Kuriame planus, kaip apgauti laiką ir jį sulėtinti, bet galbūt vietoj to turėtume sulėtinti save? Dešimt metų Kinijoje gyvenusi filosofė ir rašytoja Christine Cayol suformulavo 7-ias taisykles, kurios padės mums nustoti skubėti ir išmokti veikti protingai bei racionaliai.
Kaip neskubėti ir suspėti?
- Į susitikimą atvykite iš anksto
Kinijoje pasirodyti 10 minučių anksčiau yra būdas parodyti pagarbą kitai šaliai ir įtikinti, kad turite jai laiko, – aiškina Cayol. – Tai mandagus gestas, kuris naudingas ir jums. Galite atsikvėpti, pasiruošti pokalbiui, mintyse pakartoti svarbius dalykus.”
Tai geriau nei skubėti į susitikimų kambarį, paskubomis nusimesti paltą. Žinoma, Vakarų kultūroje įprasta gerbti užsiėmusius žmones, kurie neturi nė sekundės laiko. Nuolatinis skubėjimas tapo visaverčio gyvenimo iliuzija. Tačiau kinų išmintis laisvą laiką laiko privalumu, o ne silpnybe.
“Vakaruose valdingas žmogus verčia jo laukti, Kinijoje jis pats laukia, taip parodydamas, kad moka valdyti savo laiką ir gali sau leisti niekur nebėgti”, – patikslina Christine Cayol.
Taigi pasistenkite į susitikimą (ypač jei jis svarbus) atvykti 5-10 minučių anksčiau, nebijodami sudaryti pasyvumo ir neveiklumo įspūdžio. Pastebėsite, kad toks požiūris padeda sėkmingiau vesti derybas.
- Palaikykite ryšį su gamta
Kasdienio gyvenimo šurmulyje svarbu padaryti pauzę ir užmegzti ryšį su gamta: kelias minutes pasėdėkite parke ant suoliuko, nufotografuokite gražų lapą, pasigrožėkite debesimis. Jei šiuo metu negalite išeiti į lauką, galite pasėdėti balkone arba tiesiog pastovėti prie atviro lango. Supraskite, kad pasaulyje yra nuostabių dalykų, egzistuojančių nepriklausomai nuo jūsų terminų ir laiko stokos.
- Mankštinkitės ryte ir vakare
“Daugelis kinų atlieka keletą pratimų iškart pabudę ir prieš eidami miegoti,“ – pastebi Christine Cayol. Ryte tai gali būti 3-4 asanos arba “Saulės pasveikinimas” iš jogos. Vakare – atpalaiduojamoji mankšta arba 20 minučių pasivaikščiojimas po vakarienės. Tokia veikla padeda tapti labiau subalansuotiems.
- Neužsibrėžkite tikslų
Žmonės Vakaruose pernelyg susitelkia į galutinį rezultatą. Esame įpratę viską daryti dėl tam tikro tikslo. Dauguma žmonių užsiima, pavyzdžiui, joga, kad numestų svorio, sumažintų stresą ar išvalytų mintis. Tikimės atsikratyti streso, kartu vis dar varžydamiesi su savimi.
Pirmas dalykas, kurio reikia atsikratyti, yra mintis apie tikslo siekimą. Kai kinai sportuoja, jie žino, kad tai naudinga jų sveikatai, tačiau apie tai nuolat negalvoja. Jie sutelkia dėmesį į judesius. Taigi, kai einate bėgioti, neskaičiuokite sudegintų kalorijų, tiesiog mėgaukitės procesu.
- Improvizuoti be streso
Kinai nedramatizuoja netikėtumų. Jie greitai prisitaiko prie bet kokios situacijos, pasitikėdami kolektyviniu protu.
“Vieną vakarą pakviečiau du žmones vakarienės. Bet kai atidariau duris, pamačiau šešis, – pasakoja Christine Cayol. – Galėjau supanikuoti, kad neturiu pakankamai maisto. Bet stengiausi reaguoti kiniškai. Iš to, kas buvo šaldytuve, kartu paruošėme kelis papildomus patiekalus ir turėjome nuostabų vakarą.“
Taigi netikėtumus priimkite kaip sėkmę, o ne kaip grėsmę.
- Savo dienotvarkėje palikite laisvo laiko
“Kinai nėra linkę kiekvieną sekundę užpildyti darbais. Dauguma sąmoningai palieka laisvą pusvalandį dienos viduryje”, – pastebi filosofė. Ką daryti? Galite atsipalaiduoti arba pamedituoti, paskambinti keliems artimiems žmonėms, kelias minutes pabūti vieni su savo mintimis. Ši technika leidžia pasijusti savo laiko šeimininku.
- Planuokite preliminariai
“Ar norite prajuokinti kiną? Suplanuokite susitikimą 10 val. ryto po trijų mėnesių”, – sako Christine Cayol. Kinų išmintis moko lanksčiai planuoti savo dienotvarkę. Niekas nesudaro aiškių planų metams į priekį.
Vakaruose laiką vertiname su nerimu. Viską fiksuojame iš anksto, nustatome terminus, įrašome į dienoraštį. Žinoma, kartais tai būtina. Tačiau nereikia sau kelti streso. Galutinis terminas nustato atskaitos tašką, kurio reikia siekti, bet kuris neturėtų jūsų nervinti.
ATSIPALAIDAVIMAS KINIŠKU STILIUMI
Jaučiatės įsitempę, pavargę ar turintys mažai energijos? Sustokite ir atlikite du tradicinius atsipalaidavimo pratimus:
- Kvėpavimo pratimai
Tai jūsų pagrindinis sąjungininkas kovoje su stresu. Net paprastas penkių minučių kvėpavimo gilinimo seansas atgaivins jus. Su nerimu galima susidoroti ilgiau kvėpuojant. Jei paprastai iškvepiate per penkias-šešias sekundes, pabandykite kelis kartus pratęsti iškvėpimą iki septynių, paskui iki aštuonių ir t. t., kol iškvėpimas bus kuo ilgesnis, bet vis dar patogus. O norėdami įveikti nuovargį, pabandykite, priešingai, pailginti įkvėpimus.
- Delnų masažas
Kairę ranką, delnu į viršų, padėkite ant kairiojo kelio. Dešinės rankos rodomuoju pirštu paspauskite delno centrą, tada lėtai pieškite spiralę. Pakartokite su kita ranka.
Apie autorių: Christine Cayol yra filosofė ir rašytoja. Ji daugiau nei 10 metų gyveno Kinijoje.