Didžiąją, ir galbūt geriausią, savo suaugusiųjų gyvenimo dalį praleidžiame darbe. Todėl labai svarbu pasirinkti karjeros kelią, kuris atitiktų jūsų asmenybę ir pomėgius. Kaip nesuklysti? Sužinoti, koks darbas jums tinka, nėra lengva. Moksliniai tyrimai ir asmeninė įvairių žmonių patirtis rodo, kad tik nedaugeliui žmonių pavyksta jau ankstyvoje jaunystėje surasti nuoširdžiai mėgstamą darbinę veiklą. Deja, bet dauguma žmonių yra nepatenkinti savo darbu.
Jei dar tik pradedate karjerą, nusprendėte pakeisti sritį arba, pavyzdžiui, palikti biurą ir dirbti laisvai samdomą darbą, siūlome pasinaudoti keturiais patarimais, kurie, tikimės, bus jums naudingi.
Patarimai, padėsiantys pasirinkti tinkamą darbinę veiklą
NEPAMIRŠKITE SAVO ASMENINIŲ VERTYBIŲ
Renkantis darbą, be abejo, svarbūs tokie kriterijai kaip atlyginimas ir paaukštinimo galimybės. Tačiau karjera neturėtų būti susijusi su kažkieno primestais troškimais ir vertybėmis. Kai kuriems žmonėms svarbu lankstumas ir kelionės, o kitiems užtenka įprastos darbo dienos ir fiksuoto atlyginimo.
Jei vis dar negalite apsispręsti, kokie yra jūsų prioritetai, išbandykite vieną iš karjeros orientavimo metodų, kuriuos lengva rasti internete. Taip galėsite tiksliai suprasti, ko norite iš darbo ir kokios karjeros galimybės jums nepriimtinos.
ATLIKITE KARJEROS TESTĄ IR SUŽINOKITE, KOKIA PROFESIJA JUMS TINKA
Nereikėtų aklai vadovautis testų rezultatais, o dar kvailiau jais visiškai pasikliauti renkantis profesiją. Tačiau jei atliksite karjeros testą, geriau suprasite savo profesinius interesus, savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir sužinosite, koks darbo stilius geriausiai atitinka jūsų asmenybę.
Šiandien daugiau nei 60% įdarbinimo įmonių specialistų, norėdami nustatyti kandidatų asmenybės bruožus, atsižvelgia į testo rezultatus. Be abejo, jei norite išsiaiškinti, koks darbas jums labiausiai tiktų, atsakinėdami į klausimus būkite visiškai sąžiningi.
ATSIŽVELKITE Į SAVO ASMENYBĖS TIPĄ
Renkantis profesiją svarbu, kokiam asmenybės tipui priklausote. Intravertai tinka tam tikriems darbams ir aplinkai, o ekstravertai – kitiems.
Intravertai geriausiai dirba mažose grupėse arba vieni. Ekstravertai mėgsta būti su žmonėmis, o be nuolatinio bendravimo su bendradarbiais ar klientais jie praranda susidomėjimą darbu.
Tarp mūsų yra ir ekstravertų, ir intravertų. Pirmieji, remiantis statistikos duomenimis, dažniau renkasi ugniagesio, policininko, pardavimų vadybininko, ryšių su visuomene ir reklamos, renginių organizatoriaus, kineziterapeuto, slaugytojo ar vaistininko profesijas. Tuo tarpu intravertus dažniau išvysite dirbančius dizainerio, vairuotojo, programuotojo ar redaktoriaus darbus.
PASIKALBĖKITE SU ARTIMIAUSIAIS ŽMONĖMIS
Kartais artimieji mus supranta geriau nei mes patys. Jie stebi mus įvairiose gyvenimo situacijose, kuriose parodome ir stipriąsias, ir silpnąsias puses. Svarstydami įvairias karjeros galimybes paklauskite šeimos narių, draugų ar mokytojų, kuris darbas, jų nuomone, jums labiausiai tinka ir kodėl. Tyrimai rodo, kad daugiau nei pusei aukštųjų mokyklų absolventų karjeros pasirinkimą įtakojo ir paveikė artimi žmonės.
Išklausykite, ką sako aplinkiniai, analizuokite gautą informaciją, bet galutinį sprendimą priimkite patys. Tai jūsų darbas, jūsų gyvenimas, jūsų pasirinkimas.
Kartais šių keturių žingsnių nepakanka, kad nustatytumėte, kuo norite užsiimti. Tokiu atveju verta kreiptis į karjeros konsultantą, kuris padėtų suprasti jūsų stipriąsias ir silpnąsias tiek profesines, tiek asmenines puses, nustatyti karjeros tikslus ir parengti realistišką jų įgyvendinimo planą.
Taip pat skaitykite: