Kartais moterys mano, kad būti „patogiai“ reiškia užtikrinti tobulą gyvenimą sau ir savo partneriui. Juk jei moteris vyrui tinka visais atžvilgiais – jis nešios ją ant rankų, lepins dovanomis, apipils komplimentais ir tikrai niekada negalvos apie kitą moterį… Deja, taip nėra.
Turinys
KODĖL NEREIKIA NORĖTI BŪTI „PATOGIAI“?
Netinkamai pasirinktos vertybės atsiliepia ateityje – įskaitant ir vaikus. Toms mergaitėms, kurias tėvai nuo mažens mokė, kad vyrai yra pranašesni, o moterys – klusnios, sunku nustatyti savo asmenines ribas.
Savęs naikinimas. Bandymas įtikti vyrui žlugdo moters interesus ir principus. Norint įtikti, lengva atsisakyti savo nuostatų ir gyventi pagal partnerio taisykles.
Nesaugumo ir prisirišimo formavimasis. Laipsniškas atsitraukimas nuo savo principų ugdo emocinę priklausomybę ir nesveiką prisirišimą prie partnerio.
KODĖL MOTERYS TIKI TOKIOMIS NUOSTATOMIS?
Kaip minėta anksčiau, neretai mergaitėms vaikystėje yra diegiamos netinkamos normos. Tokie žodžiai, kaip “vyras visada vadovauja”, “tėvo žodis yra įstatymas” ir “neerzink tėčio”, yra klaidingai suprantami. Tėvai bando išmokyti savo dukras pagarbos, tačiau tik įskiepija nesubrendusio vaiko sąmonėje požiūrį, kad vyrai yra tam, kad jiems paklustum. Mamos ir tėčio griežtumas taip pat paveikia vaiką: mergaitei sunku apibrėžti savo asmenines ribas, nes ji bijo atstūmimo.
Moterys, kurios vaikystėje turėjo “užsitarnauti” tėvo meilę, dažnai sukuria nelaimingus santykius, kuriuose nuolat bando prisitaikyti prie partnerio. O tai, savo ruožtu, skatina vidinį nesaugumą ir savigraužą. Tokioms moterims sunku išreikšti savo jausmus ir lengviau sutikti su partneriu nei jam prieštarauti.
Be to, laikui bėgant asmeniniai moters interesai, jos savastis tiesiog pradingsta – dėl to ji patiria gilias dvasines kančias. Nesveikų santykių auka įpranta dėl visko sutarti su partneriu, nuolat jam pritarti.
KĄ ŽINOME APIE VYRUS?
Egzistuoja požiūris, kad geras žmogus turi sugebėti prisiimti atsakomybę už save, savo gyvenimą ir veiksmus. Moterys, norinčios sukurti šeimą, turėtų ieškoti rimtų ir atsakingų vyrų. Sunku užmegzti tvirtus ir rimtus santykius su lengvabūdišku ir vėjavaikišku žmogumi, kuris gyvena tik šia diena.
Vyras turi turėti principus, bet tai nereiškia, kad ir moteris privalo jų laikytis. Principingas vyras vertina žmones su savo nuomone, todėl jei moteris pradės nuolat taikytis prie partnerio, santykiai netrukus praras savo žavesį, o jausmai išblės. Normalus, savimi pasitikintis vyras nori išklausyti moters norus ir padaryti ją laimingą, todėl verta būti atvirai ir nebijoti išsakyti savo nuomonės.
Tačiau moteris, įpratusi laikytis vyro taisyklių, neįsivaizduoja savo gyvenimo be to. Emocinė priklausomybė – atskira nesveiko elgesio rūšis, kurią reikėtų stebėti ir laiku kreiptis į specialistą.
Apibendrinant, grįžkime prie pagrindinio klausimo: kodėl santykiuose moteris negali būti „patogi“?
Stengdamasi įtikti partneriui, moteris pamiršta apie save, savo interesus ir pomėgius.
Asmeniniai principai nublanksta. Moteriai sunkiau nustatyti savo ribas, o jos taisyklės tampa antraeilėmis.
Bandymas įtikti vyrams ir būti “lanksčiai” sukuria nesveiką prisirišimą ir emocinę priklausomybę. Moteris nustoja suvokti savo gyvenimą už poros ribų.
Dėl nelygios galios pozicijos poroje atsiranda ir kitų sunkumų, pavyzdžiui – smurtinis elgesys, kuris dar labiau pablogina aukos poziciją.
KĄ DARYTI, JEI PASTEBĖJOTE ŠIUOS POŽYMIUS SAVO SANTYKIUOSE?
Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, pasikalbėkite su savo partneriu. Vyras turi suprasti, kad yra problema ir kad santykiai klostosi blogai. Nuoširdus pokalbis dažniausiai išsprendžia pusę problemos. Kad problema būtų išspręsta dar nuodugniau, verta pasikonsultuoti su specialistu.
Psichologo konsultacija gali padėti įveikti netinkamą požiūrį į savo antrąją pusę. Vaikystėje patirtos traumos lemia daugelį problemų suaugus, todėl kartu su specialistu galite aptarti savo vaikystės/paauglystės metus, išsiaiškinsite problemos šaknis ir terapijos pabaigoje pasiekti vidinį pasitikėjimą ir stabilumą savo santykiuose.