Kaip pagerinti savo savivertę? 11 psichologo patarimų


Saviverte

Žemas savęs vertinimas trukdo kurti sveikus santykius ir karjerą, sukelia neurozes ir priklausomybes. Siūlome jums keletą patarimų, kurie gali padėti sumažinti stresą santykiuose ir padidinti pasitikėjimo savimi jausmą.

Patarimai, padėsiantys pagerinti savivertę ir labiau savimi pasitikėti

1 patarimas. Vienintelis būdas suprasti, kas esate, yra rasti tai, kas jums tinka.

2 patarimas. Kalbėjimas apie santykių problemas sumažina baimę likti nuošalyje.

3 patarimas. Galbūt visą laiką bandote atspėti, kas yra norma. Žemą savivertę turintiems žmonėms svarbu žinoti ir suprasti, kad nėra tokio dalyko kaip “normalumas”. Veiksmingiau paklausti savęs: kas jums iš tiesų svarbu? Kas svarbu jūsų šeimai? Iššūkis yra ne išsiaiškinti, kas jums yra normalu, bet suprasti, kas geriausiai tinka jums ir jūsų artimiesiems.

Patarimai padesiantys pagerinti saviverte ir labiau savimi pasitiketi

4 patarimas. Pirmasis žingsnis įveikiant bet kokį blogą įprotį – sužinoti apie jį. Tiesiog stebėkite save. Užuot vertinę save, pabandykite pažinti save analizuodami, kaip elgiatės. Kai žmogus pradeda žvelgti į save sąžiningai ir nesmerkdamas, galėdamas atsiriboti nuo savo elgesio, jis gali keistis, tobulėti ir augti.

5 patarimas. Jausmai negali būti teisingi ar neteisingi. Jei manome, kad mūsų jausmai neteisingi, prie jų prisideda kaltės jausmas, kuris dar labiau pablogina situaciją. Jūsų pyktis yra tikras. Jei nuspręsite, kad pykti yra blogai ir kad vietoj to turėtumėte rodyti užuojautą, tai jums nepadės. Negalite pakeisti vieno jausmo kitu.

6 patarimas. Visiškai įveikti vienatvės jausmo neįmanoma, tačiau yra būdų, kaip jį sumažinti. Pirmiausia turite rizikuoti atsiverti aplinkiniams. Geriausias būdas gauti tai, ko norite, – pradėti tai daryti patiems. Jei norite būti mylimi, pirmiausia pasiūlykite savo meilę kitiems. Rizikuojama būti nesuprastam, apleistam. Tačiau vengdami rizikos pasmerkiate save vienatvei. Jei rizikuojate, turite galimybę pasikeisti. Vieno bandymo nepakanka. Pažadėkite sau, kad kasdien po truputį išeisite iš savo komforto zonos.

7 patarimas. Yra geras grupinis pratimas, kuris parodo, kad savikritika visada yra labai subjektyvi. Dalyviai susėda ratu, o jų užduotis – visiškai ar iš dalies išsilaisvinti nuo savybių, kurių jie nebenori. Jei kam nors patinka atmestos savybės, jis gali jas pasisavinti.

Pavyzdžiui, vienas dalyvis sako, kad nori atsikratyti atidėliojimo, o kol ši savybė pasiekia rato centrą, kitas dalyvis sako, kad norėtų jos imtis, nes, priešingai, yra hiperaktyvus. Kitas sako: “Noriu atsikratyti kaltės jausmo”, ir iškart sulaukia atsakymo: “Man reikia tavo kaltės jausmo. Jaučiuosi per daug savanaudiškas”.

Šis pratimas parodo, kad mūsų bruožai turi būti ištirti. Kiek jie mums naudingi? Kiek jie trukdo? Akivaizdu, kad savęs ir savo klaidų vertinimas nepadeda. Kai nusprendžiate būti savimi, įgyjate daugiau galių.

8 patarimas. Ūmi reakcija į nedidelį įvykį, pavyzdžiui, paskutinę minutę atšauktą susitikimą su draugu, paprastai yra susijusi su mūsų praeitimi. Kažkas panašaus buvo nutikę anksčiau – vieną ar daug kartų, dažniausiai vaikystėje.

Pirmiausia turėtumėte aiškiai nustatyti, kada pradedate reaguoti pernelyg jautriai. Kiek jūsų reakcija atitinka aplinkybes? Ar situacija verta perdėtos reakcijos? Jei šie klausimai verčia jus gintis, vadinasi, iš tiesų pernelyg jautriai reaguojate į situaciją.

Pirmasis žingsnis įveikiant šias reakcijas – atpažinti jas ir suprasti, kas jas sukėlė praeityje. Kitas žingsnis – sąmoningai keisti savo įpročius. Paklauskite savęs, kiek esate prisirišę prie savo įprastų planų. Ar galite grįžti namo kitu keliu? Arba eiti į parduotuvę trečiadienį, o ne ketvirtadienį, kaip įprasta? Ar galite keisti planus nesukeldami sau sumaišties? Tai galimybė tapti lankstesniems. Lankstumas vienoje srityje suteikia galimybę ugdyti lankstumą ir kitose srityse.

9 patarimas. Išanalizuokite, kokie žmonės yra jūsų gyvenime ir kokie yra jūsų santykiai su jais. Ar iš aplinkinių gaunate tiek pat, kiek jiems duodate? Kiek šie žmonės yra stipresni ar silpnesni už jus? Jei objektyviai pažvelgtumėte į jus supančius žmones, gali būti, kad pamatytumėte, kad jiems duodate daugiau nei gaunate. Tuomet turėsite pakeisti savo socialinį ratą ir palaikyti santykius tik su tais, kurie geba palaikyti simetriškus santykius.

Galbūt taip yra dėl to, kad jūs pats neleidžiate kitiems daryti įvairių dalykų už jus. Manote, kad esate pakankamai stiprus, kad pasirūpintumėte savimi, bet leiskite ir kitiems dalyvauti jūsų gyvenime.

10 patarimas: Jei diena iš dienos kartojate sau: “Kodėl aš lieku su šiuo žmogumi? Kodėl negaliu viso to atsisakyti?” – verta įvertinti savo santykius. Žmonės, kurie nenusipelno mūsų lojalumo, dažnai mus labai kritikuoja. Būkite atsargūs, kai tai girdite – apie ką iš tikrųjų kalba žmogus? Ar jo teiginiai iš tiesų yra apie jus, ar jis tik perkelia savo trūkumus į jus?

Skausmas, liūdesys ar pyktis gali priklausyti tik juos patiriančiam asmeniui. Šie jausmai neturėtų tapti jūsų jausmais, galite tik parodyti empatiją ir užuojautą. Gali būti, kad į nesveikus santykius jus įtraukė kaltės jausmas. Jei tuo jausmu remdamiesi lengvai manipuliuojate, pradedate manyti, kad esate kažką skolingi kitam asmeniui. “Jis man buvo geras. Jis rūpinosi manimi.”

Jausti kaltę ar skolą dėl šių priežasčių yra neteisinga. Nesate skolingi žmonėms už tai, kad jus palaiko. Jūs esate vertas savęs. Jei jaučiatės įsipareigoję už jų paramą, tarsi pripažįstate: “Aš nieko vertas.“

11 patarimas: Pasitikėjimo savimi įgysite, jei sugebėsite išspręsti sau iškeltus iššūkius. Iššūkiai gali būti paprasti arba sudėtingi, tačiau turite būti tikri, kad juos galima įgyvendinti.

Ne visada viskas pavyksta. Jei kažkas veikia, tai puiku ir tai įvyko neatsitiktinai, jūs nusipelnėte savo sėkmės. Apdovanokite save už pasiekimus. Visada prisiminkite dalykus, kurie jums gerai sekasi. Neignoruokite jų. Naudokite juos kaip pagrindą, kad taptumėte visaverte asmenybe. Jei nepavyksta, pasitraukite iš situacijos ir išbandykite ką nors naujo. Tai nebūtinai turi jus sužlugdyti.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos