę”, kad galėtumėte save kontroliuoti. Todėl jis pataria, kad kai norisi šaukti ant vaikų, pirštu bakstelėti į kaktą. “Paklauskite savęs: “Kokio rezultato noriu pasiekti? Dėl ko aš taip pykstu?” – pataria Schrendas. Šiuo klausimu ir simboliniu gestu priminsite sau, kad į vaiko elgesį stengiatės reaguoti racionaliai ir pamatuotai, o ne emociškai.
Pradėkite elgtis neįprastai
Psichologė Carla Naumburg siūlo surasti savą rėkimo pakaitalą. Giliai įkvėpkite, nurimkite, abiem rankomis atsiremkite į stalą. Arba kvailiokite.
“Kai vaikai mane supykdo, kudakuoju kaip višta; tai padeda išlieti susikaupusią energiją, ir pykti tampa nebeįmanoma”, – sako Naumburg.
O jei vis tik negalite nešaukti, pasistenkite nepasakyti nieko skaudaus. “Galite šaukti, bet venkite įžeidinėjimų. “Aš tiesiog įsiutęs!” – tokios frazės gali padėti nuleisti garą nieko neįžeidžiant”, – pataria vaikų psichoterapeutė Jennifer Colary.
Kalbėkite su vaiku “mokytojo tonu”
Tai, kad nekeliate balso ant savo vaikų, nereiškia, kad leidžiate jiems elgtis taip, kaip jie nori. Išreikškite savo pyktį, bet nerėkdami, ramiu ir tvirtu balsu.
“Įsivaizduokite, kad skrendate lėktuve, kuriame vyksta turbulencija. Jei pilotas išeis į saloną ir pradės raminti keleivius, kalbėdamas švelniu tonu, greičiausiai būsite labai nustebę ir nesuprasite, ką turite daryti. Jei jis pradės šaukti, išsigąsite. Tačiau jei lėktuvo įgulos vadovas ramiu ir tvirtu balsu paprašys jūsų užsisegti saugos diržus, tikriausiai iš karto įvykdysite nurodymus”, – aiškina Jennifer Colary.
Kai šaukiate ant savo vaiko, jis mato tik jūsų pyktį ir jam labai sunku suprasti pamoką, kurią bandote išmokyti. “Atrodo, kad kai šaukiate, nuvertinate savo pastangas. Įpraskite kalbėti tokiu balsu, kokiu patyrę mokytojai kalba su vaikais. Tai daug veiksmingiau”, – sako Colary.
Nebijokite tai pasakyti daugiau nei vieną kartą
Tėvams neretai tenka daug kartų pakartoti nurodymus, kol vaikas juos visiškai supranta. Tai nereiškia, kad esate blogi tėvai ar kad jūsų vaikai yra neklaužados. Priešingai. Jūs padedate jiems išmokti pamokas, kurias jie turi išmokti.
Tikriausiai kartais vis dar rėksite ant savo vaiko. Mes visi kartkartėmis pradedame kalbėti pakeltu tonu. Tai normalu.
“Jei negalėjote išvengti šaukimo ir dabar jaučiatės susigėdę, nekaltinkite savęs, tiesiog atsiprašykite. Svarbu užjausti ir vaiką, ir save”, – primena Colary.