Mąstyti vaizdingai, sudaryti norų žemėlapius, naudoti pozityvius teiginius… Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai rekomendacijų rinkinys, skirtas kažkokiam norų maratonui, tačiau tai – savęs programavimo principai.
Šiame straipsnyje papasakosime, kuo pagrįstas šis metodas, kaip jis padeda keisti gyvenimą ir kodėl pats savaime stebuklo nesukuria.
KAIP VEIKIA SAVĘS PROGRAMAVIMAS?
Savęs programavimas – tai metodas, leidžiantis perkonfigūruoti savo protą, kad pakeistumėte savo mąstymą, elgesį ir jausmus. Tai daroma taikant neurolingvistinio programavimo principus. Tai palyginti jauna mokslinė disciplina, dabartinį supratimą įgijusi XX a. septintajame dešimtmetyje ir daugiausia dėmesio skirianti sėkmingų kalbėjimo, mąstymo ir elgesio modelių tyrimui, siekiant pagerinti bendravimą ir asmenybės valdymą.
Savęs programavimas turi sąsajų su neurobiologija ir kognityvine psichologija. Smegenys yra plastiškos ir gali keisti savo struktūrą bei funkcijas, kai mokosi ir įgyja naujos patirties. Sąmoningas naujų minčių ir įsitikinimų kartojimas padeda stiprinti nervų jungtis, susijusias su naujais mąstymo modeliais. Kartu svarbus vaidmuo tenka įsitikinimams ir savęs suvokimui.
Atlikdami kognityvinį restruktūrizavimą, permąstymą ir ugdydami užuojautą sau, galime pakeisti neadaptyvius įsitikinimus į pozityvius ir ugdančius įsitikinimus, dėl kurių atsiranda naujų galimybių.
Kiekvieno žmogaus smegenyse yra retikulinė aktyvuojanti sistema (RAS), kuri yra pagrindinis mechanizmas, atsakingas už dėmesio sutelkimą: pavyzdžiui, kai ko nors labai norite, RAS suaktyvėja, nukreipdama jūsų dėmesį į jus dominančius dalykus. RAS veikia kaip filtras, nustatantis, ką laikote svarbiu jums, todėl pradedate pastebėti dalykus, kurie yra palankūs jūsų norams įgyvendinti ir gali lemti norimus gyvenimo rezultatus.
KODĖL IR KAIP NAUDOTI SAVĘS PROGRAMAVIMĄ?
Yra atlikta daug mokslinių tyrimų, patvirtinančių šio metodo principus ir metodus, tačiau reikia pažymėti, kad kiekvieno žmogaus rezultatai gali būti skirtingi. Todėl sėkmingam saviprogramavimui labai svarbios asmeninės strategijos, pritaikytos konkrečiai jūsų poreikiams, vertybėms ir tikslams.
Jis prasideda nuo sprendimo vaizduotės mąstymu sukurti savo gyvenimo paveikslus, kuriuose matysite naują save, su savybėmis, dėl kurių jaučiatės gerai emociškai. Pačias “programas” galima pateikti įvairiais būdais, pavyzdžiui, kaip teiginius, klausimus ar vizualizacijas. Jas taip pat galima kartoti, kad poveikis pasąmonei būtų didesnis.
Savęs programavimas gali būti naudojamas pasitikėjimui savimi didinti, nerimo ar streso lygiui mažinti, baimėms įveikti ir asmeniniams tikslams pasiekti. Svarbiausia suprasti, kad tai yra nuolatinis procesas, kurio metu dirbama su jūsų mąstysena ir proto būkle, o ne norų tenkinimo maratonas.
Savęs programavimo rekomendacijos
Savo gyvenimo pavertimas svajonių gyvenimu apima keletą žingsnių, kuriems reikia nuoseklumo, praktikos ir kantrybės.
- Žinokite, ko norite
Pradėkite nuo savo svajonių ir siekių apibrėžimo. Ko iš tikrųjų norite iš gyvenimo? Kokie yra jūsų ilgalaikiai ir trumpalaikiai tikslai? Užsirašykite juos ranka savo dienoraštyje, papildomai galite sukurti vizualizacijos žemėlapį.
- Sukurkite teigiamas komandas protui
Jos turėtų atitikti jūsų tikslus ir svajones ir turėtų būti suformuotos esamuoju laiku, naudojant tvirtus ir teigiamus teiginius. Pavyzdžiui, jei jūsų svajonė yra tapti publikuojamu autoriumi, galite naudoti tokį teiginį: “Aš esu sėkmingas autorius, kuris įkvepia žmones savo žodžiais”.
- Praktikuokite vizualizaciją
Kiekvieną dieną sutelkite dėmesį į tai, ko norite. Vizualiai įsivaizduokite save jau pasiekiantį savo tikslus: gyvenantį gražiuose namuose, vairuojantį svajonių automobilį ir patiriantį visus dalykus, kuriuos norite pasiekti. Sutelkite dėmesį į jausmus ir emocijas, susijusias su šiuo trokštamu dalyku – laimę, pasitenkinimą ir džiaugsmą.
- Praktikuokite pozityvų mąstymą
Apsupkite save bendraminčiais, praktikuokite pozityvų kalbėjimą apie save ir neigiamas mintis pakeiskite pozityviomis.
- Praktikuokite sąmoningumą ir atsipalaidavimą
Nuraminkite savo protą ir sutelkite dėmesį į dabarties akimirką. Leiskite sau atsipalaiduoti ir tiesiog būti dabartyje.
- Būkite kantrūs ir atsidavę
Pokyčiams reikia laiko, todėl būkite kantrūs ir nuoseklūs. Nepamirškite, kad tai nėra procesas, kuris užbaigiamas vienu veiksmu. Prireiks maždaug 30 dienų, kad susiformuotų nauji nerviniai ryšiai, ir maždaug 90 dienų, kad jie įsitvirtintų ant tvirto pagrindo. Nepasiduokite. Švęskite mažas pergales pakeliui, nepalaužiamai tikėkite savo jėgomis ir sėkme.
- Imkitės veiksmų
Kad pasiektumėte savo tikslus, taip pat turite imtis veiksmų. Suskirstykite savo svajones į mažesnius, įgyvendinamus žingsnius ir kasdien ką nors darykite jų link.