Kai kurie žmonės gyvena pagal principą „pergalė bet kokia kaina“: norėdami pasiekti savo tikslų ir išlaikyti valdžią, jie laisva valia gali manipuliuoti kitais nepaisydami jų jausmų. Tai – makiavelizmas.
Kas yra makiavelizmas?
Makiavelizmo sąvoka psichologijoje reiškia asmens polinkį į autoritarizmą ir santykių kūrimą jo pagalba. Tokie žmonės mano, kad savo tikslų reikia siekti bet kokiomis (net perteklinėmis) priemonėmis, o ilgalaikių santykių kūrimas neįmanomas be galios ir manipuliacijos demonstravimo. Būtent todėl makiavelistai savo veiksmuose ir samprotavimuose dažnai nepaiso moralės ir etikos normų.
Makiavelizmo požymiai
Paprastai tariant, makiavelistai yra manipuliatoriai ir psichopatai, kurie siekia bet kokiomis priemonėmis propaguoti savo idėjas ir reikalauja iš kitų žmonių visiško paklusnumo vardan „aukštų“ tikslų. Štai keletas bruožų, būdingų tokiems žmonėms:
- Naudojimasis kitais savo interesams pasiekti – makiavelistai neatsižvelgia į kitų interesus ir patogumą: jiems bet kuris žmogus yra tik įrankis kelyje į savo tikslą;
- Moralės ir etikos normų nebuvimas – makiavelistai gyvena pagal principą „pergalė bet kokia kaina“: siekdami savo tikslų jie naudoja visuomenėje draudžiamus metodus: sumaniai šantažuoja, manipuliuoja, baugina. Kartu jie nėra linkę demonstruoti atviros agresijos, tačiau mėgsta grasinti.
- Savo veiksmų pateisinimas – makiavelistai savo požiūrio į gyvenimą nelaiko kažkuo blogu ar amoraliu. Jų nuomone, turi laimėti stipriausias, o žmonės iš prigimties yra silpni ir leidžia su savimi taip elgtis.
- Empatijos stoka – makiaveliškų polinkių turintys žmonės negalvoja apie kitus ir apie jų jausmus. Paprastai jie su aplinkiniais elgiasi paniekinančiai, tačiau prireikus gali suvaidinti šiltus santykius – tik jei tai padeda jiems kelyje į tikslą.
- Gebėjimas apskaičiuoti veiksmus – makiavelistai sugeba numatyti kitų žmonių elgesį ir veiksmus, o tai leidžia jiems sumaniai manipuliuoti.
Makiavelizmo pavojai
Į makiavelizmą linkę žmonės paprastai būna sumanūs administratoriai ir vadovai: jie geba ginti konkrečios komandos interesus, nustatyti tikslus ir ieškoti veiksmingų būdų jiems pasiekti. Vis dėlto makiaveliškas elgesys turi neigiamų pasekmių. Štai keletas iš jų:
Pasitikėjimo stoka
Savo veiksmais makiavelistai pakerta aplinkinių pasitikėjimą jais. Dėl to gali nutrūkti verslo santykiai ir kilti konfliktų.
Vienatvė
Makiavelistiški charakterio bruožai atstumia aplinkinius, todėl tokiems žmonėms gresia izoliacija.
Depresija ir stresas
Kitų žmonių atstūmimas ir paramos trūkumas gali sukelti įvairias psichikos ligas ir būkles.
Apribojimai
Makiavelistai paprastai turi ribotą priemonių pasirinkimą, kaip išlaikyti lyderystę ir pasiekti savo tikslus. Jie nemato nieko veiksmingo, išskyrus tironiją, todėl nenaudoja humaniškų metodų.
Kaip apsisaugoti nuo makiavelisto?
Nors makiavelistai gali būti geri vadovai, jų veiksmai gali turėti destruktyvų poveikį kitiems. Jei žinote, kad esate veikiami makiavelisto, šie žingsniai padės jums nustatyti asmenines ribas bendraujant su juo:
- žinokite, kad už jų gerumo ir sakomų komplimentų slepiasi blogi kėslai: tai tik priemonės jų asmeniniams tikslams pasiekti;
- stenkitės nekalbėti apie savo planus ir tikslus makiavelisto akivaizdoje – verta prisiminti, kad vieną dieną jis gali panaudoti šias žinias prieš jus;
- bendraudami su makiavelistu, rodykite kuo mažiau emocijų – būkite ramūs ir pasitikintys savimi, nes būtent pykčio priepuoliai leidžia jiems jumis manipuliuoti;
- nebijokite pasakyti „ne“ – visada turėkite omenyje savo asmeninius norus, tikslus ir nedarykite jokių nuolaidų;
- jei įmanoma, apribokite bendravimą su makiavelistu, stenkitės bendrauti tik dalykiniais klausimais.