Santykiai artėja prie logiškos pabaigos. Ir nesvarbu, kas dėl to kaltas: partnerio (ar abiejų) toksiškumas, vertybių skirtumai, pasikeitęs požiūris į bendrą ateitį ar blėstantys jausmai. Svarbu tai, kad turėtų įvykti išsiskyrimas, bet jis… neįvyksta, nes niekas nedrįsta to padaryti. Išsiaiškinkime, su kuo susijęs toks prieštaringas elgesys.
Kodėl taip sunku nutraukti nelaimingus santykius?
Tikriausiai esate matę ar net patys dalyvavę santykiuose, kurie pamažu nustoja teikti džiaugsmą: geriausiu atveju niekas vienas kitu nesidomi, blogiausiu atveju – pasireiškia pagarbos praradimas ir beveik kasdieniai kivirčai. Kodėl žmonės nenutraukia santykių ir iki paskutiniųjų laikosi įsikibę savo partnerio? Pasirodo, kad visa tai lemia vienas evoliucinis mechanizmas.
PRARADIMAS PRIEŠ LAIMĖJIMĄ
Jau visi artimieji ir draugai vienu balsu sako, kad jūsų santykiai išsikvėpė, ir jūs patys tai jaučiate, bet ir toliau elgiatės nelogiškai – neskubate iš jų išsivaduoti. Šio keisto elgesio esmė – praradimo nepripažinimo poveikis. Tai evoliucijos nulemtas mechanizmas, dėl kurio žmonės mieliau vengia nuostolių, net jei mainais jų laukia didelė nauda. Tai skatina tiek žmones, tiek gyvūnus elgtis atsargiau ir vengti neapgalvoto bei rizikingo elgesio.
Šį reiškinį 1979 m. pirmą kartą aprašė kognityvinės psichologijos specialistai Amos Tversky ir Daniel Kahneman. Vėliau jų hipotezė buvo patikrinta atliekant daugybę eksperimentų, kuriais buvo tiriami tarpasmeniniai santykiai.
Esmė ta, kad praradimai sumažina su dopaminu susijusių smegenų struktūrų – prefrontalinės žievės ir striatumo – aktyvumą. Laimėjimas padidina šių struktūrų aktyvumą, tačiau daug silpniau. Taigi, neigiama reakcija į pralaimėjimą yra daug ryškesnė nei teigiama reakcija į laimėjimą.
Būtent pralaimėjimų atmetimas – ir fiziologijos, ir biochemijos lygmeniu – verčia žmones būti inertiškus ir laikytis įsikibus to, kas jau seniai nebereikalinga. Dėl to santykiai virsta lagaminu be rankenos: jį nešioti nepatogu, bet palikti gaila.
KAIP PRIIMTI NETEKTĮ?
Jums atrodo, kad išsiskyrę su šiuo žmogumi daug ką prarasite? Pagalvokite, kiek daug prarasite, jei liksite su juo.
Patogumo dėlei galite nusibraižyti lentelę su šiais stulpeliais:
- “Ką laimėsiu, jei liksiu su N”,
- “Ką prarasiu pasilikęs su N”,
- “Ką gausiu palikęs N”.
- “Ką prarasčiau palikęs N”.
Šis paprastas pratimas padės tinkamai įvertinti savo sprendimo pliusus ir minusus: kaip šie santykiai jus veikia kiekvieną dieną, kiek pražūtinga jums būtų atsisakyti nutraukti santykius ir, priešingai, kiek laimingesni galėtumėte būti juos palikę.