Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip suprasti ir priimti paauglį?

Paauglystės etapas dažnai būna sunkus visiems šeimos nariams. Pagrindinis paauglių skundas yra „mano tėvai manęs nesupranta“. Taigi, kyla klausimas, kaip suprasti ir priimti paauglį?

Norint suprasti paauglį, svarbu žinoti pagrindinius amžiaus tarpsnio bruožus. Psichologų teigimu, paauglystės trukmė svyruoja nuo 11 iki 15 metų. Šiuo metu, kaip žinia, keičiasi ne tik išvaizda, bet ir vidinis pasaulis: formuojasi savarankiška asmenybė, kyla noras atsiskirti nuo tėvų ir užmegzti kuo glaudesnį bendravimą su bendraamžiais.

Garsus psichologas D.B. Elkoninas išskyrė 3 paauglystės etapus:

  • 10–12 metų – paaugliai tiesiog nori būti bendraamžių grupėje.
  • 12–13 metų – noras užimti savo vietą bendraamžių grupėje.
  • 14-15 metų – paauglys reikalauja pripažinti savo nepriklausomybę, savarankiškumą ir savo asmenybės vertę.

paaugliai

Neigiama paauglystės fazė

Tėvai nerimauja, kad kadaise jų ramūs ir mieli vaikai staiga tampa irzlūs ir agresyvūs. Prie to pridedamas akademinių rezultatų pablogėjimas, nuotaikų kaita, šiurkštumas ir kartais pasyvumas. Išvardyti simptomai yra vadinamosios „neigiamos paauglystės fazės“ požymiai, per kuriuos formuojasi nauji, įskaitant ir lytinius, potraukiai. Visa tai reikalauja milžiniškų vidinių išteklių, kurių paaugliui ne visada pakanka. Būtent todėl atsiranda šiurkštumas, irzlumas ir nuotaikų kaita. Visa tai praeis, kai paauglys pereis į naują vystymosi etapą.

Paauglių susitelkimas į save

Paaugliai dažnai kaltinami savanaudiškumu, manoma, kad jie galvoja tik apie save. Dažnai taip ir yra, tai taip pat yra su amžiumi susijusi savybė. Psichologai išskiria vadinamąjį „paauglišką egocentrizmą“ – ypatingą savęs suvokimo formą, kurios metu paauglį taip įtraukia nauja patirtis ir atsivėręs jausmų bei emocijų pasaulis, kad jis nieko nebepastebi aplinkui. Be to, jis būna įsitikinęs, kad visi aplinkiniai žmonės daro tą patį – akylai stebi bei vertina jo veiksmus bei būsenas. Ar prisimenate, kaip paauglystėje bijojote paduoti pinigų vairuotojui autobuse, nes atrodė, kad kiekvienas keleivis atidžiai stebi ir vertina, kaip tiksliai jūs tai darote? Tai vadinama „įsivaizduojamos auditorijos fenomenu“. Dažnai paaugliams, įsėdusiems ne į tą autobusą, yra gėda išlipti iš jo ir persėsti į kitą, nes jie mano, kad visi juoksis iš jų. Mes, suaugusieji, suprantame, kad niekas to net nepastebės, tačiau įsivaizduokite, kaip sunku paaugliui gyventi nuolatinėje baimėje, kad bus išjuoktas ir pasmerktas.

Nepriklausomybės siekis

Paauglys išgyvena rimtą krizę savo gyvenime, jis yra pasimetęs tarp vaikiškojo ir suaugusiųjų pasaulio. Atsiradęs nepriklausomybės siekis yra visiškai normalus psichikos vystymosi ženklas. Tėvams dažnai sunku suprasti naujus savo vaikų pomėgius: nesuprantamos muzikinės grupės, keisti autoritetai, naujas žargonas, neįprasta išvaizda – visa tai tėra išoriniai savęs ieškojimo ženklai. Pamirškite teisėjo ar vertintojo poziciją ir užimkite suinteresuoto asmens poziciją: kas yra ši nauja grupė? Gal ir man bus įdomu? O kas būtent joje tau patinka, pasidalink! Taip užmegsite artimą bei nuoširdų dialogą su paaugliu.

„Normalios patologijos“ laikotarpis

Taip, kartais paaugliai daro tai, kas suaugusiajam yra nesuprantama. Ir muštynės, ir nešvankios kalbos, ir pirmoji seksualinė patirtis – visa tai vyksta vyresniame paauglystės etape. Psichologai kartais tai vadina „normalios patologijos laikotarpiu“ – tai yra tai, kas apskritai gyvenime nėra laikoma norma, bet paauglystės laikotarpiu priimama kaip normali formavimosi etapo dalis. Bet koks nuo normos nukrypęs elgesys yra dėl nuolat lydinčio nepriklausomybės troškimo.  Paauglys turi šį siekį, tačiau dar neturi tinkamų žinių bei priemonių jam įgyvendinti, todėl dažnai kyla įvairūs nesusipratimai. Žinoma, antisocialaus elgesio nereikia skatinti ir palaikyti, tačiau nebūtina iš to daryti ir tragedijų. Jums reikia kalbėtis su paaugliais – šiame amžiuje kiti švietimo metodai nebeveikia. Jokia bausmė nepaveiks paauglio taip, kaip nuoširdus ir sąžiningas pokalbis su tėvais aplinkoje, kurioje jis  nebus teisiamas ar smerkimas, o tik nuoširdžiai suprastas, priimamas bei palaikomas. Norėdami suprasti ir priimti savo augantį vaiką, kuris kartais būna irzlus, kartais grubus, o kartais toks sumišęs ir pasimetęs, jūs turite gebėti jį besąlygiškai mylėti, suprasti bei palaikyti neatsižvelgiant į išorines aplinkybes.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *